TÜRK IRKÇILIĞI İLE YÜZLEŞME YAZITI

07 Aralık 2009 02:57 / 3213 kez okundu!

 


Hakan Akçura'nın yazısında "yeralan imge, yazıt, hatta belki de onurunu yitirmekte olan bir kentin (ülkenin?) olası mezar yazıtı, 6 metre boyunca sürecek olan çok zehirli, ırkçı nefret ve küfür cümlelerinden oluşmuştur. Çocukların yanında açılmamalıdır. Okumanın, ruhunuza kalıcı zararlar verebileceğini bilmelisiniz."

*****

22-23 Kasım 2009
Kürt Ulusuna, Kürt İnsanına Yönelik Gelişen Nefret Dolu

Türk Irkçılığı ile Yüzleşme Yazıtı

Aşağıda ilk 40 santiminin resmini gördüğünüz bu işim aslında yaklaşık 44 (43.57) santim eninde ve yaklaşık 617 (616.73) santim boyunda.
O üzerine tıklarsanız açılacak ekranınızda ama tıklamadanönce beni okumaya devam etmenizi öneririm.

2007 yılında "Nefret tünelinde Aşk" başlıklı çağrımı yaptığımda, internette, forumlar ve haber sitelerinde yazılan ırkçı mesajların ve ırkçı seslenişlerin karşısına türk ve kürt, türk ve arap, rum, ermeni ya da bu gibi çift ulusal kimlikli aşkların videolarını koymak istemiştim olası katılımcılar eliyle. Binlerce destek, onlarca katılım cevabının ardından "kimse videosunu bitirip de yollayamadığı için" iptal oldu sanat etkinliği...

Yani ırkçı nefret mesajlarının, yorumlarının evrilip de içinde yeralacağı bir şeyler yapmayı uzundur istiyordum.
O zamanlar kararım, bu nefret dolu satırları hiçbir zaman kendi başlarına yeniden dolaşıma sokmamak ve okutmamaktan yanaydı.

O günden bugüne çok şey oldu, çok şey değişti Türkiye'de.
Bugün 22 Kasım 2009 günü İzmir'de atılan taşlar, tekme, yumrukla ve sloganlarla ırkçı saldırıya uğrayan DTP konvoyunun ardından önerdiğim "Dikilmesi mümkün 'İzmirli ırkçılar' heykel tasarımı"mın ardından, yaptığımla yetinemeyen bir noktaya geldim ve karar değiştirdim.

Ben birileri sorduğunda kendini İzmir Karşıyakalı diye tanıtan bir insanım.
Ankara'da doğmuş olmam, 23 yıl İstanbul'da yaşamış olmam bunu değiştiremedi.
Çünkü ben ilk kez o kentte aşık oldum, işkence gördüm, hapsedildim, aldatıldım, dolu dolu sevindim, deli gibi heyecanlandım, şiir yazdım.
Tam da 47. yaşımı doldurduğum bugün, bir "Türk ırkçılığı ile yüzleşme yazıtı"yla, yüzüm en çok yine İzmir'e dönük karşınıza çıkacağımı kim söylese inanmazdım.

Bu 6 metreyi aşan yazıt 1265 satır ve 33120 sözcükten oluşuyor.
Olayın olduğu 22 ve ertesi 23 Kasım günlerinde internette değişik haber sitelerinde ve her seferinde benim heykel tasarımıma da uğursuz bir ilham veren aynı fotografa bakılarak yazılan, olup bitenlere dair okuyucu yorumları...
Hepsi türkün, kürt ulusuna, insanına, özetle kürde kesif nefretini içeren zehirli ırkçılıkla malül.
Yaşadığım ülked, İsveç'te ve dünyanın çok geniş bir bölümünde, bu yorumların her biri ayrı bir polis soruşturmasının konusu olabilecek, toplamı ise topluma yönelik, kültürel, siyasi ve yasal zeminde ırkçılık karşıtı kapsamlı bir programı devreye sokacak niteliğe sahip.

Bu kez karar değiştirdim ve böylesi bir uğrakta, böylesi bir yüzleşmeye, bu ülkenin ihtiyacı olduğunu düşündüğüm için, çok düşünüp, taşınıp, bu yorumları olduğu gibi işime taşıdım.
Umarım yaptığım şeyin gücü, bu zehirin ikna çabasından daha güçlüdür.

