İRAN, BAŞÖRTÜSÜ VE ÖZGÜRLÜK

01 Ekim 2022 10:32 / 548 kez okundu!

 

 

"İran’da son günlerde yaşanan “başörtüsü mecburiyeti”ne karşı kadınların eylemi doğal olarak ülkemizde de farklı tepkilere yol açtı ve kimi politik ikiyüzlülükleri de belirginleştirdi. Tam o günlerde Twitter’da yazdığım notların orada kalmasına gönlüm razı olmadı. Yazı arşivime aldım. İyi okumalar."

 

***

İRAN, BAŞÖRTÜSÜ VE ÖZGÜRLÜK

 

İran’da son günlerde yaşanan “başörtüsü mecburiyeti”ne karşı kadınların eylemi doğal olarak ülkemizde de farklı tepkilere yol açtı ve kimi politik ikiyüzlülükleri de belirginleştirdi. Tam o günlerde Twitter’da yazdığım notların orada kalmasına gönlüm razı olmadı. Yazı arşivime aldım. İyi okumalar.

 

1/8

Esenyurt’ta düğünde taktıkları şal yüzünden gözaltına alınanlar serbest kaldı. İran’daki başörtüsü ile yanlış paralellikler kuruluyor.

 

Başörtüsü gerçekten özgürlük meselesi ve Türkiye ile karşılaştırılamaz çünkü TR’de isteyen takar isteyen takmaz!

 

“Şal” konusu ise şöyle:

 

2/8

Türkiye’de USA’nın emrinde PKK var; her gün askerimizi öldürmekte, orman yakmakta, canlı bomba ve çocuk asker kullanmaktadır. Irak, Suriye ve Türkiye’de Kürtlere baskı ve zulüm yapıp ayrılıkçı gerillacılık oynamaktadır.

 

3/8

Türkiye’de bu örgütün bayrağı, flaması ve onun renklerini özel olarak taşıyan “şal”ıyla propaganda yapmak, teröre övgüdür yasaktır.

 

Birileri gezideki #kırmızıatkılıkız için övgüler dizip kızın başını yakmıştı. #HDPKK militanı olmuş, dağa çıkmış ve sonra da silahıyla ölmüştü.

 

4/8

Şal ile İran’daki başörtüsü konusunu benzermiş gibi anlatmak #KategorikMuhalif bir tutumdur. Ezik batıcı, Avrupa merkezci, dar kafalı, eski “solcu” kimileri tarafından kullanılan bu yanlış benzetmenin asıl körükleyicileri ise son demlerini yaşayan FETO ve PKK yandaşlarıdır.

 

5/8

Başörtüsü konusunda bir zamanlar Türkiye de İran da zıt kutuplarda benzer bir hatayı yapıyorlardı.

 

İran'da her kadın başörtüsü takmak zorundaydı, üstelik tam kapatarak!

 

Türkiye’de ise kamusal alanda başörtüsü takmak yasaktı!

 

6/8

Türkiye aradan geçen yıllarda kendi özgürlük dengesini buldu. Kamusal alan dahil olmak üzere isteyen takar, istemeyen takmaz noktasına geldi.

 

İran ise eski yasaklarının sınırını genişletmek zorunda kaldı. Kadınların bir kısmı yarım takıyor, bir kısmı da tümden çıkardı.

 

7/8

İran rejimi şimdi çıkaranlarla öldüresiye savaşıyor.

 

Bir zamanlar “Türkiye İran’a mı benzeyecek?” diye bilinçli bilinçsiz korkulurdu.

 

Şimdi İran’ı korku sardı: “Türkiye’ye mi benzeyeceğiz?” diye…

 

Özgürlüğün kokusu özgürlüğün korkusunu hep yener, İran’da da yenecektir.

 

8/8

Türkiye bir çok alanda olduğu gibi bu alanda da örnek olmaya devam edecek.

 

#KategorikMuhalif, ezik batıcı ve diğer kimi Türkiye düşmanları bunu tersine görmeye ve göstermeye çalışsalar da…

 

Özetle;

 

Üstelik Mahsa Amini işkencede değil de eylemde aldığı darbe sonrası, gözaltındayken bayılıp hastanede hayatını kaybetmiş de olsa;

 

Kimilerinin ısrarla öne çıkardığı gibi İran PKK’sinin kolu olan PJAK’lı da olsa; hatta kimileri sırf bu nedenle saçını da kazıtsa, sonuç olarak “başörtüsü mecburiyetini” protesto ederken ölen bir kişi var ortada…

 

Bu yüzden de yıllarca okullarda ve diğer kamu kurumlarında “Başörtüsü takmama mecburiyeti”ne karşı direndikleri için büyük mağduriyetler yaşayanları anımsamalıyız. Başörtülü genç kızlara ülkemizde yaşatılan bu eziyeti o günlerde şehvetle, bugünlerde ise biraz utanarak ama hala savunanların; şimdi İran’daki “başörtüsü mecburiyeti”ni protesto edenlere sempatisini saçını kestirerek, ortak açıklamalar yayınlayarak gösterenlerin çoğunun ikiyüzlülüğünü de gözden kaçırmayalım ama kadınlara desteğimizi de unutmayalım. 

 

İran’da başını açmak isteyen kadınlara uygulanan şiddet konusunda resmi makamlarımızdan da uyarıcı, kınayıcı daha net açıklamalar yapılmalı.

 

Bu açıklama Türkiye’de, hem başörtülülerin hem de örtmeyenlerin hakkını savunan özgürlükçü bir yönetimin olduğunu teyid edecektir.

 

Vesselam.

 

İlhami MISIRLIOĞLU

22 Eylül - 1 Ekim 2022

Son Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2022 10:34

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.