Eklenme Tarihi: 02.12.2010 09:45
Facebook'ta paylaş
0

EDP’den İzmir’deki su ve ulaşım zamlarına tepki!

01-12-2010

Eşitlik ve Demokrasi Partisi İl Örgütü İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin su ve ulaşıma yaptığı zamları protesto etti.

EDP üyelerinin İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplanmasıyla başlayan protesto eyleminde bir basın açıklaması yapan Eşitlik ve Demokrasi Partisi İl Başkanı Arif Ali Cangı ‘İşimiz İzmir Gücümüz İzmir sloganıyla yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetiminin işinin de gücünün de zam olduğu ortaya çıktı’ dedi.

Arif Ali Cangı basın açıklamasında özetle şu görüşlere yer verdi: ”İzmirliler’e olan borcunu ödemeye yanaşmayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir kez daha toplu ulaşıma % 6 ile % 13 arasında zam yaptı. Bugün yürürlüğe giren yeni tarife ile tam bilet 1.55’den 1.70 TL’ye, indirimli bilet ise 85 kuruştan 90 kuruşa, 3 kullanımlık kartın fiyatı ise 5.75’den 6.50’ye yükseltilmiştir.”

ZAM ÜSTÜNE ZAM

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin borcunu ödemeyen üstüne üstlük zam üstüne zam yapan kötü yönetilen bir belediye olduğunu tüm İzmirliler’e gösterdiğine dikkat çeken Eşitlik ve Demokrasi Partisi İl Başkanı Arif Ali Cangı: “Asgari ücretle geçimini sağlayanlar, işsizler, kent yoksulları İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin umurunda değil" dedi.

“İŞİNİZ ZAM, GÜCÜNÜZ YALAN, DOLAN”

"Yargı kararına göre fazla alınan ulaşım ücretlerini geri isteyen yurttaşlara, kentkart bilgilerinin 6 ay süreyle saklandığı bilgisinin verildiğini" söyleyen Cangı, sözlerine şöyle devam etti; "Bilgilerin altı ay saklandığı bilgisi ya yalan ya da İzmir’in yerel yönetimi açısından vahim bir durum. Çünkü kamu kurumları yaptığı işlemlerle ilgili tüm bilgileri en az 5 yıl saklamak zorunda. Kentkartlara ilişkin bilgiler 6 ay saklanıyor, 6 ay önceki bilgiler saklanmıyorsa, kentkartlara 6 ay öncesi yapılan dolum bilgilerine de ulaşılamaması gerekir. Yani 6 ay önce doldurduğunuz kentkartınızdaki konturu kullanamayacaksınız demektir. Böyleyse 6 ay önce yüklenen dolumlardaki İzmirlilerin paralarını İzmir Büyükşehir Belediyesi iç mi ediyor? Bu paralar Kentkart şirketine mi, yoksa Belediye’ye mi kalıyor? İzmirlilerin paralarına el koyma hakkını hangi yasa ve güçten alıyorlar? Bu kaygıları taşımakta haklıyız. Çünkü belediye bize gönderdiği yazıda bilgileri 6 ay sakladığını söylüyor, yerel seçimlerden sonraki uygulamaları için, içinde yer aldığımız Birlikte Başaracağız Platformu olarak “İşiniz Zam, Gücünüz Yalan” demiştik. Bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi kendi verdiği yanıt ve yaptığı uygulamaları ile bu sözümüzü onayladı. İzmir Büyükşehir Belediye yönetimine tekrar aynı sözü söylüyoruz; “İşiniz Zam, Gücünüz Yalan, Dolan”...

Herkesin kent yaşamına eşit fırsatlarla katılma hakkının olduğunu ve toplu ulaşımın herkesin yararlanabileceği bir kamu hizmeti olduğunu vurgulayan Cangı, Eşitlik ve Demokrasi Partisi olarak su ve ulaşıma yapılan zamlar geri alınana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti.


edp.org.tr

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.