Yine de 48 saatte bunların yazılabildiği ve mesela dün Çanakkale Bayramiç'te üç kürt erkeğini linç etmek için karakol zorlanır, kürt evleri taşlanırken, belki de milyonların o saldırganlarla aynı ilkellikte düşünebildiği, buna benzer yeni binlerce yorumu daha, peşi sıra günlük yaşantısının her anına ve internete de ekleyebildiği bir Türkiye ise karşımızdaki, bence bunu yapmam gerekiyordu.

Bu metinlerdeki zehiri şerbet bilenlerle değil, bu gerçekliği en az ben kadar bilenlerle de değil işim, geri kalanlarla...
Durum ne kadar vahim hala anlayamayanlarla.
Onlar okusun.
Onlar tıklasın sadece aşağıya...
Varacakları nokta beni bu işi yapmaya getiren noktaya yakın olursa en başta "Irkçılığa ve milliyetçiliğe Dur De!" girişimi olmak üzere bu gidişe karşı bir şeyler yapabilecekleri yerler, oluşumlar, örgütler var Türkiye'de bilsinler.
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da içinde yeraldığı -her ırkçı saldırıda bir kürt kışkırtması arayan- bir tür kör aymazlığa düşmesinler olan bitenin anlamına dair.

Bu üretimde çok zorlandığım, internete, size ulaşabilecek şekilde yüklenebilmesinin yolunu çok zor bulabildiğim işe dair iki teşekkür borcum var: Karım Leyla'ya ve Pınar Taşkıran'a. İyi ki varlar.

Uyarı: Aşağıda yeralan imge, yazıt, hatta belki de onurunu yitirmekte olan bir kentin (ülkenin?) olası mezar yazıtı, 6 metre boyunca sürecek olan çok zehirli, ırkçı nefret ve küfür cümlelerinden oluşmuştur. Çocukların yanında açılmamalıdır. Okumanın, ruhunuza kalıcı zararlar verebileceğini bilmelisiniz.

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
03 Aralık 2009 13:40

hakan_akcura

26 Kasım'da yazdığım ve "yazıt" ile birlikte yaygınlaştırdığım yukardaki metnin ardından, çoğu İzmir'den olmak üzere ülkenin her yanından gelen yüzlerce destek mesajı ve mektubunun yanı sıra sayısı 200 ü aşan saldırı, küfür ya da tehdit mesajı ve mektubu da aldım.

Kimisi içeriği gereği ciddiye alınası olan ve yakında belki kimi savcıların masalarında mail adresleri ve ip dökümleri ile birlikte yer edinecek tehditleri bir kenara koyarsak, yukardaki yorum, üç aşağı beş yukarı tüm karşıt ve saldırgan mektupların ortak dayanaklarını içeriyor. Bu ortalama karşı çıkışın dayanak noktalarını özetlersek:

Yurtdışında, hele ki İsveç'te yaşayan biri Türkiye'de olup bitenlerden ne anlar?
O zaten vatanını terketmiş ve büyük ihtimalle ödül umudu ya da bağımlılık ilişkisi ile yabancı istihbarat örgütlerine kapılanmıştır.
Üstelik emin olunmalı ki, o sanatçı o ülkelerin kirli sicilleri ile uğraşmayı hiç düşünmez, derdi artık düşmanı olduğu eski ülkesini bölmektir.
O artık Türk bile sayılmaz. (Hatta birçok saldırı mektubuna göre o kürttür. Adından ve özellikle soyadından utanmalıdır.)
Kürtlerden yana ve türk ırkçılığına karşı bir iş yapmak, metin yazmak, PKK'den yana saf tutmaktır.
Kürt ulusal kimliğinden sözetme "aymazlığı", zaten seni de PKK'li yapar.
Ne "İzmirli ırkçılar" heykel önerisinde, ne de "Türk ırkçılığı ile yüzleşme yazıtı"nda bir bütün olarak İzmir kentine yönelik "ırkçı" sıfatının kullanılmamış olmasının önemi yoktur. "İzmirli ırkçılar" ve/veya "Türk ırkçılığı" demek "İzmir ırkçıdır" demektir. Hatta ”Türkiye ırkçıdır” demektir.
Kürt kökenli vatandaşlar, Türklerin ulusunun, devletinin, ordusunun güvencesi ve eli altındadır.
PKK'li olmadıkları ya da başkaldırmadıkları ya da kendi bayrak ve sembolleri ile sevinip, eğlenmedikleri sürece, zararsızdırlar ve korunurlar. Ne zaman yoldan çıkarlarsa, hadleri bildirilir. ”Yabancı olmayı seçmiş” sanatçıların onlar ya da başkaları adına söz söylemeye ya da bir şey yapmaya hakları yoktur.
Kol kırılır yen içinde kalır.
Bizim bizden başka dostumuz yoktur.

