CHP NEDEN HEP KAYBEDİYOR?

12 Aralık 2018 12:15 / 2320 kez okundu!

 

 

1930’ların refleksleriyle günümüzü yönetmeye kalkmanın ne kadar zor, hatta imkânsız olduğunu hepimiz biliyoruz aslında. CHP’li vekillerden Onur Öymen’in yetmiş yıl önceki Dersim katliamına arka çıkması, Birgül Ayman Güler’in “Türk’le Kürt eşit olamaz” sözleri bu gerici tutumun dışa vurumudur.

Dolayısıyla kendini yenilememekte hala ısrar eden CHP’nin günümüz toplumunun başta demokratik talepleri olmak üzere sosyal, siyasal, kültürel ihtiyaçlarına cevap vermesi elbette beklenemez.

 

****

 

CHP NEDEN HEP KAYBEDİYOR?

 

1930’ların refleksleriyle günümüzü yönetmeye kalkmanın ne kadar zor, hatta imkânsız olduğunu hepimiz biliyoruz aslında. CHP’li vekillerden Onur Öymen’in yetmiş yıl önceki Dersim katliamına arka çıkması, Birgül Ayman Güler’in “Türk’le Kürt eşit olamaz” sözleri bu gerici tutumun dışa vurumudur.

Dolayısıyla kendini yenilememekte hala ısrar eden CHP’nin günümüz toplumunun başta demokratik talepleri olmak üzere sosyal, siyasal, kültürel ihtiyaçlarına cevap vermesi elbette beklenemez.

Chp’nin şunu da artık iyice anlaması lazım: Darbelerle, anayasa mahkemeleriyle, yargıtaylarla, danıştaylarla ne iktidar olunabilir ne de toplum yönetilebilir. Onlar eskidendi. Yoksulluktan, devlet baskısından on yıllarca kafasını kaldıramamış halk yok artık. Şartlar çok değişti. Yeterince olmasa da demokrasi bilinci oluştu. Şimdi iktidarın anahtarı da güç de halkta. Öyle olunca da halkı ikna ederek ve halkın rızasıyla ancak iktidar olunabilir. Bütün bunları aslında CHP’nin kendisi de çok iyi biliyor ama değişmek istemiyor. Zira değiştiğinde kendisi olmaktan çıkacaktır. Dolayısıyla CHP hayatının en zor iki seçeneğiyle karşı karşıya. Ya değişerek iktidar alternatifi olmak ya da tutucu reflekslerle marjinal tabanını mutlu etmek bağlamında klasik Deniz Baykal söylemleriyle (laiklik elden gidiyor vb) yıllarını heba etmeye devam edecek. Ancak ikinci seçeneğin gün geçtikçe CHP’yi daha da çıkmaza sokacağı kesin. Zira şartlar çok değişti. Türkiye eski Türkiye değil.

Bir kere Türkiye’de yaklaşık 20 milyon Kürt var. CHP,1923’ten itibaren Kürt yok diyerek sadece kendini kandırdığı gibi Türkiye toplumunun doğal yapısını değiştiremedi. Modernite adı altında Dersim’de katliam yaptı, Diyarbakır’da Şeyh Sait’i astı. Üzerinden 80-90 yıl geçmesine rağmen hala yanlışını kabul etmedi, özür mahiyetinde herhangi bir davranışta bulunmadı. Unutmayalım; bugün Dersim’in meydanında Seyit Rıza’nın heykeli var, Diyarbakır’da Şeyh Sait’in büyük bir saygınlığı var. CHP bu konuda özlü bir özeleştiri yapmadan Kürtlerden oy alabilir mi? Hayır.

