İzmirizmir.Net sitesinin genel ilkeleri, etik anlayışı, dünyaya bakışı:

İzmirizmir.Net, İzmir merkezli bir sitedir ama bir bütün olarak “Körfez kültürü”nü, “Ege Kültürü”nü, “Akdeniz kültürü”nü önemsiyor. Bu nedenle de Ege Bölgesindeki her yerle, her gelişmeyle yakından ilgileniyor, ilgilenecektir.

İzmirizmir.Net büyük, küçük, yaşlı, genç, kadın, erkek, binlerce yıldır bu toprağın birikimine katkıda bulunmuş ve ondan yararlanmış kişilerin, hem İzmir’de hem de dışarıda yaşayan İzmirlilerin ve tüm İzmir dostlarının bir eğlenme, öğrenme, farkında olma, dayanışma ve iletişim platformudur.

İzmirizmir.Net sitesinin sınırları demokrasinin sınırlarıdır. Yurttaşlarımızın bir bölümünden gelebilecek aşırı milliyetçi, ırkçı, faşist ya da bölücü içerikli; terorizmi, şiddeti öven; halkın bir bölümünü aşağılayan ya da özel biçimde (örneğin ötekinin gözüne sokarcasına) yücelten; halklar arasında kin, intikam, nefret duygularını yayan, kadını ikinci sınıf olarak değerlendiren her hangi bir ideolojinin, partinin, dinin, mezhebin ya da tarikatın yazı ve haberlerine sitemiz kapalıdır.

İnsancıllığın, yurtseverliğin, hoşgörünün, ılımlılığın, demokratlığın, çoğulculuğun, kültürlere karşılıklı saygının, barışçılığın, çevreciliğin, doğa sevgisinin, ot tutkusunun, deniz aşkının, edebiyat dostluğunun, fotoğraf sevdasının, gemiciliğin, mimarlığın ise İzmirizmir.net’in başının üstünde yeri var. Sitemiz bu çerçeveyi dikkate alan, ilkelerimizi içine sindiren tüm politik partilerden, görüşlerden kişilerin katkısına açıktır.

Sitenin ilkelerine uymak koşuluyla, yazarlarını bağlayan, çeşitli düzeyde eleştirel görüşler ileri süren yazılara yer verilmekte de olsa İzmirizmir.Net, ülke genelindeki politikanın basit övücüsü ya da yericisi değildir. İzmirizmir.Net; İzmir ve yakın çevresinde, Ege Bölgesinde yürütülen yerel politikanın da basit övücüsü ya da yericisi de değildir. Sitede yerel konularda, abartıya kaçılmadığı sürece olumlu ya da olumsuz kimi eleştirilere yer vermekteyiz. İzmirlileri ilgilendiren, onların yararına olduğuna inandığımız kimi konuları gündemde tutmaya çalışırken; İzmirizmir.Net imzası haricinde, anonim olan, ismi belli olmayan kişilerin yazdığı büyük çaplı eleştirilere ise sitede yer açmıyoruz.

İzmirizmir.Net günlük politikanın kuyruğuna takılmayı da sevmiyor. Sorunlara farklı bir açıdan bakarak derinlik ve yaratıcı çözüm peşinde olanlar, bunun için yeni bir toplumsal ruh ve düşünsel çerçeve arayanlar açısından İzmirizmir.Net doyurucu bir sitedir ve böyle olmayı da sürdürecektir.

İzmirizmir.NeT sitemiz, çocukların, gençliğin korunmasını, onların her türlü aşırılıktan, zararlı alışkanlıktan, bağnazlıktan, ülke ve insan sorunlarına duyarsızlıktan uzak tutulması çabasını çok önemsiyor. Sitemiz sanal ortamın kimi sorunlarının bilincinde olmasına rağmen, çocukları bu dünyanın tehlikelerinden korumak için kapıları internete kapatmayı önermiyor. Yasaklar, tehlikeyi daha da büyütüp kucağımıza getirir. Kendi çocuklarımızı, gençlerimizi ancak doğru eğitim ortamlarında bulundurarak, onlara daha çok, daha temiz ve daha seçilmiş bilgi kaynaklarını göstererek, kaliteli seçenekler sunarak, sonuçta da onlara daha çok güvenerek onları güçlendirebiliriz. İzmirizmir.NeT’in en belirgin özelliği, gençlere güvenli, eğlendirici, eğitici, öğretici, farkındalık yaratıcı ilgi alanları ve ortamlar sunmasıdır. Çocuklarınız eğer bizim sitedeyse, gözünüz arkada kalmasın!