Ben artık, algı, anlama, yorum kapasitesi bu olan bir varoluş düzeyini muhatap almamaya karar verdim. Kim ve ne olduğumun, ne yaptığımın hiçbir yeni bilgisinin, bu varoluş düzeyinde farklılık yaratmayacağı ortada. O, memleketinin huzur ve güvenine tecavüz eden yeni bir düşmanı varettiğiyle var ve varlığının, durduğu yerin tarifi zaten bu karşı karşıyalıkla menkul.

Aşağıdaki satırların sahibi olan kişilerle, bu güya yumuşatılmış metinlerin sahiplerinin aynı masada saatlerce oturup, birçok konuda anlaşabileceğine eminim. Aslında dizginsiz kendini ifade edişin alttaki sahici örneklerini çok daha önemsiyor ve onlar sayesinde ırkçılık karşıtı mücadelenin öneminin her geçen gün daha da arttığını düşünüyorum:

”allah sizin belanizi versin 7 sulalenizin beli diogrulamaya / kanserden ole basiniza tas yaga sokaklarda surune soyunuz emi / yediginiz kaba sicanlar / dugunde coluk cocuk katleden caniler / serefsiz insan olmayan mahluklar / Turkun hastanesine mahkemesine polisine muhtac kopekler / saddam ..kerken nasil kactiniz Turkiyeye / unuttunuz galiba ama tabii / hayvansiniz adam olamayacaksiniz / ancak kapkac mafya sahtekarlik gasp isiniz / birde Turkun irkciligi imis / Turk olmasa birbirinizi yersiniz hayvanlar sizi / davardan bile asagisiniz unutmayin”

”Bu coğrafyada antimilitarist olunamaz.”

”Ya türkler gibi seversin yada ermeniler gibi terkedersin. Insan olmain bazi gerekleri vardir elinde tabanca tüfekle, dağda, mağarada, naylon altinda, yaşayarak ulus deyil ancak çapulcu olunur.şimdi ise siz kürtler hep si... Mahkumsunuz bu irakta da yaşandi ve hala yaşanmakta suriye de iranda ve çok sevgili ülkemizdede malesef yaşanmakta. Siz her zaman yediyiniz çanağa ettiyiniz için allah yardimciniz olmuyor olmazda.ingiliz abd israil ve ermeni uşaği olmayi kendinize bir nam edinmişsiniz.uşaklarin kalacak yeri ahirdan başka bir yer olamaz. şimdi ise size bir yol gösterilmesi gerekirse suriye ve iran ve türkiye kabul etmez ama barzani, madem oda kürt ona siğinabilirsiniz,hatta orada belki ilerde demokratik bir seçim olur ve sizde çoğunluk olacağiniz için belki ülke de olabilirsiniz.aslinda ülke olmak belki sizinde hakkinizdi ama o hakki ingiliz babaniz size layik görmediği için vermedi. irakta kullanildiniz ülkemizde kullaniliyorsunuz belki yakinda iranda daha aktif bir şekilde kullanilacaksiniz ama hep kaybeden siz oldunuz. Kullanila kullanila yaşli genelev .....su oldunuz. yeter artik insan olmayi deneseniz derim. örneğin dersimde osmanli korumasi altindasiniz osmanliya vergi vermez osmaliyi tanimazsiniz sonra tc zamani ve gidişat ayni varmi yani osmanli olmasaydi belki akbabalar sizi yok ederdi şimdi ise tc olmasaydi saddam sizi yerdi sonuç, dersim isyanlari ve temizlik. hadi güle güle akilli oll”

