Bir çift göz hala bana bakıyor

29 Aralık 2010 14:35 / 1941 kez okundu!

 


Bir çift ceylan göz hala bana bakıyor. Ya ben çok bakmışım gazeteye ya onun gözleri fark ettirmeden konuşmuş benimle. Hiçbir şey olmadı ah vah dışında. Bir kayıp hikâye daha atıldı “hayat bu, kader bu“ kuyusuna. Bu kuyu dipsiz kuyu, karanlığının sesini daha duyan olmadı.

Suskun; içinde tüm kemikleri kırılmış, tüm duyguları ezilmiş, gözleri sokak köpeklerininki kadar korkak, gururlu, çoktan unutturulmuş sesinin de olduğu. Bir kadın bana bakıyor; 3. kalite sarı kâğıtlı bir gazetede nasılsa yer bulabilmiş kendine. Bedeli ağır olmuş belli ama hala nefesi var dudaklarında.

Bir yıl sonra aynı kırılgan resim, o tanıdık iç burkulması bir farkla; son darbeyi de vurmuş cellâdı.

Yeni bir yıl geliyor belki son kez yer bulur almanak başlığında. Aynı resimler başka da yok zaten, adı Ceylan, adı Ayşe, adı hatırlayanı kadar olan onlarca can.

Biriktirdiğimiz hikâyelerle varsak, bu hikâyeler aktarılacaksa geleceğe. Duyduğumuz her hikâyenin aslında kahramanı da oluyorsak nasıl kurtulacağız bu kirden. Yaralar kabuk bağlar doğru, izler silinir ya vicdanımızın katranı. Bize dokunmayan yılanın ettikleri aslında çoktan tutmuş boğazımızı, farkında mısınız? O yılanlarla büyütüyoruz çocuklarımızı. Her gün onlarcası ekleniyor, sıkıca kapatıyoruz kapılarımızı dışarıda tufan. Sessizlikle ortak oluyoruz vahşete, kayıtsız kalıyor, unuttukça yer açıyoruz yenilerine.

Neyi beslersek o olur, gerçek bu. Yeni yıl tüm umutları ile yeşil bir vadi bahşediyorken güzelliklere, unutmamakla başlayabiliriz yarınlara.

Unutturmazsak kıyıcılar cezalandırılabilir, unutturmazsak zehrini akıtmadan durdurabiliriz yeni acıları.

Yeni yılda mesela yardım edebiliriz hak arayanlara, yaralara merhem olabiliriz hediye niyetine bir küçük bağışla. Ağırlığımız hafifler mi? İnanıyorsak evet.


Yonca Buğdaycı M.

29.12.2010


 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.