İzmirizmir.Net tam bir yıl önce Hrant'ın cenazesinin kalktığı gün açılmıştı dış dünyaya… Ondan önce hazırlık için küçük bir grup olarak yazıları ekliyor, haberleri ve galerileri düzenliyorduk. Cenazeye katılan Nuhungemisi’nin çektiği fotoğraflar en hüzünlü foto-galerimizin oluşmasına yol açtı. Aradan bir yıl geçti. İzmirizmir.Net çok büyüdü, hızlı gelişti ve ülkemizin, İzmir’imizin önemli bir boşluğunu doldurdu. Ama Hrant’ın yeri hep boş kaldı. İçimiz acımaya, kanamaya devam etti.

Yaşam ne yazık ki ya da ne güzel ki sürüyor. Yaşadığımız bir yıl internetin gücünü daha da pekiştirdi. Bilgisayara yanaşmayanlarımız elini klavyeye değdirdi. Sözlükte yazmayı aklına bile getirmeyenler çatır çatır SözlükEge 'de yazılar yazar oldu. Yeni galeriler, yeni yazarlar, ilginç köşeler, güzel tartışmalar, hoş dostluklar kuruldu. Sitemiz üyelerinin içinde gizli kalan yaratıcılıklarını açığa çıkardı. Yaşayan, canlı bir site olarak İzmirizmir.Net yeniliklerle ilgiyi hep canlı tuttu. 2. yılımıza daha umutlu giriyoruz.

İşte bir yıldan süzdüklerimiz

Bir yılda yaklaşık 500.000 sayfa görüntülemesi aldık

2007 yılını 412.530 sayfa görüntülemesi ile kapattık. Bu, aylık ortalama olarak yaklaşık 35.000 görüntülemeye denk geliyor. Ki 2007'nin son ayı olan Aralık ayı istatistiklerde 65.378 Hit ile sitemizin en çok izlendiği ay olarak görünüyor. Dışarıya açıldığımız 22 Ocak 2007 tarihinden sonra her ay bir öncekinden daha fazla hit alarak yükselen rakamlar sonunda 65.378’e dayandı. Şu anda Ocak ayının ortasındayız ama görünen hit rakamı şimdiden 53.363. Yani geçen yılın aylık ortalamasının 1,5 katı, üstelik daha ayın yarısındayken…

Özetle günlük düzenli giren insan sayısı, tıklama sayısı ve üye açısından sitemiz bir yıl içinde önemli bir başarıya imza attı. Gerçi üyelik için hedefimiz yılı kapatırken 500’e ulaşmaktı ama bunun biraz gerisinde kaldık: 474

Sitemizin içinden çıkan yazarlarla övünüyoruz

% 80’i yerelden çıkan 20’ye yakın yazarımız birinci yılında izmirizmir.net'in Türkiye’ye armağanı oldu. Diğer yazarlarımızı ve önemli haberlerimizi de eklersek, bir yılda 400’e yakın köşe yazısı yayınlamışız. Bu da her gün bir köşe yazısı demek oluyor. Hem de düzenli olarak.

Bu arada iyi biliyoruz ki sitemizin özgünlüğü sayılardan değil içerikten ve kaliteden geliyor. Dikkatli izleyenler sürünün farkında olmadan peşine düşmekten kendilerini ayırt etmeyi başardılar. Site bu orijinal çizgisini korumaya devam edecek.

Yeni dönemde yerel yönümüzün daha da güçlendiğini göreceksiniz. Hazırlıklarımız sürüyor.

Geçen yılki açılış bildirisinde koyduğumuz hedeflerden, üye sayısı yanında ulaşamadığımız bir diğeri de Sanal Dükkanımızı devreye sokamamak oldu. Bunu da umuyoruz yılın ikinci çeyreğinin başında çözmüş olacağız.

Bize güvenenleri mahçup etmedik

Sitemizi her gün izleyenlere, çevresine duyuranlara teşekkürler. Üye olanlara, reklam verenlere teşekkürler.

Sitemizin yükünü çeken değerli yazarlarımıza, emekçilerimize de ayrıca teşekkür. Yeni dönemde işleri daha yaygınca dağıtarak yapmaya çalışacağız.

Bize güvenenleri mahçup etmedik. Yeni dönemde yüzlerini daha da güldüreceğiz. Daha güzel ve kaliteli bir İzmirizmir için, hepimizin yolu açık olsun.

