DEĞİŞMEK

17 Ocak 2022 13:43 / 460 kez okundu!

 

 

"Değişim, herkesin düşüncesinde olan ve herkes tarafından kabul edilen bir kavramdır. Ancak çoğumuz değişimin düşünceden eyleme döndürülmesi esnasında sıkıntı duymaktayız. Değişime direnç göstermek doğal yapımızda var sanki.

Kendimizi değiştirmeye hiç hazır olmasak da başkalarını değiştirmeye hep hazırızdır. Diğer insanları değiştirmek için mücadeleye, kavgaya her zaman hazır ve istekliyizdir."

 

***

DEĞİŞMEK 

Değişim, herkesin düşüncesinde olan ve herkes tarafından kabul edilen bir kavramdır. Ancak çoğumuz değişimin düşünceden eyleme döndürülmesi esnasında sıkıntı duymaktayız. Değişime direnç göstermek doğal yapımızda var sanki.

Kendimizi değiştirmeye hiç hazır olmasak da başkalarını değiştirmeye hep hazırızdır. Diğer insanları değiştirmek için mücadeleye, kavgaya her zaman hazır ve istekliyizdir.

Şu bir gerçek ki kadınlar fiziksel olarak kendilerini en çok değiştiren canlılardır. Eskiden salt kumaşlarla makyaj malzemeleriyle bunu gerçekleştirirlerken şimdilerde bıçak altına yatarak ameliyatlarla fiziksel görüntülerini değiştirmeye gayret ve cesaret etmektedirler.

Örneğin tanışıklığımızın başlangıcında sevdiğimizin her şeyi, her yaptığı şey bize ilginç ve kabul edilebilir gelmektedir. Ne zaman ki her günümüzü birlikte geçmeye başlarsak, sorunlar çelişkilerimiz tek tek sökün eder. İşte o sıra başlar, sevdiğimizi istediğimiz bir yapıya sokmak için değiştirme isteğimiz. Değiştirme isteklerimizle başlayan kavgalarımız da giderek küçükten başlayıp zaman içinde büyür. Eşimizi, sevdiğimizi değiştirme isteğimiz esnasında çoğunlukla kendimizi de değiştirme isteğimiz ise hiç aklımıza getirmeyiz. Çünkü biz daima haklı ve doğruyuzdur.

Oysa değiştirmeyi düşünenlerin kendilerini de değişmeye hazır hissetmesi daha adil bir düşünce değil midir?  Değişmeyi düşünmeyenin değiştirme hakkını kullanması çok doğru demokrat bir tavır olmasa gerektir.

Yaşam, değişmeye hazırsa o denli gelişmeye açıktır. Lakin değişme her zaman iyi yönde gelişmeyebilir. Bazen değişim bizleri ve düşüncelerimizi geri götürebilir. Değişimin bizi iyiye götürebileceğini düşünmeden reddetmek kadar kötüye götürebileceğini hesap etmemek de değişimin eksik değerlendirilmesi sayılmalıdır. 

İstemesek de, şartlar zorlar bazen değişmeye bizleri. Fiziksel değişimi kolay kabul etsek bile düşünsel ve felsefi değişime hep tutucu davranır kabul etmeyiz kendimizi değiştirmeyi.

Değişimin pek kabul görmediği önemli bir başka alan ise siyaset ve siyaset yapan insanlardır. Siyasilerde değişim hep korkulan, kaçınılan bir davranış olmaktadır. Bir siyasi partinin temel ilkelerini değiştirmek ne kadar zor ise yönetim kademesinde olan bir siyasinin yanlış davranarak etkisiz olduğunu kabul edip kendini değiştirme isteği hatta yerini bir başkasına terk edebilme düşüncesi iki kat daha zor olduğunu siyasal gelişmeleri takip ettiğimizde görmekteyiz. Değişmeye direnen siyasal görüş gerilemeye açık bir yapıya dönüşmekten kurtaramaz kendini kanımca.

Bizi geliştirebilecek temel faktörlerden biridir değişim. Kendimizi, dikkatle, özenle bilim ve çağdaş gelişmeleri takip ederek,  korkmadan akılcı değişimlere her zaman hazır halde tutmak bize olumlu katkı sağlar. Çağdaş olabilmenin hasleti ve önemi değişmeye kendimizi kapatmamak olmalıdır bence.

Muzaffer NARMAN 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.