Milyonlarca da Alevi var Türkiye’de. Alevilere en çok kapıcılığı reva gören ve “Fikrim şudur ki, bu memleket Türk’tür. Öz Türk olmayanların bir hakkı vardır, o da hizmetçi olmak, köle olmaktır” gibi tamamen ırkçılıktan ibaret sözlerin sahibi Mahmut Esat Bozkurt’un Kuşadası’ndaki heykelini “Geçmişimizde Mahmut Esat Bozkurt var, o nedenle çok mutluyum” ifadeleriyle açılışını CHP’nin Kürt ve Alevi genel başkanı Kılıçdaroğlu’nun yapması elbette ilginç bir durumdur. Ayrıca Alevilerin başına her türlü belanın (Maraş, Çorum, Sivas…) CHP zihniyeti dönemlerinde gelmesine rağmen Alevilerin hala CHP’ye oy vermeleri de bir başka ilginç durumdur. Ancak Alevilerin CHP aşkı da elbet bir gün son bulacaktır. On yıllarca oy verdikleri partinin kendileri için bir şey yapmadığını, sadece şeriat geliyor, laiklik elden gidiyor saçmalıklarıyla kendilerinin kandırıldıkları gerçeğini göreceklerdir. Dolayısıyla CHP’nin Alevilerle de ciddi anlamda oy sorunu olacaktır.

Ayrıca CHP’nin dindarlara, gayri Müslimlere, solculara uyguladığı baskı ve zulmü herkes bilmektedir. Yine Nazım Hikmet’in yıllarca hapsini, Sabahattin Ali’nin öldürüldüğünü, Zekeriya Serteller’in, Niyazi Berkes’lerin, Mehmet Ali Aybarlar’ın, Aziz Nesinler’in… CHP’den gördükleri faşist baskıyı, Tan matbaasının yerle bir edildiğini herkes bilmektedir. Şapka giymeyi kabul etmedikleri gerekçesiyle İskilipli Atıf Hoca'yla birlikte onlarca kişinin idam edildiği, halkın meşru oylarıyla meclise gelen Merve Kavakçı için Ecevit’in “atın bu kadını dışarı” sözü hala belleklerdedir.

Şüphesiz ki “o zamanlar öyleydi” diyenler olacaktır. Ancak bir o kadar da 20’li yaşlardaki gençlerimizin hatırlayabilecekleri örnekler var. Nisan 2007’de siyasilerin emrinde olması gereken devlet memuru genelkurmay başkanı muhtıra vererek halkın iradesine müdahale etti, CHP karşı çıkmadığı gibi alkışladı. Ekim 2007’de “cumhurbaşkanını halk mı seçsin” referandumu yapıldı.(Bu soruyu Fas’ın bir dağ köyünde sorsanız, yüzde yüzü evet diyecektir) CHP buna hayır dedi ve kaybetti. 2008'de 411 milletvekilinin oyuyla türban yasağı kaldırıldı, CHP karşı çıktı ve Anayasa Mahkemesi'ne itirazda bulundu. 2010 referandumunda birçok maddeyle birlikte “askerler sivil mahkemelerde yargılansın” oylandı, CHP buna da hayır dedi ve kaybetti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül geçmiş düşmanlıkları unutturmak ve barış mesajı amacıyla 2008’de futbol karşılaşması için Ermenistan’a gitti CHP karşı çıktı. Kürtçe TV kanalı açıldı CHP karşı çıktı. AK Parti Kürt sorununu çözmek amacıyla akil heyetler oluşturarak Türkiye’nin yedi bölgesine insanlar gönderdi, CHP toplantıları bastı, engelledi.

AK Parti 2013’te Reşit Galip kafası öğrenci andını kaldırdı. Çok önemli bir reformdu. CHP buna da karşı çıktı. Koca koca amcalar, teyzeler beyaz yakalık ve kara önlükler giyip okul bahçe duvarlarının kıyısına gidip öğrenci andı okuyarak tam bir komedya yaptılar. Irkçı ve artık günümüz şartlarıyla bağdaşmayan öğrenci andının okutulmadığı son beş yılda Türkiye’nin bölünmediğini, Türklerin Türklüklerini unutmadıklarına hepimiz tanık olduğumuz halde Danıştay'ın tutuculuk ve geriye gitme refleksiyle ilgili yönetmelik hükmünü iptal etmesi sonucu yeniden gündeme gelen öğrenci andına CHP tekrar sarılarak bağnazlığına ve tutuculuğuna ısrarla devam etti.                           

Şimdi bütün bu olan bitenleri Kürtler, Aleviler, dindarlar, solcular, gayrimüslimler ve nihayetinde halk görmüyor mu sanıyorsunuz?..

 

Ahmet OĞUZ

11.12.2018, Kuşadası

                                                                                                                       

Son Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2018 12:34

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.