”Tek cözüm yeni Kürtsüz bir Türkiye”

”Sen Hakan kişisi.
Neyin irkçilik neyin milliyetçilik, neyin milli kimlik neyin etnik kimlik olduğunun farkini anlamaktan özürlü, Atalarindan gelen ve genetik olarak kaninda taşidiğin aidiyetinin son 200 yillik tüm saldirgan, hain, şuça eğimli dürtülerini; ne inanç ne de eğitim ile aşamamiş bir kakojen olarak, türk milletine hakaret etme hakkina sahipsen, bu bile bu milletin asaletindendir..
Dua et ki, sana ve senin gibilere sadece küfür ediliyor.
Fazlasinin da yapilacaği günler yakindir.
Bu milletim sabri taşmiştir.
Kürt ulusu deyip duruyorsun.
Bana kürtçe bir mezar taşi gösterebilir misin? Şöyle 2000 yillik, hadi 1000 yillik olsun.. Hadi 300 yillik olsun..,
12 tane birbiriyle anlaşamayan lehçeden dil diye bahsedip, bir millet olduğunuzu söylerek ancak sizin gibi cahilleri kandirisiniz.,
Her millet, yaşadiği coğrafyada bir eser birakmiştir.
Bana bir kürt hakaninin, kralinin her ne haltsa, yaptiği bir eserbir çeşme, bir köprü, bir yazit, bir mezar yahu gösterebilir misin?
Kürtlerin bu dünya ve bu coğrafyaya biraktiklari tek eser kan ve gözyaşi dir.”

”Benm senn gibi kürt ermeni rum kirmalariyla işim olmaz sen git erivana orada dik o anitini. Pislik”

”Başka ülkeler ne kadar ırkçıysa Türkler de o kadar ırkçı olma hakkına sahiptir.”

”Kürtlerin kimse tarafından savunulmasına gerek yok onlar yaptıklarının hesabını verecekler, edilgen ve cahiller.!”

”Sen Kürt olamazsın ey alçak. Sen olsan olsan Kurtuluş Savaşında "denize dökmeyi unuttuğumuz alçakların artıkları" olabilirsin. Kürtler, Türkmenler, Avşarlar... Türk Milleti'nin şerefli birer topluluklarıdır. Senin gibi "artıklar" bunu anlayamaz. Sen ve senin gibiler ancak Türk düşmanlarına hizmette kusur etmeyen zavallılarsınız.
Adına da soyadına da kurban ol, ey şerefsiz dönme.”

”Hakan bey sizin gerçeği görme yazinizdan cesaret alarak ögrenmek istiyorum, birde yunus emrenin ben sözden önce söyleyene bakarim özdeğişinden hareket ederek soruyorum siz homoseksüel misiniz.”

” Kürt dili diye birsey de yoktur! Kürtlerin yasadigi cografya üc büyük medeniyetin arasinda sikisip kaldigi icin, dillerinin 1/3 türkcedir, 1/3 farscadir ve 1/3 arapcadir. Sayi sistemleri farscadir (iran). Kendilerini kürt olarak tanimlamalari atatürk devrimlerinden gelmektedir. Önce osmanlica-arapca harflerle okuma yazma aliskanligi oldugu icin, alfabe devriminden sonra türk kelimesinide sagdan sola okuyorlardi, yani krüt. Bu zamanla "kürt" olarak degisti.
Kürtler de oguz soyundan gelmektedir, yani aslinda türk'türler. Rusya federasyonu icinde bir özerk bölgenin ismi baskurdistan.
Kürtlere önemli uyari: siz zanetmeyin elin gavuru (ab+abd+israil) sizin kara gözünüze ve kara kasiniza hayran oldugu icin sizi kiskirtiyor-fisekliyor! Nasil araplari osmanliya karsi ayaklandirip, 22 devlete böldüler ve sözde filistin devletini kurup sonra israile peskes cektilerse, ayni akibete sizide ugratacaklar: kürdistan'i kurup cok gecmeden ölüleriniz üzerine büyük ermenistani kuracaklar! Artik akillanin!! Küfür tek millettir! Tarih tekerrür eder, sen gaflet uykusundan uyanmazsan ve senin haklarini savunuyormus gibi görünen soyu sopu ermeni-yahudi dönmesi politikacilarin pesinden gidersen!!!
Amma illada ben Türkiye'den ayrilacam dersen sana son uyarim:
sunu bil ve hafizana iyi kazi!! Öyle yagma yok!! Nasil kurtulus savasinda yunanlari izmirde akdenize döktüysek.
Sizide doguda/güneydoguda önümüze süreriz hakkari'den cikariz erbil ve süleymaniye'de barzani ve talabaniyide yaniniza katariz, dogru basra'ya variriz ve sizi orda körfez'e dökeriz!!!
Vesselam............Türk'ün ayranini kabartmayin!!
Oturun terbiyenizle oturdugunuz yerde. Rahatlik size galiba fazla geldi.
Siz sürümüsünüz sopayla idare edilecek?”


