Kızıl Serçe

23 Mart 2018 12:40 / 1451 kez okundu!

 

 

Soğuk savaşın casusluk filmlerine bayılırım. O yıllar geride kalsa bile John Le Carré, Graham Greene gibi işin ustası yazarların romanlarına beyazperdede sık dönülüyor. Bu kez eski CIA çalışanı yeni bir yazarın Justin Haythe’nin romanı aktarılmış perdeye: Kızıl Serçe 

 

******

 

Soğuk savaş daha bitmedi
Kızıl Serçe

Yönetmen: Francis Lawrence
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Joel Edgarton, Jeremy Irons

 

Soğuk savaşın casusluk filmlerine bayılırım. O yıllar geride kalsa bile John Le Carré, Graham Greene gibi işin ustası yazarların romanlarına beyazperdede sık dönülüyor. Bu kez eski CIA çalışanı yeni bir yazarın Justin Haythe’nin romanı aktarılmış perdeye: Kızıl Serçe. O yıllardaki gibi soğuk savaşın en azından Rusların cephesinden hala sürdürüldüğünü anlatıyor. Şahsen çok sevindim. Aynı yazarın romanları sinemada üçleme oluyormuş.


Jennifer Lawrence bu kez seksiliği silah gibi kullanmak üzere yetiştirilen serçe casus grubunun yetenekli elemanı Dominika Egorova’yı oynuyor. Teşkilat içindeki bir köstebeği deşifre etmek üzere Macaristan’a gönderilir. Buradaki CIA ajanı Nate Nash’den ne yapıp ne edip bu ismi öğrenmek zorundadır. 


Avrupa’nın soğuk savaş yılları atmosferini eski binaları, tavanı yüksek odaları, beyaz gri renkleriyle mükemmel yansıtıyor film. Yönetmen Francis Lawrence omurgasını aksiyondan çok entrika ve sert sahneler üzerine kuruyor. Kanlı işkence sahneleri yanında çıplak bedenler öykünün temel söylemini destekliyor. “Bedeniniz devlete aittir; tüm duygularınızdan, inançlarınızdan arınmalısınız” diyor serçelerin sert eğitmeni Matron. Charlotte Rampling kısa rolüne karşın eğitmen Matron’da yine çok iyi.


Bazı olayların çok tekrarı filmin süresini gereksiz uzatıyor. Lawrence etkileyici fiziği ve oyunculuğuyla Dominika’da çok iyi bir performans sergiliyor. Putin’e benzeyen bir fiziğe bürünmüş olan Mathias Schoenarts Amca Vanya’da çelişkili bir ruh durumunu iyi yansıtıyor. CIA ajanında Joel Edgarton ise idare ediyor, nedense parlamıyor. Yeni bir şeyler söylemese de entrikanın ve seksapelliğin ön plana çıktığı bu casus hikayesinin en önemli tarafı yakaladığı geçmişe ait hava. Benim gibi soğuk savaş filmlerine meraklı olanlara iyi gelebilir.

 

 Emin YEĞİNBOY

10.03.2018

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.