ELLA FITZGERALD GECESİ

19 Şubat 2024 20:12 / 195 kez okundu!

 

 

"Yirminci yüzyılın en önemli Amerikalı caz vokalistlerinden biri olan Ella Fitzgerald, 7 Mart 2024 Perşembe günü 20.30’da AASSM Büyük Salonda yapılacak 31. İzmir Avrupa Caz Festivali açılış konserinde yeniden can bulacak.

Entonasyonunun ve yorumunun kusursuzluğu, doğaçlamalarda bir trompet gibi kullanabildiği üç oktav aralığını aşan sesiyle anılan Fitzgerald’ın ölümsüz şarkılarını, günümüzün en önemli caz sanatçılarından  Ayşegül Yeşilnil yorumlayacak."

 

***

ELLA FITZGERALD GECESİ

Yirminci yüzyılın en önemli Amerikalı caz vokalistlerinden biri olan Ella Fitzgerald, 7 Mart 2024 Perşembe günü 20.30’da AASSM Büyük Salonda yapılacak 31. İzmir Avrupa Caz Festivali açılış konserinde yeniden can bulacak.

Entonasyonunun ve yorumunun kusursuzluğu, doğaçlamalarda bir trompet gibi kullanabildiği üç oktav aralığını aşan sesiyle anılan Fitzgerald’ın ölümsüz şarkılarını, günümüzün en önemli caz sanatçılarından  Ayşegül Yeşilnil yorumlayacak. 

Caz ustası Erol Pekcan Yeşilnil 'i, "Kendisi gibi söyleyen ve sıra dışı doğaçlama yeteneğine sahip, çok güçlü bir caz sanatçısıdır" tarifiyle taçlandırmıştır.  Caz şarkıları söyleyen ve caz resimleri yapan "Tek sanatçı" olan Ayşegül Yeşilnil, bu konserini Ella Fitzgerald 'a saygı duruşu olarak nitelendirmektedir. 

Düzenlemelerini 55. Sanat yılını kutlayan, "İKSV Yaşam Boyu Başarı Ödülü" sahibi duayen caz müzisyeni  Nezih Yeşilnil’in yaptığı konsere,  Ümit Tunçağ anlatımıyla renk katacak. 
Ayşegül Yeşilnil’e piyanoda Zafer Çebi, basta Nezih Yeşilnil, saksafonda Erdoğan Turanlı ve davulda Ferruh Arıç eşlik edecek.

(Teşekkürler Posta Gazetesi) 
                    ❤🙏

Ayşegül YEŞİLNİL

#aysegulyesilnil #aysegulyesilnilart #ellafitzgerald #caz #jazz #iksev #jazzfestival #jazzconcert  #31.izmiravrupacazfestivali #jazzlovers #dedicatedtoella #izmirjazz #postagazetesi

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.