Sitemiz İzmir’in ilçelerini, tarih içinde İzmir'le birlikte anılmış yakın çevresindeki illeri de çok önemsiyor. Buralardan bize akacak doğru yerel bilgi elbette ki buraların öncelikli olarak sitede yoğun temsilini sağlayacaktır. Giderek bu yörelerin, benzeri arayışta yeni platformlara sahip olabilmesinin yolu da buradan geçiyor. Çünkü biz merkeziliği değil yerelliği savunuyoruz. Kaçınılmaz bir süreç olarak küreselliğin olumlu olumsuz yanlarının farkında olan akıllı bir yerelliği, daha çağdaş, kendimize daha yakın ve insani buluyoruz. İzmirli ya da Körfez diyarı, Ege Bölgesi kültürüyle yakından ilgili yeni yazarlara, çizerlere, fotoğrafçılara bu nedenlerle sitemiz açıktır. Özgün düşünceleri, birikimi olan; kimi politik çizgilerin slogancılığından uzak, ılımlı yapıdaki dostlarımızın Konuk Defteri, Forum, Haber Gönder ya da İletişim bölümleri yardımıyla bizimle bağ kurmalarından mutlu oluruz.

Sitemizin içeriği ve biçimiyle ilgili eleştirilerinizi, katkılarınızı beklediğimizi unutmayın. Kendimizi geliştirmemiz, siteye yeni bölümler eklememiz biraz da buna bağlı. Binlerce isimli, isimsiz, gönüllü, gönülsüz muhabirimiz var bir yerlerde, bunu biliyoruz. Ve size elimizi uzatıyoruz.

Bu sitenin sahipleri, çalışanları ve siteye gönüllü destek verenler olarak, 2007 yılında yola çıkarken şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, İzmir’in bir değeri ve birikimi olmasa bu siteye ihtiyaç olmazdı. Bu gerçeğin bir yanı… Aynı zamanda en az İzmir kadar birikimli pek az yerin İzmirizmir.Net kalitesinde bir siteye sahip olduğunu da biliyoruz... Tek başına bu durum bile İzmirizmir.net’in kıymetini ve ona verilen özel emeğin farkını açıkça ortaya seriyor.

Bu sitenin harmanını yılların kültür birikimine ve insan ilişkilerine dayanan yoğun bir deneyim, kendine ve gençlere güven, hoşgörü, açık fikirlilik, gerçek İzmirlilik, çağdaş teknoloji ve yaratıcı düşünce oluşturmuştur.

İzmirizmir.Net’i hızla büyütecek olan; tarafsızlığı, dürüstlüğü, demokratlığı, yaratıcılığı; Anadolu’nun, Ege’nin güçlü kültür birikimine inancı, yerel olanla evrensel olanı birleştirmedeki ustalığı, politik iki yüzlülüğe, aşırılığa ve slogancılığa uzak duruşudur.

Değişik toplumsal kesimlerdeki yepyeni insanların, içindeki ve çevresindeki, şimdiye dek harekete geçirilmemiş enerji sitemizin ana güç kaynağıdır. Bu gücün açığa çıkarılması herkesin desteğine bakıyor. İzmirizmir.Net kendisi gibi bağımsız ve orijinal bir grup kardeş siteyle birlikte bu çizgisinde büyümeyi ve tüm dünyada bizleri sabah, akşam birbirine daha çok bağlamayı sürdürecektir.

Yola çıkarken bizlere destek mesajı gönderen, yol gösterici eleştirileri, yazıları, şiirleri ve fotoğraflarıyla katkıda bulunan herkese sonsuz teşekkürler.

Hepimizin yolu açık olsun!

01/01/2007

İzmirizmir.Net