6 Haziran'da SIHHİYE'de buluşalım!..

24 Mayıs 2009 02:16 / 1641 kez okundu!

 


Merhaba Dostlar,
Rüyasını suya bağışlayan oldu mu aranızda?.. Hani şöyle anlatırken muslukların, çeşmelerin açıldığı hayra yorulanlardan... Geçmişte kalsa bile eminim bugünlerde özledikleriniz kadar yakındır anılarınızda kalmış bu fotoğraf...

Ya hızır ya İlyas diye başlayan sözcüklerle kurulurdu bizim cümleler ve denize adanır deniz padişahına gönderilirdi. Yüzyılın oyunu ise yok oluşa karşı gerçekle ilgili. Biz öğrenciler...ülkenin neresinde yaşarsak yaşayalım sabaha sorularla kalkıyoruz... Saatin zili başka günlere kalmış gibi yerinden kıpırdamıyor. O hepten mışıl mışıl ninni söylüyor. Çanlar kitapların altın sayfalarına gömüldü ütopyalar kara ilân edildi. Ertelendi güzellikler... Adımız reddedilmekle kalsa bile üç beş taş dedi birileri bizim için... Coşkumuza set çekmeye çalışanlar da oldu... Suyun, tarihin, kültürün, insanın gidişini izlemek isteyenler de... 

Dizlerinizin bile üzerine kadar çıkan otlar.. kıyıda köşede açmaya üşenmeyen hatır sahibi gelincikler... ALLIANOI, MUNZUR, HASANKEYF, KARADENİZİN DERELERİ sayısız mozaik parçası. Dilerseniz ekleyebilir çoğaltabilirsiniz.

İsteğimiz çalışmanın başkaların ulaşmasını sağlamak ve evinizden, mutfaklarınızdan çıkıp bir gün için dahi olsa ellerinizden alınmak istenene karşı durabilmek için 6 Haziran 2009 saat 12.30'da TOROS SOKAK - SIHHİYE / ANKARA adresinde buluşmak...

ELLERİNİZİ UZATIN... ellerimiz sizinle... geleceğin, umudun peşindeyiz... 


İffet Diler

Basın Bülteni   

NE ALLIANOI NE MUNZUR NE DE HASANKEYF!  
NE FIRTINA, NE FINDIKLI NE DE ÇAĞLAYAN!
GEÇMİŞİMİZİ GELECEĞE TAŞIMAYA KARARLIYIZ!...
SU…
BARIŞ...
KÜLTÜR...

ELLERİMİZ ELLERMİZDE ARTIK…
Sancılı günler yaşıyoruz bugünlerde; çünkü derdimiz büyük. Onurumuzu ayaklar altına almaya çalışanlar var. Bizi kapıya kul yapmaktan öte, boynumuzdaki zinciri dilimize, yüreğimize yerleştirmeye çalışanlar var. Büyük bir kandırmacının ortasına düşmeden yalanı bozmak, gerçeği tüm nefesimizle haykırmak zorundayız. 

On yıllardır bu ülkenin tüm hükümetleri su kaynaklarımız konusunda da bu kandırmacayı hep yeniden üretip topraklarımızın bütün akarsularına barajlar kuruyorlar. İnsan ve doğadan yana olmayan bir bakış açısıyla uygulanan baraj ve hidroelektrik santralleri projeleri, ekolojik, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan büyük kayıplara neden oldu, oluyor ve daha binlerce defa olması planlanmaktadır. 

Bugüne kadar barajlar en az 350 bin insanı yerinden edip yoksullaştırdı. En az bir daha bu kadarı bu tehditle yaşamaktadır. 

Yaşamın temelleri olan ve binlerce hayvan ve bitki türünü barındıran çok sayıda akarsu ekosistemleri yok edildi. Halen özgür akan yüzlerce sularımıza projelerle çoktan göz dikildi.
12 bin yıl kadar öncesine dayanan bir tarihi barındıran yüzlerce miras alanları ve bununla beraber kültürümüzün önemli bir parçası yok edildi. Bu yetmiyormuş gibi Anadolu ve Mezopotamya’da binlercesi daha sular altında bırakılması hedeflenmektedir. 

Kalkınma adı altında gerçekleştirilen baraj projeleri bir yarar getirdi, ama bin zarara da neden oldu. Bir kaç kişi kazanırken toplum kaybetti. 

Şimdi bir olmak, biz olmanın türküsünü söylemek, yok edilişe hayır demek zamanı... Birbirimizi, benliğimizi korumak, geleceğimizi yitirmemek, zoru başarmak için geç olmadan, hemen harekete geçmeliyiz. 

BİRBİRİMİZDEN DÜŞMEYECEĞİZ! EKSİLTEMEYECEKLER! 

Bizimle şarkılar söylemeye, renkleri çoğaltmaya, mücadeleye var mısınız? 
Haydi!
O zaman 6 Haziran 2009 günü korkunun gölgesinden sıyrılıp, yüzyıl sonrasını yazmaya Ankara'ya gidelim.
Gel! Aksın yağmur.
Gel! Dağılsın karanlık.
Gel! Akça kâğıtlar üzerine umut yüklü cümleler yerleşsin.
Kırılsın mühür!
Utansın imzayı atan. 

Buluşma Yeri: Toros sokak /Sıhhiye Ankara Saat: 12.30

Munzur Koruma Kurulu (TUDEF)- Hasankeyf Yaşatma Girişimi - Allianoi Girişim Gurubu - Derelerin Kardeşliği Platformu - Yusufeli Koruma Derneği 

Destekleyen ve katılım sağlayacak kurumlar:
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)-Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu – Hava İş sendikası-Ovama ve Onuruma Dokokunma Hareketi- Pir Sultan Abdal Kültür Derneği-Demokratik Haklar Federasyonu - Halkevleri-Cağdaş Hukukçular Derneği-Türkiye Çevre Platformu-Mersin Nükleer Karşıtı Platformu-Yeşiller Partisi-Donkişot Çevre Akedemisi-Ekoloji Kolektifi-Yeşil ve Sol-GDO ya Hayır Platformu-Emekçi Kadınlar Derneği-Ezilenlerin Sosyalist Platformu-Su Politik-Bursa Su Platformu-78'liler Girişimi-Emekçi Hareket Partisi-Kaldıraç Dergisi - HOMUR mizah ve karikatür Grubu

İletişim: İst: 0212 244 79 51 — 0533 554 00 62
Ankara: 0312 435 62 21 —0506 913 72 99
İzmir: 0 532 264 55 64
Diyarbakır: 0535 897 76 66

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
24 Mayıs 2009 22:56

Deliorman

6 Haziran'da Toros sokak'ta, Sıhhiye'de buluşmak  dileği ile......
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.