NEDİM SÖNMEZ SERGİSİ
NEDİM SÖNMEZ SERGİSİ
Eklenme Tarihi: 10.11.2010 14:09
Facebook'ta paylaş
0

İZMİR TÜRK-AMERİKAN DERNEĞİ'NDE NEDİM SÖNMEZ SERGİSİ ( 23 KASIM-3ARALIK 2010)

İzmir Türk-Amerikan Derneği Sanat Galerisi 23 Kasım – 3 Aralık 2010 tarihleri arasında çok özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Eğer ebru sanatçısı Nedim Sönmez’i tanıyorsanız veya bir tekniğin yüzyıllar boyu gizli kalmış gücünün, onu çok iyi yönlendirebilen usta bir sanatçının yeteneğiyle birleştiğinde nelerin ortaya çıkabileceğini görmek istiyorsanız bu sergiyi kaçırmayın.

Türkiye’de konuyla ilgili kişilerin yakından tanıdıkları profesyonel bir sanatçı olan Nedim Sönmez uluslararası boyutta çağımızın en önemli birkaç isminden birisi olarak tanınıyor.

Sanatçı 22 yıl boyunca Federal Almanya’da ebru sanatçısı olarak yaşamını sürdürürken değişik ülkelerde aralarında birçok tanınmış müzenin de bulunduğu yerlerde 60’den fazla kişisel sergi açtı. Gerek kişisel sergileri gerekse katıldığı karma sergilerle, yüzyıllardan beri yalnızca bir kağıt renklendirme tekniği olarak görülmüş ebrunun diğer sanat teknikleri ile kıyaslanabilecek zengin bir anlatım dili olduğunu kanıtladı. Çoğu zaman rastlantısal sonuçlara oturtulan ebru sanatını yönlendirerek yalnızca desen ve çiçeklerle sınırlı kalmayan, yapıla gelmişin çok dışında, kendine özgü bir anlatım biçimi yarattı: bunlar sanatçının 1980’li yılların başında ebru sanatına getirdiği manzara resimleridir. Sönmez’in sergilerini gezerken yorumlanarak bir tablo olarak sunulmuş desenlerin arasında birden bire Kandilli’den Boğaziçi, çölün kavurucu sıcaklığının tepesinde hisseden bir kervan, su altında doğal çevrelerinde yüzen balıklar veya su üzerinde dalgalanan nilüferlerle karşılaşabilirsiniz. Bu çalışmalarını yaklaşık otuz yıldır uluslararası alanda sergileyen sanatçı, ebru tekniği ve tarihi üzerine benzersiz araştırmalarını, Avrupa’da artık ebru literatürünün klasikleri diye tanımlanmış, başlı başına TV programlarına konu olmuş kitapları, makaleleri ve konferanslarıyla çok geniş bir uluslararası kitleye duyurdu.

Nedim Sönmez, her zamankinden çok yurtdışında doğru tanıtıma ihtiyaç duyduğumuz günümüzde uzun yılları kapsayan çok yönlü çalışmasıyla bunu başarmış bir sanat elçimiz.

500 den fazla eseri Avrupa, Amerika ve Asya’da resmi ve özel koleksiyonlarda bulunan sanatçı, uzun yıllar Stuttgart Linden Müzesi, Stuttgart Üniversitesi Baskı Teknikleri ve Medya Bölümünde ve Stuttgart Ciltçiler Yüksekokulu “Buchbinder-Colleg”de proje kapsamında misafir öğretim üyesi olarak da çalıştıktan sonra halen Ege Üniversitesi Ellinci Yıl Köşkü koordinatörlüğü görevini sürdürüyor.

Sanatçının “Dalgaların İzinde”, “Bir İstanbul Yorumu: Sarayburnu” ve “Hommage à Monet” isimli 3 ayrı konuyu işlediği ebru sergisi 3 Ekim tarihine kadar İzmir Türk-Amerikan Derneği’nin Şehit Nevres Bulvarı No: 23 deki galerisinde görülebilir.

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.