DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ'NDE DIŞI HOŞ İÇİ BOŞ KARALAMALAR YERİNE...

03 Aralık 2018 20:42 / 1035 kez okundu!

 

 

Eskiden Avrupa`ya gidip gelenler "...yahu Avrupa'da dolaşsan bir göreceksin sokaklar, çarşılar, işyerleri hep engellilerle dolu..." diye anlatır, bizler de bizim ülkemizde çarşıda pazarda pek engelli görmediğimizden (yahut gördüklerimiz sadece sokaklarda dilenen üç beş engelliden ibaret olduğundan) bizim ülkemizde maşallah engelli yok gibi sanırdık.
Zaman içinde anladık, meğer ülkemizde ENGELLİ olmak ölmeden mezara girmek gibiymiş.
Evlere hapsetmişiz, sayılarını dahi bilmezmişiz.
Meğer ülkemizde (en az bir fonksiyonda zorluk yaşayan kişi) 4 milyon 882 bin engelli vatandaşımız varmış.
Varmış yani engellimiz varmış ama gelin görün rejim, mevcut sistem onları evlere mahkum etmiş, hayata karışmalarına olanak vermemiş.

 

****

 

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ'NDE DIŞI HOŞ İÇİ BOŞ KARALAMALAR YERİNE...

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

 

Sabrınıza sığınarak, yine biraz uzun bir yazı fakat faydalı olacağı da inancındayım.

Eskiden Avrupa`ya gidip gelenler "...yahu Avrupa'da dolaşsan bir göreceksin sokaklar, çarşılar, işyerleri hep engellilerle dolu..." diye anlatır, bizler de bizim ülkemizde çarşıda pazarda pek engelli görmediğimizden (yahut gördüklerimiz sadece sokaklarda dilenen üç beş engelliden ibaret olduğundan) bizim ülkemizde maşallah engelli yok gibi sanırdık.
Zaman içinde anladık, meğer ülkemizde ENGELLİ olmak ölmeden mezara girmek gibiymiş.
Evlere hapsetmişiz, sayılarını dahi bilmezmişiz.
Meğer ülkemizde (en az bir fonksiyonda zorluk yaşayan kişi) 4 milyon 882 bin engelli vatandaşımız varmış.
Varmış yani engellimiz varmış ama gelin görün rejim, mevcut sistem onları evlere mahkum etmiş, hayata karışmalarına olanak vermemiş.

Evet, bugün DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ.
Ve ben dışı hoş içi boş "engelliler de insan" makamından birşeyler karalamak yerine böylesi daha işe yarar diye düşündüm, zaten bu da konuşmak yahut mızmızlanmak yahut şikayet etmek yerine iş yapanların yazısı oldu, okursanız.

Benim terazilerimden biridir.
Bir ülkenin ne durumda olduğunu anlamak için önce o ülkedeki ENGELLİ vatandaşların durumuna, sosyal statüsüne bakarım. Hükümetlerin, partilerin onlara yaklaşımına bakarım.
Çünkü normal vatandaşlar hani bir şekilde başlarının çaresine bakarlar ama engelliler öyle mi, diye hesap ederim.
Evet, engelliler toplumun en fazla korunmaya ihtiyaç duyulan kesimidir. Ülkemizde engelli insanımız yıllar boyu sesleri duyulmadan, iş-aş verilmeden, bir kenarda kaderlerine terkedilmiş yaşadılar.
Ta ki;
"İnsanlara derilerinin renginden, etnik kökenlerinden, dillerinden, ekonomik durumlarından dolayı farklı nazarla bakmak ne kadar faşizm, ne kadar ırkçılıksa, insanlara yaratılıştan sonra veya sonradan oluşmuş birtakım engeller nedeniyle farklı bakmak da o kadar faşizmdir, o kadar ırkçılıktır" diyen ERDOĞAN gelip başbakan olana kadar...

Lafı hiç uzatmadan, propogandatif söylemlere de düşmeden somut olarak, maddeler halinde AK PARTİ`li yıllarda TÜRKİYE`DE ENGELLİLER İÇİN NELER DEĞİŞTİ?" anlatmak istiyorum:

1. Bu ülkede bir ilk olarak Engelli haklarını koruyup geliştirmek amacıyla Temmuz 2005’te ENGELLİLER YASASI kabul edilmiştir. Bu bağlamda engellilerin toplumsal yaşamda ayrımcılığa uğramama hakkı güvence altına alındı.

2. Engelli haklarının uluslararası standartlara göre korunması bakımından önem taşıyan ve 18 Aralık 2008 tarihinde yürürlüğe giren BM Engelliler Sözleşmesi TBMM tarafından onaylamıştır.

