CHP'DEN NEFRET ETMEMEYE ÇALIŞIYORUM

06 Nisan 2022 00:25 / 906 kez okundu!

 

 

"Muhafazakar bir ülkede tek parti olursa, en tutucu kesimlerin söz konusu partide ağırlık sahibi olmaları kural olarak kaçınılmazdır. Buna şaşırmayın. Tutucu kesimler Çin’de bile iktidarı aldıktan sonra Komünist Partisi içerisinde etkili olmuşlardı. Nitekim siyasi gericilik daha Atatürk hayatta iken bu partide hakim oldu ve o, çoğunu listelere kendi koyduğu milletvekillerine bile reform kanunlarını çıkarttıramadı. Sonrası uzun bir ikiyüzlülüktür."

 

***

CHP’DEN NEFRET ETMEMEYE ÇALIŞIYORUM

Bir seçim daha yaklaşırken anlayışlı olmaya ve CHP'den nefret etmemeye çalışıyorum.

Çabalıyorum çünkü bu partide sayısız çakal var ama pek çok da saf, çaresiz ve iyi niyetli insan son çare olarak bunlardan medet umuyor. Birçok seçimde, özellikle son iktidara karşı güçlü muhalefet olsun diye bunlara oy attım, 1973 seçimleri hariç (evet 49 yıl önce) hepsinde pişman oldum, vermez olaydım dedim. Fakat önce yarım asırdan epey uzun bir süreçte CHP’yi nasıl gördüğümü anlatayım...

Milli Mücadelede birden fazla İstiklal Madalyası olan, Cumhuriyete, hukuka ve laikliğe tavizsiz bağlı bir aileden geliyorum. Cumhuriyet ve bağımsızlık canımızdan azizdir. Bir zamanlar CHP’nin bunları koruduğunu sanırdım. Sonra ülkemizdeki karanlıkların bir parçası olduğunu, bunlarla binbir bağ kurduğunu gördüm. Elbette bu bir anda olmadı. Ülkemizdeki karanlık, bu partinin üzerine sayısız düğüm atarak çöktü. Önce tek parti dönemini ele alalım.

Muhafazakar bir ülkede tek parti olursa, en tutucu kesimlerin söz konusu partide ağırlık sahibi olmaları kural olarak kaçınılmazdır. Buna şaşırmayın. Tutucu kesimler Çin’de bile iktidarı aldıktan sonra Komünist Partisi içerisinde etkili olmuşlardı. Nitekim siyasi gericilik daha Atatürk hayatta iken bu partide hakim oldu ve o, çoğunu listelere kendi koyduğu milletvekillerine bile reform kanunlarını çıkarttıramadı. Sonrası uzun bir ikiyüzlülüktür. Giderek tavizkar bir tutumla daha muhafazakar oyları almaya çalıştı ama çok partili dönemde, aslı varken sahtesine çok oy çıkmaz. İlerleyen yıllarda da tutucu, etnikçi ve mezhepçi gruplara yanaşmaya çalıştı. Bir çok ilçe teşkilatlarını da bunlara bıraktı ve/fakat bu ikiyüzlülüğünü artırmaktan başka bir işe yaramadı. Üstüne üstlük, günümüzde bu parti içerisinde ciddi bir Atatürk düşmanlığı yerleşti. Sonuçta yüzde 23-24’lük bir kemik oyla ülkenin ve meclisin demirbaşı oldular. Bu oy, her iktidar için güvencedir çünkü gerçek bir muhalefetin gelişmesini önler. İktidar ortakları % 45-50, CHP ve diğer muhalefet % 35-40’ı götürüyorsa, ne yapacaksın. Geri kalanı da marjinallerin çorbası. 
 

***
 

Hayatım boyunca, çeşitli ilçe teşkilatlarının, çıkar çevreleriyle iç içe çalışıp, dürüst insanları dışladığına birçok kez şahit oldum. Daha üst makamlara iletilen her durumda, mevcut çıkar çeteleri savunuldu. Şikayette bulunanlar dışlandı, partiden atıldı. Kimi durumu çok yakından izledim. Bir çok kişi idealist bir yaklaşımla bu partiye girip üç durumdan birinde kaldı: (a)  figüran durumunda oyalanıp durdu, (b) çıkar çetelerine katıldı ve zenginleşti, (c) itiraz edip dışlandı. Bugüne kadar çıkar çetelerinin veya belli grupların elindeki tek bir ilçe teşkilatının düzeldiğini görmedim. Bazı büyükşehir belediyelerinde iyi işler yaptılarsa da -ki gerçekten tek tük iyi örnekler var- bu, parti teşkilatlarına rağmen, onlardan bağımsız şekilde olmuştur. 
 

***
 

Son derece ilginçtir. Ülkemizin yegâne eski partisi olmasına rağmen bu partinin düzgün bir tarihi yazılmamıştır. Artık daha zor, çünkü kaydedilmemiş şeyleri bilenlerin çoğu artık hayatta değil. Bir başka zorluk da bu partideki karanlık çevrelerin ilişkilerini ortaya koyacak delillerin olmaması. Tepede neler olduğunu, nasıl pazarlık yapıldığını, listelerin nasıl belirlendiğini parti üyeleri bilemez, sadece kongrelerde tepeden gelen listeleri görürler.

 

Mehmet Tanju AKAD

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.