Dış Cepheden Seküler Manzaralar: CHP'nin Kurultayla imtihanı

17 Temmuz 2012 22:31 / 1686 kez okundu!

 


Batılılaşmayı şapkada tüy, omuzda radyo, geniş vatkalı belde ceketler ve slip mayolarla havuz başındaki rüküş partilerden ibaret sayan garip devirler ve filmler gördük hatırlarsınız.

Fransızcı o sosyete güdüklüğü zamanla yerini Amerikancı bir züppeliğe bırakırken bu bir kısımlar, Hollywood ne satarsa onun yalancısı bir işporta modernizmini bize dayatıp durdular.

Maymunun en maharetlisi taklidi en iyi becerendir yani taklit becerisi hayvanlar alemi için bir meziyettir; insan taklit ederse ne olur? Bunun en güzel cevabını en güzel beyan olan Kur’an’da “Alçak maymunlar” ifadesiyle buluyoruz…

Taklit, maymunda şirin durur; insanda ise alçaklığa indirger.

Böyledir.


***

İçimizdeki bazı kısımların ülkedeki vizyon fakirliği hepimizin malumu. Peki dışarıdaki görüntüleri nasıldır, bugün bundan bahseceğim; zaten aayın Başbakan da onların bu içler acısı halinden dem vurmuştu hatırlarsınız.

Türkiye’de neler oluyor sorusu bana birkaç yıl önce Amerikalı bir hocam tarafından sorulmuştu ama bambaşka bir haber ve onun resmi üzerine…

Global meselelerin konu edildiği bir ders alıyordum. Dersin hocası da meraklı, öğrenmeye hevesli, nadirattan bir yabancıydı.

Yeni kıtanın insanları arasında dünyada olup bitenlerle ilgilenen, kafa yoran adam, bizdekine göre azdır. Halkının dünyadan anladığı şey Irak operasyonu, Taliban, El kaide ve Latin göçünden ileri gitmez. Bunlara dair bilgisi de başkanlarının pompaladığı vatanseverlik ya da korku eksenindedir.

Derste Birleşmiş Milletler’i andıran bir çeşitliliğe sahiptik. Sınıfımız Çinli, Fransız, Meksikalı, Sırp, Japon, İranlı ve Türk öğrenciden oluşuyordu. Her derste üzerinde tartışmak üzere bir makaleyle gelen hocamız bu defa her birimizin önüne kendi ülkelerimizle ilgili haberin yer aldığı birer gazete sayfası bıraktı.

Kimisi Çin’in yılbaşı şenliklerini anlatıyor, kiminde Fransa’daki göçmen sorunu yazılmış.

Benim için seçilen konu hepsine nazaran daha ilginçti. Meseleyi benim ele alıyor olmam ise konunun kendisinden daha ilginç ve şenlikliydi.

Burada bir Çin atasözünü hatırlamadan geçemeyeceğim; bir Çinli bir diğerine kızdığı zaman “ Tanrı seni ilginç etsin” dermiş.

Bu söz bizdeki “Allah senin müstehakını versin” gibi bir manaya geliyor olmalı.

İlginçlik ki, hem de nasıl…

Önüme bırakılan sayfa Newyork Times gazetesinin dış haberler sayfasıydı. Haberde dikkati ilk çeken şey ise sayfanın neredeyse dörtte birini kaplayan o fotoğraftı:

Havada uçan iki sandalyenin altında siper almış bir adam ve hemen sağ köşeden fotoğrafa girmeyi başarmış bir kişinin uçarak yumruk atmaya çalışması…

Amerika ve hatta dünyanın en prestijli yayın organlarından birinde o yılın CHP Kurultayı’nda yaşananlar resmedilmişti…

Sıra bana gelince hoca sordu: Türkiye’de neler oluyor?

Şimdi bu habere hayıflanmalı mı? Yoksa bana sorulmasına şaşırmalı mı? diye içimden geçirirken önümdeki fotoğrafı arkadaşlara göstermem rica edildi.

Birden nereden geldiğini anlayamadığım bir keyfin damarlarımda dolaştığını hissettim.

Böyle durumlarda dilim de neşvelenir ki, başladım keyifli keyifli anlatmaya:

“Bu fotoğraf karesinin Türkiye’nin genel durumuyla bir ilgisi yok. Aksine şimdilerde çoğunluğun oylarıyla başta bulunan muhafazakar yapıdaki iktidar, ülkede istikrarı sağlamış durumda. Gazetedeki bu görüntüler ise seküler bir partinin kendi içindeki başkanlık seçimleri sırasında çekilmiş.

Bahsettiğim bu seküler partinin üyeleri kendi başkanlarını seçerken bile aralarında kavga ettikleri için bize göre alışılmış bir manzara bu.

Ve bu parti, içlerinde huzuru sağlayamadığı gibi ülkede yapılan güzel işleri de protesto etmekle tanınır.”

Şeklinde durumu özetledim.

Her işe limon sıkmayı vazife bilenler, dışarıdaki hallerine bakıp hizaya girseler fena olmaz. Aksi halde onca meraklı göz karşısında onları anlatma işini kalkıp bir “türbanlı” yapar.


Özlem COŞAN

17.07.2012 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.