Yeni Ütopya, Nuh'un Gemisi, Aşure Hareketi

23 Mart 2017 15:51 / 2333 kez okundu!

 

 

Bir arkadaşımın bir sosyal medya notuna bir manifesto yazarak “dönek”liğimi tescilledim :) 

 

****

 

Yeni Ütopya, Nuh’un Gemisi, Aşure Hareketi

 

Ütopyacılık, gelecek zamana ilişkin olarak insan davranışlarında kökten değişiklikler tasarlar. Tüm Marksist projeler de bu türden tasarılardır. Dolayısıyla ütopyacılık ve "solculuk", temelde hayalgücüne dayanırlar. Şimdi, Farabi "peygamberlik teorisi"nde peygamberi hayal erbabı olarak tanımlar. Sonuçta dindarlar ile "solcular" tahayyüllerinin niteliği bakımından ve politik sorunları anlamadaki kavrama güçlerinin zayıflığı bakımından kardeştir. Yaşama yaklaşım tarzınızı hayalgücü yetisi belirliyorsa, teolojiden kaçış yok. Öyle ki, dikkat edin, ateistler hemen hemen radikal dindarlar gibi davranırlar." (yüzleşme atölyesi)

 

Bir arkadaşımın bir sosyal medya notuna bir "manifesto" yazarak “dönek”liğimi tescilledim :)

 

1. Dünya "hayal erbapları"nın yüzü suyu hürmetine dönüyor belki de; fiziki ya da dinsel anlamda değil ama felsefi, politik ve edebi anlamda :)

 

2. Klasik ütopyacılık ve Marksist ütopyacılık ömrünü tamamlamıştır. Yeni Ütopyacılık; dünyayı değiştirmeyi değil, dünyayı eleştirerek anlamayı amaçlamalıdır. Bunun politik sonucu da devrimcilik değil evrimciliktir, yani reformculuktur. 150 yıllık Marks’a tapmaktansa, eleştirilmiş Marks’tan yararlanmak daha iyidir.

 

3. Yeni Ütopya genel olarak dinle barışık olmalıdır. Özel olarak İslamiyet ile yoğun alışverişte olmalı,1000 yıl öncesiyle felsefik hesaplaşmaya dayanmalıdır çünkü Yeni Ütopya bu topraklardan boy verebilir.
 

4. Yeni Ütopya, din ile bilim arasında köprü olan felsefeyi baş tacı yapmalı; 1000 yıl önceki felsefe katliamının günümüzde başka kılıklar altında uç vermesine karşı çıkmalıdır.
 

5. Yeni Ütopya bir tür deniz feneri sayılmalı; gidilecek yönü işaret etmekten çok gidilmemesi gereken yönler için çakar olmalı; kayalıkları, sığlıkları usul usul uyarmalıdır.

 

6. Kadim meselelerden olan "Kadın meselesi" Yeni Ütopya'nın ana bileşenlerinden olmalı; erkek egemen düzenleri sabırla sallamalıdır.
 

7. Yeni Ütopya; büyümecilik, kalkınmacılık, sanayileşmecilik süreçlerini belki de tam tersinden yeniden yorumlamalı; merkeziyetçilik yerine, her daim adem-i merkezciliğin bayrağına sarılmalıdır.
 

8. Yeni Ütopya; küresel ısınmanın kabaran denizine; dünyanın ve çevremizin fiziki, politik, çalkantılarına; içimizin Agnostik girdaplarına sonsuzluğu fısıldamalı; Yeni Nuh'un Gemisi olarak o deryalara güvercin salmalıdır. İyi ki bir gün herkes E-Nuh’un Gemisi’ne ulaşacak ve o gemi mutlaka insanlığa yeni bir mekan bulacaktır. Denizde, karada ya da uzayda…

 

9. Yeni Ütopya, nimetlerin tükenişini beklemeden dünyaya yeni Aşuresini sunmalıdır. Bu aşurede herkes bir sürünün parçası değil öncelikle bireydir. Eksi sonsuz ile artı sonsuz arasında ihmal edilebilir küçük bir noktadır insan. Sonsuzluğun bilinemezliğinde "farkındalık" tek güçleridir. Hem kendinden bir şey verip herkesle hemhal olmaktan gelen özel aşure tadını oluşturmak, hem de hala kendi kalmak mümkündür; en azından bunun yolunda olmak/ölmek.
 

10. Yeni Ütopya tüm dünyadaki dikey yapıları enine kesen, “örgüt gibi olmayan örgüt” olarak Yeni Enternasyonal’in ipuçlarını vermelidir. Uluslar ötesi, ırklar, cinsler, türler ötesi; girmesi çıkması kolay; kategorik şiddet karşıtı, fraksiyonu özgürlük sayan anlayışla; Sanal E-Nuh’un Gemisi’nin aşure ağları dünyaya umut dağıtmalıdır. Dünyada ve ülkemizde herkes hem bir partiden hem de aynı zamanda Aşure Hareketi’nden olabilir. Tüm partilerdeki Aşure “fraksiyonları” Kaotik kardeşliğin hem manifestosu hem de güvencesidir.

 

11. Kaotik kardeşlik, çoğulcu birliktelik; yeni bir adalet umudunu insanlığa verirken öte yandan sahte umutlarla savaşmanın derin çelişkisini de içinde taşımalı, bunun enerjisiyle yol almalı, her daim yolda olmalıdır.

 

12. Eski ütopyalar sana hep bir amaç vadetmiş ve her şeyi o amaca araç kılmıştı. Yeni Ütopya sana sadece yol öneriyor. Yol hayattır. Hayatını ıskalama!
 

13. kişi olarak kaleme alan: İlhami Mısırlıoğlu

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.