BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YER YOK

18 Nisan 2022 11:41 / 545 kez okundu!

 

 

Ülkemiz politik gündemi ve yaşam şartlarımız öylesine hızla olumsuz yönde artıyor ki geçmiş günleri mumla arar hale geldik hepimiz. 

 

****

 

BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YER YOK

 

Ülkemiz politik gündemi ve yaşam şartlarımız öylesine hızla olumsuz yönde artıyor ki geçmiş günleri mumla arar hale geldik hepimiz. Her geçen günle yaşam koşulları bizleri bu ülkede yaşamaktan pişman hale getiriyor. Buna rağmen ülkemizi terk edecek değiliz elbette. Aslında yaşanan bu olumsuz durumdan hepimiz bir nebze sorumluyuz. Değiliz diyorsanız, bizlerin adına ülke yönetimine ehil, dürüst, namuslu politikacıları seçememek kimin kabahati sizce? Biraz da “kendim ettim kendim buldum” deyimini yaşar durumdayız şimdilerde. Kurtulma umudumuz hep ileriki tarihe endeksli.

Geçmiş dönemlerde on yıllarca siyasette olanlara biat eden bizler “Allah sizi başımızdan eksik etmesin” diyerek ne yaparsa yapsınlar baş tacımız saymaktaydık siyasileri. Son yirmi yıldır bu anlayışın henüz değişmediğini ve giderek daha koyu bir hale geldiğine şahit olmaktayız. Sanırım son zamanlarda “denizin bittiğini” kabul etmeye başlıyoruz.

Kötü, vicdan yoksunu, salt kendi çıkarını düşünen siyasilerin artık marifetlerini her şeye rağmen gizleyemedikleri, kendilerini faş ettiklerini fark eden ülke insanımız onlar için artık “başımızın üstünde yeriniz var” demeyeceklerdir herhalde. Çünkü başımıza çıkardıklarımızın başımız da saç, midemizde aş, cebimizde maaş bırakmadıkları, bu olumsuz yakıcı ortamı hiç umursamadıkları kör gözlerimize bile batar olmuştur.

Piyasada halkın ekmeğinden, sütüne, sebzesinden etine yapılan zamlarla evimize misafir bile kabul edemeyecek düzeye getirildik. Akrabalarımızı, dostlarımızı bu ramazan günlerinde iftara davet etmekten kaçınır olduk. Hiçbir misafire gelin başımızın üstünde yer var diyecek durumda değiliz fiziki olarak. Kabahat piyasada, dış güçlerde onda bunda diye boşuna kendi kabahatimizi başkasına yükleyemeyiz. Bu vandal düzenin yıllarla sürdürülmesinde hepimizin dahli var mutlaka. Benim sadece bir oyum var ne yapabilirim ki diye hayıflanmamak gerek. Her şeye karşın, durumu irdeleyip açık yüreklilikle kendi zaafımızı düşünmeliyiz. Kendi geleceğimizi şekillendirecek dürüst, namuslu güvenilir siyasetçileri bulup çıkarmak, ya da göreve talip olup taşın altına elimizi sokmak zamanıdır diyerek ortaya çıkmalıyız. Tüm olumsuzluklarda her daim başkasını kabahatli bulmamız işin kolayına kaçmak değilmidir? Hoş kabahat altın olsa kimse kabul etmezmiş ama suçu kabahati hep başkasında aramaktan bir an vazgeçip "acaba bu durumda benim kabahatim yanlışım nedir, var mıdır bir eksiğim" diye sorgulamak zamanıdır kanımca geç de olsa.

Bizim güzel geleneğimiz olan misafire saygı, yöneticilerimize güven ve sevgi duyma olanağı ortadan silinmiş durumda artık. Zaten kimseyi başımızın üstüne çıkarmamalıyız aslında. Nice başımızın üstünde yer verdiğimiz kişi bize kazık atmış, bizim ona verdiğimiz değeri bize vermemiştir. Artık başlarımızın dik ve üzerinde kimsenin olmadığı dönemi denemek zorundayız. Hiçbir siyasiye “Allah başımızdan eksik etmesin” dememize gerek kalmadığını, onu bulunduğu makama bizlerin seçerek gönderdiğini unutmamalıyız. İktidara gönderdiğimiz siyasilerin bir şeyler yaptığında kasılmalarına gerek olmadığını çünkü bir şeyler yapmaları için orada görevlendirdiğimizi bilmek, görmek zorundayız. Ülkeye hizmet amacıyla talip olanlara onay verdiğimizde ülkemiz için yapılan şeylerin lütuf olmadığını göreve talip olmanın gereğinin yapılması anlamına geldiği bilinmelidir. Öngörü eksikliği büyük zaafımız. Bu zaafımız bizleri yaşayarak öğrenmekle baş başa bırakmakta, bu durum ise yıllarımıza mal olmaktadır ne yazık. Başımızdan eksik etmemesi gerekli diye düşündüğümüz insanların düşündüğümüz kadar farklı ve vazgeçilmez olmadıklarını kavramamız ve günlerin artık başımızın üstünde kimseye yer yok demenin zamanıdır.

 

Muzaffer NARMAN

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.