Futbol, Hekimler ve Tübitak

29 Mart 2010 13:09 / 1478 kez okundu!

 


2010 yılı Tübitak Ege gençler yarışmaları gerçekten güzel geçti. Tüm emeği geçenleri candan tebrik etmek gerek. Ne ilgisi mi var futbol ile? Bence epeyce yoğun bir ilgisi var!

Bazı futbolcular şike nedeniyle gözaltına alındı. Savcılık bu takibin Almanya’daki skandal patlak vermeden önce başlatıldığının altını çizdi. Öğrendik ki bizde düzgün bir seçim kanunu olmadığı gibi şike ve bahis yapanı caydıracak bir kanun da yokmuş ve alelacele yapılmaya başlanmış!

“Akşamüstü Günaydın!” demeye benzedi bu iş. Eh parlamenterlerimiz birbirlerine saldırgan nutuklar atmaktan, bu ahlak işine varamamışlar anlaşılan. Hâlbuki oradan başlasalar gerisi gelecek. Ne kadar her şeyin farkında olsak ve Almanya’daki skandaldan önce de bunu araştırmaya başlamış olsak da neticeye varamıyoruz. Ne zaman Türk futbolcularının adı yurtdışında bir skandala karışıyor, o zaman alelacele mülki erkan ve politikacılar harekete geçiyor. Acaba Deniz Feneri’nde de öyle mi işler diye sormadan edemiyor insan.

Hekimlerde olay farklı mı? Uzman Hekim hekimlik biliminde gelinecek en üst nokta yasalar önünde. Yani Cerrah Ahmet ile Prof Cerrah Ahmet arasında kanunen bir fark yok.

Ülkemizde ve ABD’de hekime doktor deniyor. Yazılı olarak ise ABD’de MD, Almanya’da hekim deniyor. ABD’de PhD (Doktor), Almanya’da ismin önünde Dr. titrini kullanabilmek için de ayrıca doktora yapmak gerek, bu da kendi başına bilimsel araştırma yapacağının bilimce tasdiki bir anlamda. Bundan öte titrler akademik ünvanlar.

Prof. olan veya Doç. olan ne yapıyor bu titri elde etmek için? Örneğin “İnce barsakta sol alt kadranda ameliyat teknikleri” diye bir tez hazırlıyor veya sosyal bilimlerde “İstanbul Gecekondularında yıkanma alışkanlıkları” ve Üniversite’de hizmet ediyor. Tabelasında Doç. veya Prof. olunca dışarıdaki muayenehanede ücret ve cazibe artmıyor mu?

Artıyor. Kimi köşe yazarı köşesinde “Kımıl” zararlısının önlenmesi konusunda tezi ile aldığı Prof. titrini kullanmıyor mu?

Tabipler odası istese bu haksızlığı etik kurulunu çalıştırarak önleyemez mi? Önleyebilir. Ama önlemiyor ve akademi dünyasının bir titri olan Prof.- Doç. dökülüyor muayenehane ve diğer iş yeri tabelalarına. Birçok ülkede bu yasak, örneğin Almanya 20 yıldır giderek artan şekilde Prof. titrini tam zaman üniversitede çalışan hekime veriyor ve tıp fakültesinden ayrıldığında bu uzman hekim titrini de orada bırakıyor.

Ne ilgisi mi var bu konunun Tübitak gençler yarışıyor veya resmi adıyla TÜBİTAK ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARASI PROJE YARIŞMASI ile?

Devlet lisesinden bir Fizik öğretmeni yana yakıla şikayet ediyordu yarışmada (Aman benim ismimi vermeyin diye de ekleyerek!); özel kolejler üniversitelerden “bilim adamlarına” danışmanlık yapmaları için yüklüce ücretler ödüyorlarmış. Doğal olarak para işin içine girince bilim heyecanı ve orijinallik de yaya kalabiliyor ve üniversitede “hocalar” devlet liselerinden gelen öğrencilere ve danışman öğretmenlere ilgi göstermez oluyorlarmış.


Mahmut Tolon
29.03.2010

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.