‘MATRUŞKA FERDİ” ÜZERİNE

10 Temmuz 2021 17:47 / 1943 kez okundu!

 

 

Bugün size ‘Matruşka Ferdi’nin nasıl bir ferd olduğunu anlatacağım. Matruşka, Rus yapımı bir oyuncak türüdür. Ahşaptan yapılan ve çeşitli renk ve şekillerde boyanan figürlerini açtıkça içinden bir yenisi çıkar. Her çıkan figür bir öncesinden küçüktür.  Açıldıkça küçülür.

 

****

 

‘Matruşka Ferdi’ Üzerine 

 

Bugün size ‘Matruşka Ferdi’nin nasıl bir ferd olduğunu anlatacağım. Matruşka, Rus yapımı bir oyuncak türüdür. Ahşaptan yapılan ve çeşitli renk ve şekillerde boyanan figürlerini açtıkça içinden bir yenisi çıkar. Her çıkan figür bir öncesinden küçüktür.  Açıldıkça küçülür.  

Bir de Ömer Çelik’in dediği gibi Matruşka gibi iç içe geçmiş siyasi matruşklar vardır. En tehlikelisi bu tiplerdir. Hiçbir değer yargıları yoktur. Mevki, makam ve rant için yapmayacağı şey, vermeyeceği taviz yoktur.  

Geleneksel oyuncakların genelde kendine göre bir anlamı vardır. Matruşka oyuncağının sadece Ruslara has anlamının ötesinde bir insanın psikolojisi bağlamında farklı benlikleri içeren ve zaman ve mekân şartlarına göre bukalemun gibi farklı nitelik ve ruh hallerinin dışa yansımasını simgeleyen bir omurgasız kişiliksizlik olarak önümüze çıkar.   

Siyasi Matruşka kişiliği hiç beklenmedik zamanda hiç alışılagelmemiş hallere bürünür, duruşu kestirilemeyen çok farklı hareket ve söylemlerde bulunabilir; örneğin dün CHP’li bugün Ak Partili, yarın İyi Partili ya da HDP’li veya MHP’li de olabilir. Rant neredeyse oradadır. Güce tapar… 

Matruşka Ferdi, Turan’cının yanında Turancı, ayrımcının yanında ayrıştırıcı, dincinin yanında dincidir. 

‘Gelen ağam giden paşam’ diyerek her türlü kişiliğe bürünür. Makam ve paraya ulaşmak için her şeyi mubah görür. Güç kimde ise onun yanındadır. İlke, duruş aranmaz. Hep hazıra konan, gözü doymaz beleşçi bir yapısı vardır.  

Asla kendi emeği ile geçinme yolunu seçmez. Harama helale bakmaz, yer yer doymaz. Hak etmediklerini yedikçe de karnı yoğunlaşır. Örneğin Bir gün özgürlük yolunu seçer, öbür gün faşizme hizmet eden yolu seçer. Bir gün halkların kardeşliği der, öteki gün ırkçılığın emrine girebilir. Velhasıl en tehlikeli kişilik yâ da kişiliksizlik türüdür. Nasıl kabul ederseniz artık…! 

Devlet erkânının, siyasi başların yanında görünmek için can atar. Tüm yaşamı bu anlardan ibarettir. Bir fotoğraf karesi için, bir araçta bir üst bürokrasi ile görünmek içindir hayatının anlamı. Matruşka Ferdi, kullanılmaya ve yönlendirmeye müsait bir ferttir. Yeter ki çıkarı olsun. Anında satma özelliği zirve yapmıştır. Ver makamı, rantı anında satar. Kendi menfaati için halkının zararına olan her şeye imza atar. 

Yüzüne gülenlerin arkasından küfrettiğini bile bile bir sünni ilgi için her çıkarcı konumu baş tacı yapar. Toplumun değer yargıları umurunda değildir.       

Kendinde o kadar içe içe geçmiş kişilik türü vardır ki hızına yetişemezsiniz. İktidar mı değişti, güç el mi değiştirdi ertesi gün oradadır. ‘Ben dede babadan buradanım’ demekten geri kalmaz. Hem bölgemizde hem de ülke genelinde böyle tiplere rastlamak mümkün. Rabbim hepimizi bu omurgasızlardan korusun. 

 

Murat AKKUŞ

08.07.2021, Iğdır

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.