Paris-Roubaix cehenneminin 2018 şampiyonu: Peter Sagan

09 Nisan 2018 14:57 / 1365 kez okundu!

 

 

Nisan ayının ilk pazarı bisikletseverler için çok özel bir gündür. O gün bahar klasikleri diye adlandırılan 1896’dan bu yana düzenlenen, tek günlük yol yarışlarının en zoru Paris Roubaix arası 260 km.lik yarış koşulur. 

 

******

Paris-Roubaix cehenneminin 2018 şampiyonu: Peter Sagan

 

Nisan ayının ilk pazarı bisikletseverler için çok özel bir gündür. O gün bahar klasikleri diye adlandırılan 1896’dan bu yana düzenlenen, tek günlük yol yarışlarının en zoru Paris Roubaix arası 260 km.lik yarış koşulur. Yarışın en büyük özelliği yarışın 54 km.lik bölümünün çok sert parke taşlarıyla döşeli yollarda koşulması. Bu bölümler sektör olarak numaralandırılmış. Toplamda böyle 29 parke taşlı sektör var bunların uzunlukları 3 ile 1,5 kilometre arasında değişiyor. Bunların arasında en korkutucu olanı 19. Sektör, 2,4 km. olan Arenberg Ormanları, diğer tanımlamasıyla Arenberg Çukuru, ormanın içinden geçen bu bölümde parke taşları çok sert değişen yükseklikte diğer yanda ıslak ve çamurlu yol kenarları var. 2016 şampiyonu Hayman “orada bisikletinizin her an dağılacağını düşünüyorsunuz, yerler hele ıslaksa her an kayabilirsiniz, sinirleri bozan bir bölüm, geride kaldığında ancak sevinebilirsiniz”. Yarışın belki en büyük özelliği Roubaix Velodromunda atılan 1.5 tur sonunda bitmesi. Nisanın bir Pazar günü dışında sessiz, boyası solmuş çizgileri, eski duşlarıyla terk edilmiş stadyum görünümünde. O gün ise tıklım tıklım dolu tribünler dev ekrandan yaklaşan bisikletçileri izler duyulan helikopter sesi lider grubun yaklaştığının habercisidir. Nefesler tutulur, 260 km. sonrası 1 cm. farkla finiş çizgisinin geçildiği yarışlar oldu. 

Bu yıl yarış sakin başlayıp, hızlandı. Beşli bir kaçış grubunun öne geçmesiyle, ana grup yani peloton ile aralarındaki, zaman farkı nerdeyse 10 dakika oldu. Peloton yavaş yavaş hızlanarak finişe 100 km. kala farkı 3 dakikaya indirdi. Yarışın ilk düşüşü başlarda 28 numaralı sektörde oldu. 23 yaşındaki Belçikalı bisikletçi Michael Goolarts düşüşten sonra kalbi durdu ve acil müdahaleyle hayata döndürüldü. 100 kilometre kala diğer bir düşüş yaşanır ve İtalyan Trentin abandone olur. Çukur Arenberg’te kazasız belasız geçildi. Favoriler grubun önüne geçmeye başladılar. 50. kilometere de Sagan, geçen yılın galibi Van Avermaet, 2014 şampiyonu Niki Terpestra ataklara başladılar. Toz toprak tüm bisikletçileri tanınmaz hale dönüştürdü. Sagan yılda kazandığı 6 milyon Euro ile en çok kazanan Dünya Şampiyonu bisikletçi yarış için ne kadar istekli olduğunu ataklarla göstermeye başladı ve en öndeki kaçan iki bisikletçiye takıldı. 22 kilometre kala ön grup ikiye iner, Sagan ve Dillier yan yana basmaya başlarlar. Son 10 km.’e önlü arkalı girerler, son parke taşlı sektörün bitmesiyle Sagan’dan herkes atak beklemeye başladı. Atak gelmedi ve her iki bisikletçi velodrama birlikte girdiler. Sagan son 50 metrede yaptığı atak ile yarışı kazandı.

Sagan kariyerinde ilk Paris Roubaix yarışını kazanırken, Bernard Hinault sonrası Dünya şampiyonu olarak bu yarışı kazanan ikinci bisikletçi oldu.

 

Emin YEĞİNBOY

08.04.2018

 

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.