ALTILI BAŞKANLIK SİSTEMİ

12 Ocak 2023 11:44 / 561 kez okundu!

 

 

Analar neler doğuruyor. 'Güçlendirilmiş, iyileştirilmiş parlamenter sistem' derken, onun yerine 'altılı başkanlık sistemi'ne geçiyormuşuz meğer. Altılı masanın son kararlarından biri de buymuş. Şimdi sizlere bunun nasıl olacağını anlatacağım.

 

****

 

 

ALTILI BAŞKANLIK SİSTEMİ

 

Analar neler doğuruyor. 'Güçlendirilmiş, iyileştirilmiş parlamenter sistem' derken, onun yerine 'altılı başkanlık sistemi'ne geçiyormuşuz meğer. Altılı masanın son kararlarından biri de buymuş. Şimdi sizlere bunun nasıl olacağını anlatacağım.

Mostralık bir cumhurbaşkanı olacak. Yani herhangi birini tut kolundan 'aha aday' diye koy olsun bitsin. Onu da millete seçtirecekler. Yani %50+1 alacak. Alacak ama altılı masanın müdavimlerinin hepsi 'cumhurbaşkanı yardımcısı' olacak. Hani bu cumhurbaşkanlığı sistemi tartışılırken eleştirdikleri 'birden fazla yardımcı atayabilir' maddesine 'bin kişi bile atar' diyorlardı ya; Erdoğan bir yardımcıyla yetindi, bunlar altı yardımcı atayacaklar.

Bitmedi... Bu yardımcılar aslında 'yardımcı' olmayacak. Cumhurbaşkanının üzerinde yetkilendirilecek, imza yetkileri olacak ve cumhurbaşkanı bunlardan herhangi birinin rızası olmadan iş yapamayacak. Bunlar işin görünen yüzü; onların söyledikleri. Bir de yine söylenen ama pek kimsenin haberi olmayan kısmı var.

Joe Biden 'muhalefetle işbirliği yapıp Erdoğan'ı devireceğiz' dedi mi; dedi. Asıl karar mercii elbette orası olacak. Türkiye'nin yapması ve yapmaması gerekenleri eskiden olduğu gibi ABD belirleyecek.Türkiye hakkında rapor üzerine rapor hazırlayan Avrupa Birliği uygulattırıcısı olacak. Böylece mostralık bir cumhurbaşkanı ile ondan daha yetkili kukla yardımcılarından oluşan nur topu gibi bir 'altılı başkanlık sistemimiz' olacak. Tabi millet buna izin verirse.

Bitmedi... Bu sisteme HDP aracılığıyla ve video filmleriyle Kandil de ayar verecek mi; şimdiden yaptığı gibi verecek. 'Az kaldı memlekete dönüyoruz' diye bayram yapan FETÖ'cüler de yeniden bol atraksiyonlu oyunlara başlayacak mı? Elbette başlayacak, onlara 'bütün KHK lılar görevlerine dönecek' denilmedi mi.

Yani anlayacağımız, 'güçlendirilmiş parlamenter sistem' yerine 'güçlendirilmiş ve ABD tarafından vesayetle takviyelendirilmiş bir başkanlık sistemi' gelecek. Böylece tek adam yerine 'çok'lu sistem uygulanacak. Hem de anlattığım aşure usulüyle. Nerde çokluk orda yokluk... İşin mizah kısmına gelince; bunu yapmaya muktedir olabileceklerini sanıyorlar.

 

Firuz TÜRKER

09.01.2023

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.