ForumGel Pisi pisi  Yeni Konu 

EVCİL HAYVANLARINIZI YILBAŞI TEHLİKELERİNDEN KORUYUN

27 Aralık 2009

gelincik

Yılbaşı tehlikelerinden koruyun

Yılbaşı ağacınızı süslerken, arkadaşlarınızla eğlenirken ve yılbaşı için hazırladığınız yemeğinizi yerken, mutlaka evcil hayvanlarınızı evde karşılaşabilecekleri tehlikelerden korumalısınız.

Evcil hayvanlar, özellikle de yaşam alanlarında değişiklikler yapıldığında çok meraklı olurlar. Kedi ve köpekler içgüdüsel olarak yeni objeleri ağızlarıyla kemirir ve keşfetmeye çalışırlar. Bu nedenle yılbaşı süsleri, hediye paketleri, hazırladığınız nefis kokulu yiyecekler onlar için dayanılmaz bir cazibedir ama tehlikeleri de yanında getirebilir.

AĞAÇ SÜSÜNE DİKKAT

Yılbaşı ağacınızı süslerken kırılabilecek malzemeleri ve süsleri, kedi ve köpeğinizin ulaşamayacağı bölgelere asmalısınız. Yenilebilecek nitelikteki hediyelerinizi ağacınızın altına koymayın. Hatta hazırladığınız ağacı onların ulaşamayacağı şekilde çevrelerseniz çok daha iyi olur. Uzaklaştırıcı spreyleri ağacın etrafına sıkarak, kedi ve köpeklerinizi o bölgeden uzak tutmayı da deneyebilirsiniz.

BU BİTKİLER ZEHİRLİ

Yılbaşı için çoban püskülü, renkli nergis zambağı, ökse otu gibi bitkiler evcil hayvanlarınız tarafından yendiği zaman kusma, ishal gibi sindirim sistemi sorunlarına ya da zehirlenme gibi daha ciddi durumlara sebep olur. Bunları kedi ve köpeğinizin ulaşamayacağı yerlere koyun.

ELEKTRİK ÇARPMASIN YANMASIN

Mumlar, elektrikli dekoratif ışıklar ve diğer ışıklı süsler evcil hayvanlar için ciddi bir potansiyel tehlikedir. Kordonlarının çiğnenmemesi için duvara veya yere bantla yapıştırın ya da kamufle edin.

PAKET SÜSLERİNİ YEMESİN

Paketlenmiş hediyelerin üstündeki küçük nesneler, kurdeleler ve paket kağıtları evcil hayvanınız tarafından kemirilip yutulabilir. Bunların boğulma, mide bulantısı veya daha ciddi sorunlara yol açabileceğini unutmayın.

SOFRADAN YEMEK VERMEYİN

Yılbaşı gecesinde kedi ve köpeğinize normalde uyguladığınız beslenme programını bozmamak ve sofranızdaki yiyeceklerden onu uzak tutmak onlar için en sağlıklısı. Ayrıca kemik ve insan için üretilmiş çikolatalardan da evcil hayvanınızı uzak tutmalısınız. İnsan için hazırlanan tüm tatlıların ve özellikle kafeinli veya alkollü içeceklerin onlar için öldürücü düzeyde zararlı olduğunu unutmayın.

Tüm hayvanseverlere ve ailelerimizin sevgi dolu bireyleri olan evcil hayvanlarımıza sağlık ve esenlik dolu yeni bir yıl dilerim.


Pakonun Sayfasından


Sokak hayvanlarına da sofranızda bulunanlardan tattırmayı unutmayın ! Sevgiler...


Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0