Dil Şair Kürt Arjen Ari

09 Aralık 2012 22:56 / 2141 kez okundu!

 


Nasıl olacak. Tarihte bugün yazıları yayınlanan gazetelerde fotoğrafı, hakkında bir iki kelime yer alacak mı? Şiirleriyle ilgili kitap eklerinde yazı çıkar mı? İncelemeler, yazar arkadaşlarının onun için söyledikleri.

Okuduğumuz kadarını yaşayıp gördüklerimizi tanıyıp yittiğim bir hayat mı bu? Gelip giderken kıyıp bastıklarımız kadar yok ettiklerimizin gölgesinde büyümekte dilimiz. Aynı ülke, sınırlar, yıldızlar, ortak tarih, bugünlerde sıkça dilimden düşmeyen mozaik. Nedir şu mozaik mozaik dedikleri. Ülkenin farklı yerlerinden taşınan irili küçüklü taşların sır bir sıvıyla bir araya gelmesi mi macera. Yoksa kimsenin anlamadığı buluşmalar, karşılaşmalar mı?

Uzun aralar veriyorum konuşmaya. Geçimsiz saatlerdeyim. Boşluklar giriyor cümlelerin virgüllerine. Düşünceler, kimsesizlikler. Şaşırtıcı bir mutlulukla nefes almaktayım. Tarifsiz. Okumaların aynasında bırakıyorum ısrarla ne kaldıysa birinden. Sayfaları darmadağın evim karşımdaki. Uçuşan her şey kuş. Arjen doğunca bütünlenmiş bir hayat. Sanki Memleketimden İnsan Manzaraları, avuç dolusu hürriyet. Yasak bu yakada değil köşelere sinmiş gerçekte. Görmemişiz. Kıyısında oturmayı hak etmediğimiz deniz. Harflerine kızgınlıktan tuz buz olmuş barış!..

1956 yılında Çalé köyünde doğmuş. İlk şiir Tiréj dergisinde çıkmış. Kimbilir büyüyene kadar hangi sesler sızdı yüreğine, kulağına. Hangi dengbéjin masalına kuruldu. Evrensel Basım Yayın tarafından okurla buluşan kitabı iki dilde yayımlandı. Kawa Destanı; saygıyla sözünü ettikleri yol!..Zulme başkaldıran Kawa merakı, dostluğu, tanıma isteği olanlara dair. Bir ilk söz, ilk bakış nelere, nerelere götürür insanı bilmek mümkün mü? Dilin kaynaşması, barış insana bağlı. İstemek gerek. Yirmibirinci yüz yılda güneş hâlâ doğudan yükselmkete. Yönler bilindiği yerde. Fark yüreğimizde olacak. Neyi nasıl istediğimizle sınırlı olamaz yaşımız başımız. Caddelerinde yürürken incelir, gölgelerin sızısı, ağrısı iyi olur kimbilir?..

“derman bulunamamış,” demişti Vezir
“emir bulur,” demişti Dehaq, “emir!”

Demiri kesse!!!

TARİHTE BUGÜN…ARJEN ARÎ…KAYBETTİK…

Yazmak için bekledim. Diyarbakır’da kitap fuarında karşılaştık. Sesini duymadım. Merhabalaştık. Sesini duymadım. Şimdi sessizliğin kadim yolcusu.

Saygıyla…


İffet DİLER

09.12.2012

www.allianoi.org
www.izmirizmir.net
www.dedef.net
www.hasankeyfgirisimi.com
www.fotogezgin.com
www.karadenizisyandadir.org

iffetdiler.blogspot.com, ozerakdemir.blogspot.com, nigaryertan.blogspot.com


 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.