'KEŞKE'LER ÇOĞALDIKÇA…

18 Şubat 2021 13:05 / 1697 kez okundu!

 

 

Bilirsiniz “Keşke” sözcüğü özlem ve pişmanlık sonucu oluşan dileklerimizi anlatan cümlelerde kullanılmaktadır. Bir süre önce aldığımız yanlış karar, yanlış söylenmiş bir söz, siyasette yanlış verildiği düşünülen oy nedenleriyle pişmanlığımızı “Keşke” diye başlayan düşünceleri, söylemleri mutlaka dile getirmişizdir çoğumuz. Hatta bazen ise “Keşke” ile başlayan küfürlü, kızgın, kırgın cümleler bile kurmuşuzdur.

 

****

 

"KEŞKE"LER ÇOĞALDIKÇA…

 

Bilirsiniz “Keşke” sözcüğü özlem ve pişmanlık sonucu oluşan dileklerimizi anlatan cümlelerde kullanılmaktadır. Bir süre önce aldığımız yanlış karar, yanlış söylenmiş bir söz, siyasette yanlış verildiği düşünülen oy nedenleriyle pişmanlığımızı “Keşke” diye başlayan düşünceleri, söylemleri mutlaka dile getirmişizdir çoğumuz. Hatta bazen ise “Keşke” ile başlayan küfürlü, kızgın, kırgın cümleler bile kurmuşuzdur.

“Keşke” ile başlayan söylemlerimiz genelde pişmanlık ağırlıklı olmaktadır. Geçmişimizde, her ne sebepten dolayı, geniş çaplı olarak irdelemeden, düşünmeden, yorumlamadan verilmiş kararlarımız sonucu ortaya çıkan olumsuzluklardan doğan pişmanlığımızın kendimize itirafıdır “Keşke” ile başlayan cümlelerimiz. Seçenekler var iken biz ön şartlı olarak o seçenekleri bir nedene bağlı olarak göz ardı etmiş isek ve sonradan yanlış olduğunu yaşayarak görmüşsek “Keşke”li cümlelere sığınmaktayız çoğunlukla. Oysa “Keşke” dediğimizde geç olmuş mudur? Elbette, geçtir ancak bu geç oluşlar belki olgunlaşmamıza katkı yapmaktadırlar, daha doğru düşünmeye, doğru kararlar vermeye yöneltebilir bizleri kim bilir?

Hayat boyu, ailemiz dışında bir sürü şeyi seçebiliriz. Üniversite öğretimi seçiminden, iş hayatına atılma kararımızdan, evlenmeye karar verdiğimiz insandan, huzurla oturmayı planladığımız evimizden, kullanmaktan keyif alacağımız aracımızdan, bizleri yönetmeye talip olan partileri iktidara taşımaktan kaynaklı ve daha nice başka kararlar vererek doğru olduğunu düşündüğümüz seçimler yaparız... Zaman içinde bazı kararlarımızın erken veya geç alındığını, bazılarında yanlış tercih kullandığımızı, yaşadıkça dile getirmesek bile düşüncemizde “Keşke” ile başlayan seçenekli cümleleri düşünmeden edemeyiz. Mutlaka, pişmanlığımızın “Keşke”lerimizin artık değiştiremeyeceği epey şey olmuştur yaşamımızda.

Kendi hayatımızda, verilmiş kararları değiştiremesek de bizleri temsil etmek üzere ülke yönetimine kendi oyumuzla seçerek gönderdiğimiz siyasilerin olumsuz davranışlarını görüp yaşadıkça “Keşke” deme zamanının geldiğini hesap edebilmeyi bile zor beceriyoruz. Tekrar “Keşke” dememek için yaşanmışlıkları göz önüne getirerek yeni bir tercih yapabilmek çok mu zor acaba? Futbolu seviyorsanız bir büyük takım taraftarısınız mutlaka. Tuttuğunuz takım yenilse de şampiyon olmasa da “Keşke” bu takımı değiştirip şu takımı tutayım artık demezsiniz. Çünkü tuttuğunuz takımınızın durumu ne olursa olsun sizin yaşam standartlarınıza, ekonominize hiçbir faydası ve katkısı olmamaktadır. Bu durumda kemikleşmiş bir taraftar olmanızda bir sakınca olmayabilir. Fakat siyaset öyle değil maalesef. Takım tutar gibi bir siyasi partiye angaje olup sizden yana yasalar çıkarmamasına, sizi ekonomik olarak daima zor durumda bırakmasına aldırış etmeden başka siyasi söylemi ve taahhüdü olan partileri hiç aklınıza dahi getirmiyorsanız tüm ezilmiş horlanmışlığınıza rağmen şikayet etmiyorsanız, hep gelecek seçimi bekleyip yine dediğim dedik diyorsanız, bana göre psikopatolojinizin muayene zamanı gelmiştir hatta geçmektedir.

Yaşamımız boyunca “Keşke”lerimiz artarak sürüyorsa, bizim öngörülerimizde ve kararlarımızda bir çarpıklık olduğu aşikar değil midir? Elbette her düşüncemizin ve kararımızın doğru olması beklenemez. Ancak sonradan başka seçenekleri zamanında değerlendirmediğimize pişman olabileceğimizi düşünerek hayatımızdaki “Keşke”leri azaltabilir miyiz acaba?

 

Muzaffer NARMAN

17.02.2021

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.