M. KEMAL KİTABI

28 Ocak 2019 11:38 / 2934 kez okundu!

 

 

Kitapta siyasi ve ideolojik derinlik yok. Kemalizm’in tartışmalı konularına hiç değinilmemiş, tersine itinayla yok sayılmış. Mesela Dersim’i bombalamaya gidecek olan manevi kızı Sabiha Gökçen’i başını okşayarak uyandırıyor, otomobiliyle havaalanına bırakıyor. Dört gün boyunca kimseyle konuşmuyor, sonra Sabiha döndüğünde kendisine bir törenle övünç madalyası veriyor. Anlatım güzel, duyguları okşuyor, ancak ”Dersim neden bombalandı? Vergi vermedikleri için on binlerce insanı katletmek, bir o kadarını da topraklarından sürmek  gerekir miydi…?” sorularının cevabı yok kitapta. Asıl önemli olan da budur. Zira bir eseri önemli ve kalıcı kılan duygusallıktan çok içeriğidir.

 

****

 

M. KEMAL KİTABI

 

Sosyal medyada bir video var. Bir genç kız ‘M. Kemal’ kitabını yazarına imzalatırken hüngür hüngür ağlıyor. O genç kızın o ağlaması kitabın içeriğini tam olarak anlatıyor aslında. 

M. Kemal’in insan yönü (çocukluğu, eğitimi, aile hayatı, arkadaşları, hastalıkları, ıstırapları, aşkları, manevi kızları, rakı-leblebi tutkusu…) yazılmış. Duygusallık ve acındırma dozu o kadar yüksek ki, mesela “Polatlı’da attan düşmesi sonucu kırık kaburgalarının ciğerini sıkıştırmasıyla nefes alma zorluğu çektiği halde ve kırık bölgesinde kan birikmesine karşın hastaneye yatmayı kabul etmeyip cepheden cepheye gidiyor…” sözlerini okuyan genç kız haklı olarak ağlayacaktır.

Kitapta siyasi ve ideolojik derinlik yok. Kemalizm’in tartışmalı konularına hiç değinilmemiş, tersine itinayla yok sayılmış. Mesela Dersim’i bombalamaya gidecek olan manevi kızı Sabiha Gökçen’i başını okşayarak uyandırıyor, otomobiliyle havaalanına bırakıyor. Dört gün boyunca kimseyle konuşmuyor, sonra Sabiha döndüğünde kendisine bir törenle övünç madalyası veriyor. Anlatım güzel, duyguları okşuyor, ancak ”Dersim neden bombalandı? Vergi vermedikleri için on binlerce insanı katletmek, bir o kadarını da topraklarından sürmek  gerekir miydi…?” sorularının cevabı yok kitapta. Asıl önemli olan da budur. Zira bir eseri önemli ve kalıcı kılan duygusallıktan çok içeriğidir.

Kitabın fiyatına gelince;

M. Kemal yaşıyor olsaydı, asgari ücret 2020 TL iken adını taşıyan kitabın 2500 TL fiyatla satışa sunulması sonucu yazarına ve yayın evine ne ceza keserdi bilinmez. Ancak M. Kemal’in sağlığında böyle bir şeye cüret edemeyecekleri kesindi.

Denilebilir ki, ‘serbest piyasadır isteyen alır, isteyen almaz’ doğrudur, ancak kitabın satışa sunuş şeklinde sorun vardır. ‘1881 tane ve saat 09 05’te’ ile Atatürk’ün doğum tarihi ve ölüm saatini ticari emelleri için kullanmaları etik değildir. Burada Atatürk sömürüsü olduğunu görmek çok zor olmasa gerek.

Rahmetli Uğur Mumcu yıllar önce ”Bu memlekette banka soyarken kar maskesi, ülke soyarken Atatürk maskesi takılır” sözünü boş yere söylememişti.

Aslında kitabı okumayı da düşünmemiştim bu arada, ancak bir arkadaşım ısrarla okumamı istedi. “Boş yere okumayayım, ilkokul kitaplarında öğrendiklerimizin biraz süslenmiş halidir nasıl olsa” dediysem de para etmedi ve zorla elime tutuşturduğu kitabı arkadaşımın hatırı için okudum. Yanılmadım da tabii ki. Ayrıca kitapta tekrarlar olmakla birlikte tutarsızlıklar da var. Mesela attan düşme sonucu kırılan kaburga sayısı 134. sayfada “iki” iken, 465. sayfada “üç” olarak veriliyor. Yani duygusallığın dozu arttıkça kırık kaburga sayısı da artıyor.

Tarihçi Halil Berktay’ın söz konusu kitap için “İçi bomboş ve olumluluk olarak gördüğü her şey abartılmış, olumsuz olabileceğini düşündüğü her şey ise itinayla temizlenmiş. Gerçekler yok, efsaneler var. Özetle, bir tür iman tekrarından ibaret” sözlerine katılmamak mümkün değildir.

Sevgili Ali Nesin’in de konuyla ilgili sosyal paylaşımına yapılan bir yorumda, kitabin gelirinin bir kısmının açmaya çalıştığı lise için vakıfa bağışlanmasını öneren birine “vakfa haram para sokmam” diyerek babası Aziz Nesin’i nasıl yad ettiğini de eklemeden edemezdim smiley

 

Ahmet OĞUZ

27.01.2019, Kuşadası

 

Son Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2019 10:58

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.