HADDİNİ AŞAN ADAM: PERİNÇEK

18 Aralık 2019 01:52 / 3303 kez okundu!

 

 

Dersimlilerin istemi doğrultusunda seçilmiş belediye meclisinin kararıyla kentin meydanına dikilmiş Seyit Rıza’nın heykelinin kaldırılmasını istemek Perinçek denen adamın partisine mi kaldı.

Bu ne haddini bilmezliktir, bu ne saygısızlıktır… Ne kadar oyları  var da çaplarını aşan işlere yeltenip hep rezil oluyorlar. Halkı ne kadar temsil ediyorlar, halkla ne alakaları var da halk adına türlü saçma sapan taleplerde bulunuyorlar.

 

****

 

HADDİNİ AŞAN ADAM: PERİNÇEK

 

Dersimlilerin istemi doğrultusunda seçilmiş belediye meclisinin kararıyla kentin meydanına dikilmiş Seyit Rıza’nın heykelinin kaldırılmasını istemek Perinçek denen adamın partisine mi kaldı.

Bu ne haddini bilmezliktir, bu ne saygısızlıktır… Ne kadar oyları  var da çaplarını aşan işlere yeltenip hep rezil oluyorlar. Halkı ne kadar temsil ediyorlar, halkla ne alakaları var da halk adına türlü saçma sapan taleplerde bulunuyorlar.

Yaklaşık on yıldır her gün yüzlerce insanın ziyaret edip önünde fotolar çekindiği, âdeta Dersim’in simgesi haline gelmiş Seyit Rıza heykeli  hemen hemen bütün Dersimliler ve Dersim dostlarınca içselleştirilmiş ve Dersim’in onuru kabul edilmişken Seyit Rıza heykelinin kaldırılmasını istemek her şeyden önce onca insana saygısızlık ötesidir.

Yine yakın zamanda Dersim Belediye meclisinin kararıyla “Tunceli Belediyesi” adının “Dersim Belediyesi” olarak değiştirilmesi (Ki doğru olanı da odur. Tunceli isminin tamamen dayatma ve Dersim’le herhangi alakasının olmadığını herkes bilmektedir) kararının iptali için de Erzurum Mahkemelerine  başvuruda bulunmuşlardı. Söz konusu coğrafyada yaşayan insanların % 99’unun benimsediği “Dersim” ismine tahammülsüzlükleri sadece ırkçılıkla, faşistlikle açıklanabilir.

Ayrıca bunların dışında demokrasiyle, insan haklarıyla asla bağdaşmayacak o kadar çok saçma sapan talepleri oldu ki, kara mizahla dahi açıklanamaz. Mesela yasal bir parti olan HDP’nin kapatılmasını isteyen pankartlarını üç-beş adamının ellerine tutuşturarak orda burda sergileyip gazetelerinde haber yapmaktan utanç duymadılar. Görülmüş şey değil. Bir partinin bir başka yasal partinin kapatılmasını istemesi kadar gülünç bir şey olabilir mi?

Sanırım hemen herkesin dikkatini çekmiştir. Perinçek’in partisi bildiğimiz normal partilere benzememektedir. Üyeleri de normal parti üyeleri gibi değil de adeta bir tarikat üyesi gibi birer militan durumundadırlar. Tarikatvari bir örgütlenmeden ibaret partinin dolayısıyla halkla da hiçbir alakası yoktur. Hatırlanacaktır,mesela yakın geçmişte Ankara’dan 30 kişi otobüse binip Hakkari’ye gitti. Bir tane Hakkarilinin olmadığı meydanda polis koruması altında açtıkları pankartlar ve sayılarının üç katı kadar bayraklarla fotolar çektirip gazetelerinde haber yaptılar. Adını da “Hakkari’de miting yaptık” koydular.

Bir de gazeteleri var tabii. Parti militanları düzenli olarak oraya buraya okunsun diye bırakıyorlar. Daha çok öğretmenevi vb gibi yerleri tercih ediyorlar. Bu durumu başka yerlerde anlarım da, Dersim’de bunu yapan kişi veya kişilerin Dersimliliklerinden şüphe ederim. Kişi kendine ihanet edebilir (kendi tasarrufudur) ancak kendi halkına ihanet etmesini açıklamak oldukça zordur. Vebali de ağırdır.

Peki bu bitmez tükenmez militanca çabalar işe yaradı mı? Tabii ki hayır. Senelerdir gazeteleriyle, televizyonlarıyla, partileriyle ömürlerini tükettiler, zerre kadar şey elde edemediler. Yüzde sıfır buçuk oy dahi alamadılar, halkla herhangi alaka kuramadılar. İşte bu partinin bu tarz saçma sapan taleplerde bulunmasının altında yatan bu acıklı durumdur.

Dersim’le ilgili bu son çabaları da elbette sonuç vermeyecektir. Bir kentin meydanındaki heykel sadece o kentin halkının ortak istemiyle kaldırılabilir. Dersimlilerden de böyle bir talep olmayacağına göre Seyit Rıza’nın heykeli yüzyıllarca o meydanda kalacaktır.           

 

Ahmet OĞUZ

17.12.2019, Kuşadası

 

Son Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2019 00:50

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.