AZ KLİMA EKONOMİK VE SAĞLIKLI

01 Ağustos 2011 10:59 / 1808 kez okundu!

 


Yaz sıcakları kavuruyor. Klimalar 22 dereceye ayarlı. Hoş geldin akciğer hastalıkları. Bir sıcak ve içeriye girince bir soğuk! Bilhassa bankalar, devlet daireleri kısaca klimanın elektriğini kendi ödemeyenler açıyorlar klimayı, ohhhh ferah ferah (sanıyorlar). Toplumsal kesemize genelde bakınca epeyce zarar verdiklerinin ya bilincinde değiller ya da umurlarında değil.

Isıdan önce nem yüzdesi önemli!

Ama tehlikeli ve pahalı. Bir sıcak bir soğuk, vücut iklime ve mevsime adapte olamıyor. Halbuki klimayı 25-27 dereceye ayarlayın. Klima çalıştıktan dakikalar sonra ortamdaki nem % 30 civarına düşecektir ve sıcağın boğucu hali kaybolacaktır. Yüzde 30 bir nemde insanlar rahatça çalışabilirler. Klima hava sıcaklığını da 27 dereceye düşürünce, ferah, sağlıklı ve ekonomik bir ortamdasınız demektir. Dışarıya çıkınca hava sıcaklığı ayrıca sizi aniden boğmayacak ve daha az terleyerek daha rahat bir şekilde iklim koşullarına alışacaksınız.

Klima Kullanımı ve Sağlık: Ayarlayın klimayı 25-27 dereceye, rahat edin az ödeyin, çevre bilinçli davranın!

Evinizde geceleri klimayı 23 dereceye ayarlayıp bir de yorganla yatmanın da mantıklı bir yanı yoktur. Kişisel kesenize de ayrıca yazık. Aradaki elektrik faturası farkı yüzde yüz civarında olur. Küresel ısınmada küçük adımların toplamı büyük farklar yaratır. Kullanılan su ve elektrik miktarı kaç santral yapılacağının kararını verir neticede.

Yani başka bir deyişle birkaç termik santrali daha mı yapılacak, bir atom santrali daha mı kurulacak sorusunun yanıtı hem kendi kullanımımızı ayarlamaktan hem de bilinçlenmekten geçer.

Bir iki satır da insanların yazın yanlarında taşıdıkları su şişeleri hakkında yazmak istiyorum bir nefroloji uzmanı olarak: Günde 3-4 kez su içmek yeterlidir. Eğer ağır spor yapmıyorsanız yani örneğin maraton koşmuyorsanız. Turist olarak 3-5 saatlik bir gezide yanınızda su taşımanıza gerek yok, böbrekleriniz yeterince ayar yapar ve sağlığınız açısından hiçbir farkı olmaz. Susamış olarak su içmek de hoş bir histir. Vucudun susuz kalması vs gibi bir olay öyle 5-6 saate falan normal aktivitede olmaz. Turistlerin ellerindeki su şişeleri genelde ucuz bakkaldan aldıklarından ve turistik kahve vs gibi yerlerde yüzde yüz pahalıya su almak istemediklerindendir. Veya bilgisizliktendir.Mahmut TOLON


01.08.2011


 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.