ForumPolitikitiraf.izmir  Yeni Konu 

HEY KADINLAR NEREDESİNİZ

10 Mart 2015

habibtaskin

HEY KADINLAR NEREDESİNİZ Emekçi kadınların örgütlü sınıf gücü barbar erkek düzenini yıkacaktır. Gericiliğin, faşizmin, barbar erkek egemen sisteminin yıkılması için kadınlar bulundukları alanlarda örgütlenmeleri ilke olarak şarttır. Kadınlar güçsüz değillerdir. Yaşam alanlarında var olmakla birlikte, yaptıkları işi, emeklerini küçümseyemeyiz. Kadının kurtuluşu bilinçlenerek, okuyarak, tavır koyarak olacaktır. Erkeğin kurtuluşu da aynı yöntemle olacaktır. Kadın ve erkek emekçilerin kurtuluşu birlikte mücadele ederek, birbirini anlayarak, paylaşarak, insani değerlerden geçer. Burhaniye Öykü Atölyesi kadın emekçilerinin birlikte sahneye koydukları “Hey Kadınlar Neredesiniz” oyununu Yazarevi Topluluğu Derneği'nin çalışmasında, Canan Orhan arkadaşımızın sayesinde ‘cd' sididen den izlemiştik. Burhaniye Öykü Atölyesi kadın emekçilerinin birbirleriyle dayanışmalarını ve kızlarının da bu oyun içinde yer aldıklarını öğrendiğimde, ülkemizin insanlarına, sosyal bir yara olan kadına karşı şiddeti, barbar erkek düzenini, devletin kadını yok saymasını can alıcı oyunlarıyla, yorumlarıyla mesaj vermeleri beni ve izleyenleri duygulandırdı. Günümüzde bile kadına karşı şiddet yaşamın her alanında olmaktadır. Yasalar kadınların öldürülmelerine tahrik indirimi yapmaktadır. Vuran erkeğe ödül gibi ceza gelmektedir. Bu bir anlamda öldürmeyi teşvik etme anlamına gelmektedir. Canan Orhan arkadaşımız bu oyunun İzmir'in farklı yerlerinde gösterilmesi için emek harcadığını Yazarevi Topluluğu Derneği gönüllüleri bunu yakından bilmektedir. Arkadaşımızın söyleminde maddi güçlerinin olmadığını, bu oyunun izlenmesi gerektiğini savunurken, oyun ekibinin buraya getirilmesinde sadece yol ve yemek masraflarının karşılanması vardı. Çok uzak yerlere ise kalacak yerlerinin ayarlanmasıydı. Oyunlarını parasal anlamda sunmamakla birlikte, ayakta durabilmeleri için Burhaniye Öykü Atölyesi kadın emekçilerinin desteğe, dayanışmaya ihtiyaçları olduğuna inandığım için bizlerinde elinden gelen yardımı yapmamızın gerektiğine inanıyorum. “Hey Kadınlar Neredesiniz” oyununu il il, ilçe ilçe, köy köy oynanmalıdır diye düşünüyorum. Diyorum ki: Ey insanlar neredesiniz? Türkiye'de hiçbir dalda fırsat eşitliği olmadığı için Burhaniye Öykü Atölyesi kadın emekçilerinin de böyle bir haktan yoksun olduğunu duyarlı insanlar bilmektedir. 07.03.2015 tarihinde Burhaniye Öykü Atölyesi kadın emekçileri İzmir-Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi'nde oyunlarını sergilemeden önce sahne hazırlığında Canan Orhan ile yardımcı olurken, provalarını izleme fırsatı buldum. Bana göre amatör değillerdi. Oynanan oyunun hakkını verdiler. Saat 16.00'da oyun başladığında salona giremeyen birçok insan oldu. Bana göre bir oyun daha aynı gün oynanmalıydı diye düşünüyorum. Oyunun izleyicileri kadınlar ve erkeklerdi. Birde Yazarevi Topluluğu Derneği gönüllüleriydi. Oyunda her izleyici kendisini farklı bir yaşamda bulduğu kesindi. Kadına şiddet, katliam, ırzına geçme, dedikoduya toplum olarak tanığız. Peki, biz bireyler yaşananlar için ne kadar duyarlıyız? Oyundan sonra merdivenlerden inerken bazı kadınların konuşmalarını ister istemez dinledim: “Gerçekten öyle sessiz kalıyoruz.”, “Duyarlı değiliz.”, “Bir şeyler yapmalıyız.” Bunun gibi cümleler kurulurken, söylenirken Burhaniye Öykü Atölyesi kadın emekçileriyle gurur duydum. Burhaniye Öykü Atölyesi kadın emekçilerinin oyunu başka bölgelerde yapılsa, ilgi çekeceğine, insanların kafasında soru işaretleri uyandıracağına ve yanıtlar aranacağına eminim. Bence imkânlarımızı zorlayarak yaşadığınız yerleşim birimine kadın emekçi arkadaşlarımızı davet edin. Bizler birleşerek, paylaşarak, çoğalarak her türlü baskının, şiddetin üstesinden geliriz. Hışşşt, hışşşttt hey kadınlar, erkekler neredesiniz? Nereye gizlendiniz? Burhaniye Öykü Atölyesi emekçi kadınlarına ve genç kızlarına aydınlık düşüncelerine, kocaman korkusuz yüreklerine teşekkür ederim. Yaşamlarında başarılar diler, yollarının açık olmasını dilerim. Emeğinize sağlık. Hüseyin Habip Taşkın Yazarevi Topluluğu Derneği 08.03.2015 İrtibat: idafiz@gmail.com
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0