3. Haziran 2011’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurulmuş, kadınlar, çocuklar, engelliler ve yoksullara yönelik sosyal politikaların geliştirilmesi amaçlanmıştır.

4. AK Parti döneminde sosyal güvencesi olsun olmasın bütün engelli çocuklara eğitim desteği verilmektedir. Böylece AK Parti öncesinde sadece memur ve SSK’lıların çocuklarının faydalandığı bu haktan herkes yararlanabilmektedir.

5. Bedensel engellilerin, ihtiyaç olması halinde, oturduğu apartmanda fiziki değişiklik yaptırabilmesine ilişkin düzenlemeler hüküm altına alınmıştır.

6. Kamu binaları ve toplu taşıma araçları engellilerin kullanımına uygun hale getirilmiştir.

7. Lüks konut kapsamına girmeyen 1 evi olan engellilerin emlak vergisi alınmamaktadır.

8. Engellilerin günlük yaşamlarını ve toplumsal hayata katılmalarını kolaylaştırıcı araç-gereç de katma değer vergisi muafiyeti kapsamına alınmıştır.

9. İnsan hakları belgelerinde olduğu gibi, 2013 yılında yapılan düzenleme ile ulusal mevzuatımızdan “sakat, özürlü, çürük” gibi ibareler çıkarılarak, bunların yerine genel kabul gören “engelli” ibaresi getirilmiştir.

10. Engelli istihdamı oranı % 600 artmıştır.

Tüm Türkiye’de 2002 yılı itibariyle engelli kontenjanında memur olarak çalışan engelli sayısı 5.777 iken bu rakam 2014 yılı sonu itibariyle 36.165’e ulaştı. Yapılan yasal düzenlemelerle Türkiye çapında çalışan engelli işçi sayısı 95.128’e ulaştı.

11. Büyük harfle yazayım, ENGELLİ MAAŞLARI % 1000-1700 ORANLARINDA ARTTI.

12. Evde ve özel bakım... 2010 yılında yapılan yasal düzenleme neticesinde, engelli bakım hizmetleri alanında yeni bir hizmet modeli olan ‘evde bakıma destek hizmeti’ için gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Bu hizmet modeli ile evinde bakılan ancak evde bakım ücreti veya kurumsal bakım hizmeti gibi hizmetlerden yararlanmayan bakıma muhtaç engellinin, talep etmesi halinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca görevlendirilecek bakıcı personel tarafından evinde bakımı sağlanabilmektedir.

13. Bakmakla yükümlü olunan birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarı, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma muhtaç engellilerin isterler ise ikametgâhlarında, isterler ise resmî veya özel bakım merkezlerinde bakımlarının sağlanması güvence altına alınmıştır.

14. Engelli çalıştırana teşvik var. Engelli sigortalıları çalıştıran özel sektör işyerleri teşvikten de faydalanabilmektedir. 2014 yılında yapılan düzenleme ile hem kontenjan dahilinde hem de kontenjan haricinde engelli istihdam eden özel sektör işverenlerinin prime esas kazanç alt sınırı (asgari ücret) üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin tamamı Hazine tarafından karşılanmaktadır.

15. Projeler ile girişimcilik eğitimi alan veya kuracağı meslekte eğitim almış engellilerden kendi işini kurmak isteyenlere toplamda 36 bin TL’ye kadar hibe desteği verilebilecek.

16. Engellilerin ailelerine maaş. 2007'de evde bakım aylığı uygulaması başlattıldı. O yıl engelli kardeşlerimizin ailelerine aylık 403 lira ödemeye başlanmıştı. Şu anda 703 lira ödeniyor...

Evde bakılan her engelli birey için bakımı yapan kişiye (anne, baba, teyze her kim ise) bir tam asgari ücret ödeme uygulamasını 2007 yılından itibaren başlatıldı.

17. Kendi adına çalışan engellilere 5 yıl erken emekli olma hakkı getirildi.

18. Bakıma muhtaç engelli çocuğu olan kadın sigortalılara erken emelilik hakkı tanındı. Engelli annesine 5 yıl erken emeklilik. Bakıma muhtaç engelli çocucuğu bulunan annelere 5 yıla kadar erken emekli olma imkanı tanındı.

19. Engelliler için üretilen her türlü araç ve gereci, KDV’den muaf hale getirildi.

20. Birinci derecede engelli yakını olan devlet memurlarının, engelliler için eğitim imkanı bulunan yerlere öncelikli olarak atanmaları, yasal değişiklikle sağlandı.

