DOST ACI SÖYLER

30 Temmuz 2022 00:30 / 348 kez okundu!

 

 

"Dolayısıyla kuru geri çekmek için, gerek finans piyasalarına gerekse reel sektör yatırımları için dış kaynak çekmek zorundayız. Bunun için de politika faizini peyderpey piyasa faizi ile yakınlaştırmak, güven, moral ve kredibilite açısından doğru tercih olacaktır. Bazen ilerlemek için durmak, geri çekilmek ve negatif faktörleri kontrol altına alıp hamle yapmak gerekebilir. Bu bir taviz değildir.

Ve dost acı söyler..."

 

***

DOST ACI SÖYLER

"Stereotaktik sistemin temelini, kartezyen koordinat sistemi oluşturur. Stereotaktik cerrahi, minimal invaziv bir nöroşirürji tekniğidir." diye bir not paylaşsam kimse gelip beni yandaşlık veya karşıtlıkla suçlamaz. Çünkü teknik ifadeler. Ama iktisat ile ilgili bir not düşsem, iktidarı-muhalifi ideolojik yaklaşıma bağlı olarak beni hedef alır. İktisatın kaderi bu. İktisatçılar bile maalesef böyle davranırsa, bu disiplini bilmeyenlerin davranması da doğal oluyor haliyle. Bunda siyasetçilerin suçu yok mu? Olmaz mı; işlerine geliyor. Herkes kitlesini konsolide ediyor ama teknik tartışma yapılmamış oluyor.

Dün politika faizi ile piyasa faizinin yakınsaması gereğinden söz ettim ve şöyle dedim: "

ABD ve AB ülkelerinde resesyon konuşulurken IMF tarafından büyüme hedefi yükseltilen tek ülkeyiz. İhracatta rekor kırıldığı, istihdam ve üretimde artış olduğu doğru ve olumlu yönler.

Ancak yüksek enflasyon, seçime beş kala en belirleyici faktörlerden biri olacaktır. Maaş veya gelirlerdeki artışa paralel, fiyatlar genel düzeyi de artmaya devam ediyor. Yani maalesef değişen bir şey olmuyor.

En çok ihracat yaptığımız ülkelerin resesyona girmesi de ihracatımızı olumsuz etkileyeceğinden, bize kalan yüksek kur, yüksek enflasyon ve reel sektör yerine dövize akacak düşük faizli lira olacaktır. 

Dolayısıyla kuru geri çekmek için, gerek finans piyasalarına gerekse reel sektör yatırımları için dış kaynak çekmek zorundayız. Bunun için de politika faizini peyderpey piyasa faizi ile yakınlaştırmak, güven, moral ve kredibilite açısından doğru tercih olacaktır. 

Bazen ilerlemek için durmak, geri çekilmek ve negatif faktörleri kontrol altına alıp hamle yapmak gerekebilir. Bu bir taviz değildir.

Ve dost acı söyler..."

....

Evet, bu çok teknik bir konu. Bunun için de minimal zarar verecek olan bir yöntem önerdim. Çünkü konjonktür, sıkışma, piyasa faiz grafiğindeki direnç, en makul yolun bu olduğunu gösteriyor. MB Başkanı da yakınsama için uğraştıklarını söylüyor ancak yöntemden bahsetmedi. En son GES yapıldı ama beklenen yakınsama yine olmadı. En düşük piyasa faizi, (O da kamu bankası tarafından veriliyor.) KOBİ veya proje bazlı taleplere, 17-20 civarı. Kişilere zaten bu oranlar yok. Özel bankalar en düşük 25 ile başlıyor. İşte yakınsama dediğimiz şey, 14 olan politika faizi ile piyasa faizi arasındaki marj. Teknik bir konu. Bu marjın minimum olması, piyasayı rahatlatır. Olay bu. Faiz lafını duyunca her iki tarafın da ideolojik tepkilerinden, kimse; hatta iktidar dahi rahat davranamıyor. Mahalle baskıları, ideolojik saldırılarla sorunlar çözülmez. Mimar için T cetveli, cerrah için neşter ne ise iktisatta da kur, faiz, enflasyon öyledir. Ayrıca mevcut ekonomi yönetimi de modern iktisadın dışında bir yöntem uygulamıyor. Birçok teori var. ABD ve AB dahi 2008 krizinden beri öyle sanıldığı gibi yüzde yüz ortodoks politikalar uygulamıyor. Heterodoks politikalar da uyguluyor, hayranlarını şaşırtacak politikalar da!

Artık her şeyi ideolojik yorumlamak yoruyor. Kemalistlerin bu ülkeye  yaptığı en büyük kötülük bu bakış açısını yerleştirmek oldu maalesef. Sağımız, solumuz yok birbirimizden farkımız. Yazık ediyoruz.

Güldalı COŞKUN

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.