03 Aralık 2009 10:48

Attila Bozoğlu

Sayın Akçura,
İsveç’te oturup ta içinde yaşamadığınız , görmediğiniz , bilmediğiniz bir olay ve benim ülkem hakkında nasıl böyle adi ,çirkin , terbiyesiz cevherler yumurtladığınızı hayretle izliyorum.
Biz Türk milleti zaten ne çekiyorsak sizin gibi milliyetlerini , yurtseverliğini kaybetmiş entel dantel takımı liboşlar’dan çekiyoruz.
Türkler ve Türkiye hakkında atıp tutanların , hakaret edenlerin Avrupalılarca ödüllendirildiğini kaç sefer gördük ve yaşadık.
Acaba önümüzdeki Nobel’e aday mı olacaksınız?
İsveç’te yaşadığınıza göre siz artık İsveçlisiniz.
Dolayısıyla sizi bir İsveçli olarak kabul edip size öyle yazıyorum.
Öncelikle yazınız , tamamen yanlı , buram buram yabancı istihbarat örgütü kokuyor.
Planlanan da Türkiye’yi aynen Yugoslavya gibi parçalamak.
Yabancı bir ülkede yaşayıp’da benim hayatım ve ülkem hakkında ahkam kesemezsiniz.
Hele hele Cumhuriyetin kalesi , Atatürkçü ,modern , yurtsever , laik İzmir ve İzmirliler hakkında konuşmak , fikir beyan etmek, sizin haddinize değildir.
İzmir’e Irkçı anıtı dikmeği planlayacağınıza yaşadınız ülkede radyasyon bahanesiyle Ren geyiklerini katledip aç bırakılan Sami’lere yapılan soykırım için bir anıt tasarlasanız ve Stockholm’e dikseniz sizin için daha uygun olur.
Buna’da cesaret edebileceğinizi hiç zannetmiyorum. İsveç böyle şeylere hiç tolerans göstermez ve derhal sınır dışını boylarsınız.

Look – Listen-Learn
Gelelim İzmir’de vuku bulan olaya ;
Öncelikle İzmirli olmak ne demektir onu öğrenin.
İzmirli olmak Demokrat olmaktır. İzmirli olmak Atatürkçü olmaktır. İzmirli olmak Yurtsever olmaktır (Milliyetçi demiyorum çünkü bu kelime oldukça kirletildi) İzmirli olmak Modern olmaktır. İzmirli olmak Arap yaşam biçimi zorlamasına karşı çıkmaktır. İzmirli olmak Bayrağına , Şehidine ,ülkesine sahip çıkmaktır. İzmirli olmak gerçek Müslüman olmaktır.

Peki İzmirli neden galeyana geldi?
PEKE bayrakları , Şerefsiz APO posterleri , Gerilla üniformaları , Araba camından uzatılan “Victory “ işaretleri..
Ne yapacaktı İzmirli yani.
Konvoyu , PKK propagandasını alkışlasa mıydı.?
DTP' liler normal bir Türkiye partisi gibi kendi parti bayrakları ile gelselerdi, PKK sloganları atmasaydı İzmirli böyle mi davranırdı?
Bir İsveçli olarak belki farkında değilsiniz.
İzmirlinin karşı çıktığı , İzmirlinin tepki gösterdiği Kürt kökenli vatandaşlar değil PKK propagandası yapılmasıdır.
PKK Türkiye’yi parçalamaya çalışan bir terörist örgüttür. PKK 40 bin kişinin katline sebep olmuştur. Çoluk çocuk bakmadan köyleri basmıştır.On binlerce insanı öldürmüştür.İş yerlerini , alışveriş merkezlerini bombalamıştır.Güneydoğu köy okullarında görev yapan gencecik kız öğretmenleri öldürmüştür.
Yüzlerce masum (kürt , türk , laz , çeçen , gürcü )Türk vatandaşı insan, boşu boşuna ölmüştür .
Uyuşturucu ticaretiyle binlerce Avrupalı ve Amerikalıyı zehirlemiştir.

