GELİN ARTIK BU KONUYU HEP BİRLİKTE KONUŞALIM

28 Aralık 2018 05:51 / 958 kez okundu!

 

 

Akademisyen bir dostum "...konu ne olursa olsun, kim hakkında olursa olsun; (aktif, bombalı ya da silahlı terör saldırısı durumu hariç) bir vatandaş diğer bir vatandaşı herhangi bir konuyla ilgili olarak, herhangi bir kuruma ihbar etmesi ahlaksızlıktır. Bu tip ihbarları dikkate alıp resmî işlem başlatmak da ciddiyetsizliktir…" yazmış.

Şiddetle itiraz ediyorum bu tespite. Açayım biraz.

 

****

 

GELİN ARTIK BU KONUYU HEP BİRLİKTE KONUŞALIM...

 

Akademisyen bir dostum "...konu ne olursa olsun, kim hakkında olursa olsun; (aktif, bombalı ya da silahlı terör saldırısı durumu hariç) bir vatandaş diğer bir vatandaşı herhangi bir konuyla ilgili olarak, herhangi bir kuruma ihbar etmesi ahlaksızlıktır. Bu tip ihbarları dikkate alıp resmî işlem başlatmak da ciddiyetsizliktir…" yazmış.

Şiddetle itiraz ediyorum bu tespite. Açayım biraz.

Gelişmiş demokrasilerde medeniyetleri de toplumsal huzuru da koruyan en yaygın uygulamadır ŞİKÂYET ETMEK.

Avrupa`daki ilk yıllarımda istenmeyen kimi durumlarda karşı karşıya kaldığım yetkililer niçin şikayetçi olmak yerine olayı çözmeye kalkıştığımı sorduklarında "...kusura bakmayın bizim kültürümüzde yok bu, ayıp gibi bir şey..." demiş ama yıllar içinde önemini kavramıştım.

Varsa yanlış giden bir şeyler, herhangi bir kanunsuzluğa şahitlik ediyorsanız, birileri kişisel haklarınızı gasp ediyorsa, ŞİKÂYETÇİ olacaksınız kardeşim.

Gittiğiniz hastanede, karakolda, vergi dairesi yahut başka bir kurumda görevli kişi görevini layıkıyla yapmıyorsa ŞİKÂYETÇİ olacaksınız kardeşim.

Çöpünü sokağa dökenden, arabasını kaldırıma park edenden, gezdirdiği köpeğin kakasını temizlemeyenden, ses ve çevre kirliliği yaratandan şikâyetçi olacaksınız.

Şikâyetçi olacak ve yetkilere söz konusu durumu düzeltme, yanlışa müdahale etme şansını vereceksiniz!..

Verin o şansı bakalım siz bir, düzeltirler düzeltmezler o ayrı bir konu.

Yahu `şikâyet etmek` mağdur veya suçtan zarar gören kişilere tanınmış bir haktır. Bundan utanılır mı?

Kurulmuş sosyal düzende, uğramış olduğumuz kimi haksızlıkların yaratmış olduğu maddi veya manevi hasarların telafisi için başvurmaktır ŞİKÂYET ETMEK.

Herhangi bir hizmet esnasında yapılan bir yanlışın, eksikliğin giderilmesi maksatlı, bir yerde 'hakkını aramak'tır ŞİKAYET ETMEK.

Mağdurun kendini iyi hissettirmesidir ŞİKÂYET ETMEK.

Pekâla şikayet etmenin alternatifi ne?

Trafikte tehlikeli araç kullanan birini,

Çevreyi kirleten bir işletmeyi,

Kişisel haklarınızı gasp eden birini,

Ekmeğinizin hamuruyla oynayan fırıncıyı,

Görevini yapmayan doktoru, zabıtayı, çöpçüyü

Şikâyet etmeyip de NE YAPACAKSINIZ?

Sayalım seçenekleri hemen:

  1. Kendiniz döğüşerek, kavga ederek çözeceksiniz
  2. Göz yumacaksınız.


Bunlardan hangisi şikayet etmekten daha iyi?

Kanunsuz, uygunsuz, adaletsiz bir şey yapılıyorsa söyleyeceksin kardeşim! Bu seni terbiyesiz yapmaz; görevini yerine getiren bir vatandaş yapar. Hepimiz ihbar ile yükümlüyüz.

Kaçak elektrik çekeni, insan sağlığına aykırı ticaret yapanı şikayet etmekle yükümlüyüz.

Tabii bizde yıllar boyu ilgili makamların şikâyetler karşısındaki aldırmaz ve baştan savmacı tavrı "şikayetim yaradana" türünden şarkılar ve "şikayet derdi çoğaltır" türünden deyimleri türetmiş, bu da işin ayrı bir tarafı.

Çocukluktan veriyorlar bize bu zehri, dersi kırmışlar, kopya çekmişler, sınıfın zayıf bir karakterini ezmişler, birinin eşyasını gasp etmişler, beş-altı kişi birleşip bir çocuğu dövmüşler. DELİKANLI takımı ama bunu gidip sınıf öğretmeni ya da okul idaresine bildirmiş çocuk İSPİYONCU? Hadi canim siz de!..

Hah!.. İşte tam o yaşlarda ve damardan verdiklerinden bu yanlış kültür ve algıyı daha sonraki yıllarda da bütün kanunsuzluklara, adaletsizliklere tepkisiz bir toplum çıktı ortaya.

 

Mehmet ÇEK

Ekim 2018

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.