21. Birinci derecede engelli yakını bulunan kamu çalışanlarına, günde 1 saat bakım izni verilmesini sağlandı.

22. Evde bakılamayan ileri derecedeki engelliler için hizmet veren “Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi” sayısı 21’den 49’a çıkarıldı.

23. Engelliler için sayısı 100’e yaklaşan “Engelsiz Yaşam Merkezi” kuruldu.

24. Engelli aylığı almak için 2 yıl beklemeye son verildi.

Eskiden engelli vatandaşlar, hastanelerden rapor aldıktan sonra engelli aylığı almak için 2 yıl bekliyorlardı. Artık engelli vatandaşların raporları ulaştıktan sonra 1 ay içinde aylıkları bağlanıyor.

25. İhtiyacı olan engelli çocukların, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz yararlanması sağlanıldı.

Özel eğitim sınıflarında eğitim gören engelli çocukların ulaşımı için ücretsiz servis tahsis edildi. Bugün itibarıyla 46 BİN ENGELLİ HER GÜN ÜCRETSİZ TAŞINIYOR!

26. Engellilerin kamu kurumlarına, kamu görevlisi olarak alınmasını kolaylaştırıldı. Engellilere mahsus merkezi sınav ilk defa yapıldı ve bu uygulama devam edecek. Bu uygulamada bir diğer ayrıntıyıda aktarayım; her engelli grubu kendi arasında yarışacak.

27. 2002 yılında 30 engelliye bir bakım elemanı düşerken, şimdi 6 engelliye 1 bakım elemanı düşüyor. Bunları tek tek inceledim. İSVİÇRE ile kıyasladım.

28. Engellilerin eğitim ve rehabilitasyon kurumlarına taşınması artık devlet tarafından yapılmasını sağlandı. Engelliler, yardımcı personel desteğinde evden alınıp eve bırakılıyor.

29. Özel eğitim kurumlarında, özel eğitim ve kaynaştırma sınıflarında engelli öğrenci sayısı 2002'de 53 bin kişiydi. Şu anda bu sayı 231 bin kişiye ulaştı.

30. Engelli Memur ya da Engelli Yakını Bulunan Memur İçin Tayin Hakkı

Minimum % 50 oranında özürlülük durumu olan kişilerin eşleri, çocukları, anne, baba yada kardeşi olan kişiler artık tayin hakkına sahip oluyor.

Daha önce her devlet kurumunda farklı şekilde, farklı mevzuatlar olarak değerlendirilen tayin yönetmeliklerine nihayet standart getiriliyor. Minimum % 50 özürlü durumu olan ve % 50 engel durumuna sahip olmakla birlikte ihtiyaç sahibi eşi, çocuğu, babası, annesi, kardeşi mevcut olan memur kişilerde bu tayin hakkından yararlanabilecek. Fakat sadece bir defaya mahsus olmak üzere.

31. ÖTV’siz Araç Alımı Dizel Araçları da Kapsayacak

Şu anda sadece 1.600 CC motor hacminde olan araçların alımına izin verilen engelliler için ÖTV’siz araç alımı uygulamasında yeni taslak kanunlaştığı zaman artık engelli vatandaşlar dizel araçları da ÖTV’siz bir şekilde satın alabilecekler. Ayrıca şu anda en fazla 1.600 CC motor hacmine sahip araçlar ÖTV’den istisna olarak satın alınabiliyor. Yeni düzenlemeyle motor hacminin de 1.900 CC’ye çıkarılması planlanıyor

32. % 40 ve üzerinde engelli kişilerin dış tedavilerinde gerekli olan sevk şartı kaldırılarak yalnızca sağlık kurulu raporu ile ödenebilmesinin önü açıldı. Dolayısıyla, % 40 ve üzerinde engelli kişilerin özel sağlık hizmeti sunucularındaki dış ünitelerinde yapılan dış tedavi giderleri, engellilik durumunun belgelenmesi ve sağlık kurulu raporu alınması halinde Kurumca karşılanmaktadır.

Listeyi uzatabilirim...

Zaten listelediklerime son bir kaç yılda yapılanlar dahil değil, fazlası da var, uzatmayacağım.

Bunlar 10 yıl için DEVRİMSEL değişiklikler.
Ülkem insanı, engellileri adına minnettarım.
Yok mu daha eksikler? Olmaz mı?
Ama "marrifet iltifata tabiidir" derler.
Bu alanda bu devrimsel değişiklikleri yapmışları takdir etmek boynumuzun borcu,
Bu kadarını yapmışların gerisini getireceğinden yana kimsenin kuşkusu yok zaten.
Yani sizin tabirinizle:"DURMAK YOK / YOLA DEVAM"
Yol da bu ise devam edin hakikaten..

 

Mehmet ÇEK

03.12.2018

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.