İzmirli halk ile PKK terör Örgütü ne kadar birbirlerine benziyor değimli?
Evet İzmir’de her yerde Kürt kökenliler vardır. Olması da gayet normaldir.
Bu durum hiçbir şekilde İzmirliyi rahatsız etmez. Çünkü onlarda benim gibi Türk vatandaşıdır. Benimle aynı haklara sahiptir.Yani bütün Kürt kökenliler PKK'lı değildir. Bütün Kürt kökenlileri PKK'lı diye damgalamak marjinalliktir. Kürt kökenli vatandaşlara haksızlıktır , ayırımcılıktır.
Vukuu bulan olay da Kürt kökenli vatandaşlara değil PKK ya karşıdır.
Siz İsveç’te televizyonu açıp ta,
Her gün 5-10 şehidin cenazesini izlediniz mi ?
Kalleşçe döşenen mayınlara basıp ölen , eli bacağı kopan insanları izlediniz mi ?
Sizin evladınız askere gitti mi?
Gencecik pırıl pırıl delikanlı evladınızın tabutuna sarılıp ağladınız mı?
Ne bekliyordunuz ki İzmirli’den?
APO posterlerini , DTP' lilelerin arabalardan ellerini çıkartıp ta yaptıkları Victory işaretlerini ,Gerilla üniforması giydirilmiş partilileri bağrımıza mı basacaktık.
İsveç’te böyle bir terör örgütünü destekleyen partiye İsveç halkı ne tepki gösterirdi.
(Almanya’da gördük.Bader Meinhofun 11 tutuklu üyesi ne hikmetse aynı gün hapishane de hepsi intihar ettiler)

Yazınızda Kürt Ulusu deyimini kullanmışsınız.
Aferin .Aynen devam ediniz.
Kürt Ulusu derseniz karşısına Türk Ulusu çıkar.
Benim ülkemde İç Savaşı kışkırttığınızın farkında mısınız ?
Yoksa bunu sağlamak için herhangi bir örgütten görevli misiniz?
Türk (gene ırkçılık zırvası çıkarmayın yani TC vatandaşı ) olmak ve Türkiye’de yaşamak zordur.
Sabır ister, özveri ister , mücadele ister.
Anladığım kadarı ile İsveç’e uyum gösterememişsiniz.
Eski ülkenizi özlüyorsunuz.
Bakın dikkatli olun.
İsveç’te intihar olayları çok yüksekmiş.
Sakın böyle bir şeye kalkışmayın.
Eğer bu tehlike var ise , kaldırın o liboş , sanatçı kaidenizi Türkiye’ye geri dönün.
Benimle aynı kaderi paylaşın.
Aksi takdirde benim ülkem hakkında olur olmaz , bilmediğiniz , yaşamadığınız konularda ahkam kesmeyin.
Siz yeni ülkenize İsveç’e bakın.
O sanatkar, yumuşak ellerinizi de benim Kürt kökenli vatandaşlarımdan çekiniz.

Saygılarımla,
Atila Bozoğlu – Eski Foça

Not:Hiçbir partili değilim.Ülkücü değilim.Babası Macar asıllı , Anası Balkan asıllı , Karısı Çerkez sıradan bir Türk vatandaşıyım.
Her şeyi hayalinizde yaftaladığınız gibi beni de yaftalamaya kalkmayın.
İlk ve Orta Okulu ABD , Lise TED Ankara Koleji , Yüksek AİTİA Ankara da okudum.
Çok çok iyi İngilizce ve İtalyanca bilirim.
Allah’a inanırım , aşırı dindar değilim)
Yani İsveçli dostum senin anladığın manada cahil bir faşist de değilim.
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.