JALE YEŞİLNİL / 1 Mayıs 1977

02 Mayıs 2022 04:10 / 689 kez okundu!

 

 

"Ailesi, sevdikleri ve Türkiye, gerek onu gerekse bu yolda yaşamını yitiren gencecik fidanları her zaman hatırlayacak... Çünkü, Jale'miz ve onun gibi insanları unutmak, onların yaşamlarının sona ermesine neden olanları aklamaktır. " 

 Ayşegül Yeşilnil

 

***

JALE YEŞİLNİL / 1 Mayıs 1977

Ailesi, sevdikleri ve Türkiye, gerek onu gerekse bu yolda yaşamını yitiren gencecik fidanları her zaman hatırlayacak.. Çünkü, Jale'miz ve onun gibi insanları unutmak, onların yaşamlarının sona ermesine neden olanları aklamaktır.  

 Ayşegül Yeşilnil

🌿

Jale Yeşilnil... Eşim Nezih Yeşilnil'in güzeller güzeli amca kızı... 1977 Kanlı 1 Mayıs'ın ertesi gün, Cumhuriyet gazetesinde katledilen 34 canın fotoğrafları yayınlandığında, hala anlayamadığım bir psikolojiyle onun güzel yüzüne ve soyadının güzelliğine kilitlenmiştim. Kalbim olayın korkunçluğundan dolayı paramparça idi.
Ne ilginçtir ki "Hayat" tam 5 sene sonrasında o aşık olduğum ve bunca yıldır taşımaktan onur duyduğum soyadını armağan etti... Jale'nin anneciği, her sarılışında içi titreyerek ve ağlayarak sarıldı bana. Doyamadığı sevgili evladıyla aynı yaştaydım...
Ailesi, sevdikleri ve Türkiye, gerek onu gerekse bu yolda yaşamını yitiren gencecik fidanları her zaman hatırlayacak... Çünkü, Jalemiz ve onun gibi insanları unutmak, onların yaşamlarının sona ermesine neden olanları aklamaktır. 
Nur içinde yat Jale... Mekanın cennet olsun.

Onun ve tüm gencecik fidanların anısına, saygıyla... 

Ayşegül YEŞİLNİL

 

🙏 🌿 ☮

Aşağıdaki bilgileri paylaşan arkadaşlarına tüm ailem adına teşekkür ediyorum ( Ayşegül Yeşilnil)

NEDEN DİRETİYORSUNUZ 1 MAYISTA TAKSİM DİYENLERE...

Jale Yeşilnil kimdir biliyor musunuz?...

1 Mayis 1977'de Taksimde panzerin altında ezilerek yaşamını yitiren bir liseli...

Jale Yeşilnil 17 yaşındaydı, şimdiki adı 50. Yıl Tahran Lisesi olan, Göztepe Aryamehr Lisesi 3. sınıf öğrencisiydi. Jale, 1 Mayıs 1977 günü, Taksim Meydanı’nda 500 bin emekçiyle beraber o günün coşkusunu yaşamaktaydı. Bir militan, bir terörist değildi. Sadece gençti, heyecanlıydı ve samimiyetle oradaydı. Tanıklarının anlattığına göre o gün, ilk ateş sonrası panik içinde koşuşturan, kaçan kitleye doğru Taşkışla tarafından (Mete caddesi) hızla gelen iki panzer alana girdi. Kitleyi, yeniden kürsüye doğru (Gezi merdivenleri) yöneltecek şekilde ucundan tarayarak ve otelin önünden geçerek Atatürk Anıtı yönünde hareket ettiler. Renkli giysili, (Can arkadaşı Filiz'in hırkası üzerindeydi) açık renk saçlı bir kadın panzer altında kaldı. İşte o bizim Jale’ydi… 

2 Mayıs günü Jale Yeşilnil’in Lisesinin tabelası öğrenciler tarafından boyalarla değiştirilmişti ve Jale Yeşilnil Lisesi olmuştu. Ve o yılın Ekim'inde o okula gelen bizler ilk önce okul kimlik kartlarımızın ve pasolarımızın üzerindeki okul bölümünü kapatıp üzerine Jale Yeşilnil Lisesi yazdık.
Kanlı 1 Mayıs’ta ölen herkesin adı hala o meydanda, 1 Mayıs Meydanı’nda… Hesabı sorulmak üzere, sorumluları açığa çıkarılmak üzere hala ordalar. Jale Yeşilnil de bir Dev-Lis’liydi. Bizim yaşımızdaydı. Biz büyüyoruz. Ama o hala Taksim Meydanı’nda aynı yaşta. 
DEV yürekli LİSeli: JALE YEŞİLNİL

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.