Büyük Buluşma Günü 17 Eylül 2011 Cumartesi...
Büyük Buluşma Günü 17 Eylül 2011 Cumartesi...
Eklenme Tarihi: 05.09.2011 16:12
Facebook'ta paylaş
0

"Laik Avrupa" Büyük Bir Etkinliğe Hazırlanıyor...


İki hafta içinde, dini ayrıcalıkları ve dini etkinliklere ait fonların devlet tarafından karşılanmasını durdurma konusunda, aynı fikri paylaşan insanlar için önemli bir etkinlik geliyor. 17 Eylül 2011 Cumartesi günü, "Avrupa'da Laiklik" kampanyasını destekleyen binlerce insan, Londra'da, "Toplan ve Yürü" adı verilen gösteriye katılacak.

Bu etkinliğin, Papa'nın geçen yıl İngiltere-Birleşik Krallık'a yaptığı ziyarete karşı gerçekleştirilen ulusal protestolar da dahil, bu alanda yapılan protestoların en büyüğü olması bekleniyor. Planlanan kampanyanın, halk arasında da geniş bir kitle tarafından desteklendiği unutulmamalı. Bütün hazırlıklar göz önünde bulundurulduğunda, bu da çok doğal.

İlk olarak, katılımcılar için, video da dahil, bütün bilgiler aktif bir şekilde dağıtıldı. 5 Eylül'e kadar, ateist hareket aktivistleri ve yaklaşan protesto hareketlerinin destekçileri tarafından hazırlanan özel video, özel YouTube kanalından gösterilecek.

Yürüyüşün, Temple Place (Victori Embankment)'te saat 10.30'da başlaması ve toplantının da 12.30 -14.30 arasında, Richmond Terrace'ta yapılması planlanıyor. Kampanyanın organizatörleri hala, ortak fikri paylaşan herkesi, yapabilecekleri her destek için yardıma çağırıyor.

Bunların arasında Facebook ve Twitter grupları, destek sözleri içeren kartpostallar ve "Avrupa'da Laiklik" YouTube kanalına yüklenen videolar bulunuyor. YouTube desteğinde bulunmak isteyen herkes, video konusunda ayrıntılı talimatlar edinebilir. Örneğin, videoyu çeken kişinin, hareketi neden desteklediğini ve insanların Cumartesi günü yürüyüşe neden katılmaları gerektiğini açıklaması gerekiyor.

Bu arada, kampanyanın başlatılmasının sebepleri arasında sadece Papalık baş piskoposlarının pahalı ziyaretlerini hükümetin karşılaması değil, aynı zamanda kadınların ve çocukların haklarını ihlal eden, ırkçı ve insanlık dışı unsurları barındıran Avrupa şehirlerinde, "şeriat kontrol bölgeleri" oluşturmak da var.

Bunların tamamı Avrupa'da gerçekleşiyor. Rusya ise, her zamanki gibi, duruşunu değiştirmiyor; sayısız kanun ve yurttaş hakkı ihlaline gözlerini kapatıp kenara çekiliyor.

Ama doğanın gidişatı değişmez.


Türkiye Bilimsel Ateistler Birliği - TBAB
Özel Tercüme Haber 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.