Küçük bir çocuk... Şerafettin Elçi

03 Ocak 2013 22:17 / 1683 kez okundu!

 


Aynı yerlerde doğmak mümkün değil artık. Kimi geç tanışmaların insanın aklına başına toplaması sözün şövalyelerini iyi dinlemenin yanı sıra anlamaktan geçiyor. Onu yeniden duymak, dinlemek mümkün olsa neleri değiştirirdik?.. Artık kim yanıt verebilir?.. Elimizde çiçekler başka bir yoldayız. Bilmeden suçlayarak hem de. Yok sayarak.

Ankara’nın batısıyla doğusu arasında iklim değil değişen. Fikirler karışmakta. Harfin kıyameti sayılır dağın yamacında göğüs kafesinde bıçak iziyle yatmak. Annenin rahimden ladığı tam değil!.. Değil!..

Silâhı düşürmeden konuşanlara bakıyorum da vicdanları doğmaktan yana nankör. Aynı oyunları oynadık mı? Hayır… Sorular bile yanıtlarını yalanlıyor. Hatır gönül masal olmuş gitmiş işte.

Giden yazdı.

Sokaklara dökülmüştük. Askerî araçlar geçerken. Herkes öyle coşkuluydu, yasağa uymadık. Herkes mutlu, evler ışık. Ölümler bitecek. Akşam bastığında çorbalar mis kokulu, anneler rahat, yataklar güvenli.

Olmadı.

Aldıklarını getirmediler.

Görünen bazılarının rahatını bozmadı. Düzeni nasılsa devam etti çoğunun. El altından dağıldı haberler. Kaybolanlar uzak kapılara dairdi. Gönüller ferah tatile çıktı zihinler. Masaldır anlatılan zifir oyuklarda beslenen kan bin yıllar sonra ülkesinden ayrıldı.

Kurtulduk sanırken yaratıldı hapisler…

Yine, yine, yine ipe çekildi on yediler…

Balkonda, meltem esintili deniz manzaralı masalarda kurtuldu zevk…

Anlam bu yüzyılda önem taşımakta. Neden?..Çünkü “umut” sözlüklerde boşu boşuna durmamalı. İki nokta sonrasında açıklanan vaziyetler yetmiyor. Gerçek denilince bulanık bir su belirmesin çoluk çocuğun aklı çerezle dolmamalı. Açıp kapattığında düzelen makinelere benzememekte söz.

1992'de, doksan sekiz Kürt aydını ile birlikte Kürt Hak ve Özgürlükler Vakfı'nı kurdu. Ansiklopedik anlatıma başlamakta satırlar. Kuru harflerin ardında tanıyabilmek?.. Çocukluk oyunları var mıydı? Hiç kanadı mı dizleri?..Hep!..

Uzun bir hukuki mücadelenin sonucunda, vakıf, 1995'te Kürt Kültür ve Araştırma Vakfı olarak tescil edildi. Cumhuriyet tarihinde ilk olarak, "Kürt" adı ile resmiyet kazandı. Evini bahara hazırlayanların haberi var mıydı? Biz neyi gördük, anladık?.. Perdeleri kapalı olunca kim uyanmış ne fark eder?

Kapısına yüklen yeter. Yer yataklarını indir!.. İndir!..

1994'te Kürt Demokratik Platformu, 3 Ocak 1997'de kurulan Demokratik Kitle Partisi'nin oluşum faaliyetlerini yürüttü. Demokratik Kitle Partisi, 26 Şubat 1999 tarihinde Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.

Engeller ardı ardına. Kanatları olmazsa yaşamak neye yarar?..

12 Haziran 2011 seçimlerinde Diyarbakır ilinden bağımsız milletvekili seçildikten sonra söyledikleri;

"Parlamentoda edilecek yemini kabul etmemiz mümkün değil. Bu yemin faşizan bir anlayışla, sadece Türk şoven anlayışıyla hazırlanmış bir yemindir. Hiçbir zaman bu yemin bizim kabulleneceğimiz, benimseyeceğimiz, siyasi mücadele olarak bağlı kalacağımız bir yemin değil."Şimdi mücadelesi “anlam” sayılan çocuklara…

Çocuklar “Şerafettin Elçi” kuş oldu. Nice yıldız içinde bir ışık.

Anısına saygıyla…


İffet DİLER
Yeni Yıl İlk Gün


 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.