KÖŞE YAZARI

02 Haziran 2023 18:53 / 292 kez okundu!

 

 

Mehmet Çek bu yazısında köşe yazarlığını anlamamızı sağlamaya çalışırken iki güzel alıntı yapmış:

“…Bütün manevi bilgileri, insanlığın bütün fikir tarihini ve bütün modern cereyanları bileceksiniz. Bilmek de kafi değil. Bütün o meseleleri sevecek, her gün düşünecek ve önünüze serdiği muammalar içinde pişeceksiniz. Her gün bu karanlıklardan çıkmak için, kendi kafanızda bir ışık arayacak, ona doğru koşacak ve okuyucularınızı da koşturacaksınız..”

“Haber ve kültür arasında bağlantı kurmayı, olayların derinindeki anlamı açığa çıkarmayı, tartışma üretmeyi ve şans da yaver giderse, okuyucularımın günümüzde anlatılanlara farklı bakmasını sağlamaya çalışırım.."

Ayrıntı içeride...

 

***

KÖŞE YAZARI

Dünyada gerçek anlamda ilk kez birinci dünya savaşı sonrası dönemde değer kazanan `Köşe Yazarlığı` mesleğinin ‘Her gün bir yerde imzası çıktığı için herkesin tanıdığı, alelade bir köşe fıkracısından başka bir şey olmayanları Köşe yazarından saymazsanız Türkiye`de pek bir karşılığı olmadığına inananlardanım.

Bu yüzdendir çok uzun zaman olmuş her sabah dünyayı kendim okur, köşe yazılarımı da kendime kendim yazarım.

Fakat Türkiye`de pek bir karşılığı olmasa da `köşe yazarlığı` diye bir meslek var mı? Var, evet.

Peyami Safa bu mesleği “…Bütün manevi bilgileri, insanlığın bütün fikir tarihini ve bütün modern cereyanları bileceksiniz. Bilmek de kafi değil. Bütün o meseleleri sevecek, her gün düşünecek ve önünüze serdiği muammalar içinde pişeceksiniz. Her gün bu karanlıklardan çıkmak için, kendi kafanızda bir ışık arayacak, ona doğru koşacak ve okuyucularınızı da koşturacaksınız..” diye tarif eder.

Ustaların ustası kalemler, Çetin Altan, Rauf Tamer ve dün kaybettigimiz Mehmet Barlas`lar belki de son temsilcileriydi bu türün. Hemen her konuda anlaşamasanız da bir şekilde besleniyordunuz. `Okuma` işini seviyorsanız onları okumaya ayırdığınız zaman dilimi hiç boşa gitmemiştir.

Köşe yazarları, tarih boyunca gündemdeki konuları çeşitli boyutlarıyla tartışarak, okuyucuya farklı bakış açıları sunsalar da 90`lardan itibaren maalesef Türkiye`de `Köşe yazarı` sayısının artış hızıyla eş oranlı fakirleşmiştir yazım dünyamız. Mesleğin saygınlığı erozyona uğramış, itibarı zedelenmiş ve köşe yazarı okuma oranı düşmüştür.

Amerikalı tanınmış köşe yazarlarından Jon Friedman yaptığı işi anlatırken “Haber ve kültür arasında bağlantı kurmayı, olayların derinindeki anlamı açığa çıkarmayı, tartışma üretmeyi ve şans da yaver giderse, okuyucularımın günümüzde anlatılanlara farklı bakmasını sağlamaya çalışırım.." der.

Devamla, iyi köşe yazarlarının, köşelerinin gücünü kendilerine verilmiş bir imtiyaz gibi değil, topluma hizmet etmenin bir aracı olarak görmelerini ve herkesin araştırıp bulamayacağı ya da üzerinde düşünemeyeceği konuları deşen, eleştiren iyi gözlemciler olmasını tavsiye eder.

Velhasılkelam,


Bir `Usta Kalemler Geçidi`ydi izlediğimiz.


Huzur içinde uyusun Barlas hoca.

Mehmet ÇEK

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.