İHL'LİLERİN ÇEVREYE VERDİĞİ RAHATSIZLIKTAN DOLAYI ÖZÜR DİLERİZ!

10 Ocak 2011 21:49 / 2093 kez okundu!

 


Yeni yazarımız Tülin Tezel ilk yazısında, on binlerce gencin kafasından geçen soruları tüm samimiyetiyle soruyor. İmam Hatip Liseleri konusunda toplumumuzdaki önyargılı, kalıpçı, ezberlenmiş bakış açılarını ironik diliyle güncelliyor. İzmirliler umarım baştaki örtülerle değil, başın içindeki fikirlerle ilgilenirler. Aramıza hoş geldin Tülin Tezel!

---------------------------------------------------------------

İHL'LİLERİN ÇEVREYE VERDİĞİ RAHATSIZLIKTAN DOLAYI ÖZÜR DİLERİZ!


Neden bazı insanlar gözleriyle görmedikleri şeylere körü körüne inanırlar?

Hatta neden bazı insanlar bu gözleriyle görmedikleri şeylere inanmakla kalmayıp bir de bunun sıkı birer savunucusu olurlar?

Ve hatta neden bazı insanlar bu sıkı savunuculuğunu yaptıkları ama gözleriyle görmedikleri şeyler için hakaretler yağdırmaktadırlar?

Anlamıyorum… Üzgünüm ama siz “bazı insanları” anlamıyorum.

Bugün Bornova Belediyesinin düzenlediği “Gazetecilerin Dünü Bugünü” paneline katıldım. Panelde Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel, Gazeteci- Yazar Erbil Tuşalp, Posta Gazetesi Yazarı Yazgülü Aldoğan ve Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şube Başkanı ve Anadolu Ajansı muhabiri Tolga Albay vardı. Aslında panele katılmamın tek sebebi aklımdaki birkaç soruyu yöneltmekti. Yoksa propaganda havasında bir panel olacağını zaten biliyordum. Konuşanların söylediklerinin çoğuna katılmasam da “saygı” sözcüğünün sadece anlamını bilmekle yetinmeyen ben, uygulama alanını da o salonda gösterme taraftarıydım. Ancak Sayın Aldoğan’nın sarf ettiği sözler “Tülin hadi sıkıysa buna da sus” der gibiydi.
Sayın Aldoğan’a göre; “ İmam hatip Liseleri bu ülkeye zarar veren insanlar yetiştiren bir kurum. Orada okuyan öğrenciler bağnaz, itaat etmekten başka bir şey bilmeyen, sadece biat anlayışı ile yetişen, konuşmasını beceremeyen kişiler.”
Kısacası bize “koyun” diyebilirsiniz…

Aslında bu ve buna benzer daha nice söz duydum. Kızdığım nokta insanların bu sözleri sarf etmesi değil. Cahillik başa bela tabi bilmiyor olabilirler. İnsanları bazı konularda cahil kaldıkları için suçlayacak da değilim. Ama hayatlarında bir imam hatip kapısından içeriye girmeyen bu insanların böyle şeyler söylemelerini anlayışla karşılamamı kim bekleyebilir ki? Nereden görmüşler imam hatiplilerin koyun olduğunu, örümcek kafalı olduğunu. Bir deli vakti zamanında ortaya bir taş atıyor arkasından herkes o taşın peşinden gidiyor. Ve hiç kimse “ya biz bunları söylüyoruz da bir gidip kendi gözlerimizle görelim” demiyor ne hikmetse!

Ben aynaya baktığımda bir koyun görmüyorum. Örümcek kafalı, konuşmasını, düşünmesini, sorgulamasını bilmeyen birisi görmüyorum. 4 yıl boyunca İHL’ de okumuş ve oranın havasını solumuş ben, idareciler ve öğretmenler tarafından düşünmeyin sadece Kur’an okuyun diyen bir sistemle karşılaşmadım. Aksine Marx okumaya da İHL de başladım, Fıkıh kitaplarını okumaya da… Buna dayanarak ben bu cümleleri yazabiliyorsam, “bazı insanlar” neye dayanarak İHL’lilere çamur atabiliyor, anlamıyorum.

Panel sonunda bu düşüncelerimi dile getirmek için fırsat kollasam da beklediğim soru-cevap kısmı yapılmadı. Bir İHL’li olarak konuşma yetisi olmayan ben “âcizane” Yazgülü Hanım’ın yanına gidip kendisini mezun olmaktan gurur duyduğum “Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi”’ne davet ettim. Gelir mi gelmez mi bilmiyorum ama eğer giderse Kartal Anadolu İHL sınırları içinde bir “koyun”la dahi karşılaşmayacağı için bayağı üzüleceğine eminim.


TÜLİN TEZEL

10.01.2011 

 

 

 

Son Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2011 01:45

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
11 Ocak 2011 23:48

nuhungemisi

http://www.izmirizmir.net/bilesenler/koseyazilari/yazi.php?yazi_no=1665

Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.