Calypso'nun seyir defteri

07 Mayıs 2018 22:41 / 1175 kez okundu!

 

 

Kamera arkasında Mathias Bouchard harikalar yaratıyor. Cousteau’nun su altı dünyasına bizi bir kez daha götürüyor. Alexander Desplat’nın müzikleri görselliği muhteşem tamamlıyor. 

 

*****

 

Calypso'nun seyir defteri 

 

Yönetmen: Jerome Salle
Oyuncular: Lambert Wilson, Audrey Tautou, Philippe Niney

 

TRT’li tek kanallı televizyon yıllarımızın Kaptan Cousteau’suydu. “Yaşayan Deniz” adlı belgeselin sıkı takipçisiydim. Kim değildi ki? Onun dünya denizlerini keşfetme mücadelesi küçük ruhlarımızın maceracı yönünü dolduruyordu. Onun yaşamının 1949-1979 yılları arasına odaklanan “Derinliklere Yolculuk”, gemisi Calypso’da yaşananları anlatıyor. Karısı Simone Melchior oğulları Philippe ve Jean-Michel ile olan ilişkileri, onun bilim adamı, maceracı kimliğinin arka yüzünü, hakkında bilemediklerimizi gösteriyor. Eksantrik bir karakter Cousteau. Onun başına buyrukluğu yanında en yakınları bile birer eşlikçi durumunda. Bu durumu kabullenemeyen oğlu Philippe büyüdükçe babasına karşı çıkıp kendi yolunu çizmeye başlıyor. Bir yerden sonra yolları kesişiyor. Cousteau oğlunun fikirleriyle çevreci bir kimliğe dönüşüyor. Yaşamının önemli bir bölümünde para bulmak için de mücadele ediyor Kaptanımız. Cousteau uzun soluklu, pahalı serüvenlerini finanse etmek için sponsor ilişkilerini iyi idare etmek zorunda kalıyor. Bu durum, onun zaman zaman istemediği konulara odaklanmasına, şova dönük belgeseller çekmesine sebep oluyor.

 

Kamera arkasında Mathias Bouchard harikalar yaratıyor. Cousteau’nun su altı dünyasına bizi bir kez daha götürüyor. Alexander Desplat’nın müzikleri görselliği muhteşem tamamlıyor. Coustaeu’da yılların aktörü Lambert Wilson kusursuz bir oyunculuk gösterisi yapıyor. Onun şovmen ve insani yönlerini abartısız canlandırıyor. Karısı Simone’da ise Audrey Tautou, onun gittikçe çöken psikolojik durumunu seyirciyi hüzünlendirerek sunuyor. Oğlu Philippe’de son yılların çıkışta olan aktörlerinden Pierre Niney çok başarılı.

 

Yer yer onun belgesellerinden birisini seyrediyoruz. Geri kalanında ise her parıltılı yaşamın arkasındaki gerçeklerle tanışıyoruz. Haftanın en iyisi.

 

Emin YEĞİNBOY

06.05.2018
 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.