21/01/2008

İzmirizmir.Net

Sitenin 2007 Ocak ayında ilk açılışı sırasındaki açıklama:

2007 yılının ilk günlerinden beri yaşamımızda artık izmirizmir.Net var.

İzmir'in yazarları, gazetecileri, şairleri, ressamları, fotoğrafçıları, gezginleri, iş adamları, iş kadınları, çocukları, gençleri, yaşlıları, sosyetesi, varoşları, bürokratı, politikacısı artık izmirizmir.Net sitesinde buluşuyor.

İzmirli yazar, gazeteci, televizyoncu, oyuncu, şair, ressam, fotoğrafçı, gezgin, iş kadını, Egiad aktivisti Pervin Mısırlıoğlu yönetiminde bizlere ulaşacak bu site, çok yakında İzmir'in vazgeçilmezi olacak.

Fotoğraf tutkunları, artık sitemizden ayrılamayacaksınız!

İzmir'in canlı kültür sanat yaşamını sitemiz eksiksiz olarak sizlere ulaştırırken, bu dünyanın en iyilerinin fotoğraflarını, yazılarını, görüşlerini sizlere sunacaktır. Biliyoruz ki, Fotoğraf Galerimiz böylesi siteler içinde örnek gösterilecektir. Örneğin Sanal-İzmir, İFOD Galerisi, Pervin Mısırlıoğlu, Körfez Çocukları, Sosyalİzmir-MEGAzin, Politikİzmir, Sizden Gelenler, Siyah/Beyaz İzmir, TaşradanEGE VaroştanİZMİR, Spor-İzmir, Gezginler-Geziler, Yitirdiklerimiz Bize Bakıyor!, İlçelerin İzmir'i, Aile Albümleri, İzmir Kent Mutfağı, Hünerli Eller gibi bölümler tiryakisi olacağınız foto-galerilerden sadece bir kaçı...

Değerli Çizer Firuz Kutal'ın sadece bu site için çizilmiş karikatürleri bizleri hem güldürecek hem düşündürecek.

Gezi anılarınızı bize gönderin milyonlara faydası olsun!

İzmir tarih boyunca gezginlerin yurdu olmuştur. Ya oradan yola çıkılmış, ya da acı-tatlı gezilerimiz orada son bulmuştur. Onların bu yolculuklarda yaşadıkları ise her zaman merak konusudur. Kalemi kuvvetli gezi-yorumcular artık bizlere İzmirizmir.Net'ten seslenecek! Nereye nasıl gidilir, orada neye dikkat etmeli? Kim nereye gitmiş, nereden gelmiş, onun Mısır anıları, bunun Hindistan maceraları, beyaz geceler, kutup ayıları, estek köstek, Aztek! Yani buraya göz atmadan kimse bir yere gitmeyecek!

Politikanın nabzı: www.izmirizmir.Net

Şimdinin AK Parti’lisi ile, CHP’lisi; ÖDP’lisi ile, DTP’lisi; geçmişin İGD’lisi ile, Kurtuluşçu’su bu sitede yanyana geliyor. Türkiye’ye örnek olacak bu birliktelik kimimize nostalji, kimimize umut sunacak. Kapımız İzmir'in eski ve yeni, eski ama hala yeni politikacılarına açıktır. Onların acı, tatlı anılarıyla nostaljik fotoğrafları, eski afişleri, dergileri; sandığın bir köşesinde unutulmuş, Yaşasın…lı, Kahrolsun…lu bildirileri Politikİzmir köşemiz yoluyla yeniden sizlere ulaşacak. Politika artık İzmir’de bu tasta kaynayacak, yeni aşlar umarız, buradan tüm ülkeye sunulacak.

Çocuklarımızı güvenle emanet edeceğimiz eğlenceli, eğitici site var !

Forum da genciyle yaşlısıyla en güzel tartışmaları yaparken, Yarının Büyükleri bölümümüz ise gençleri ve çocukları sarıp sarmalayacak, onlara en güvenilir kapıları açacak. Sitemiz gerek Türkçe’siyle, gerek üslubuyla ve gerekse de içerik kalitesiyle yarınımız olan çocuklarımıza iyi örnek olmaya kararlıdır. İnternetin uçsuz bucaksız dünyası sizleri korkutmasın, onlar eğer İzmirizmir.Net’te zaman geçiriyorlarsa içiniz rahat olacak!

Kaliteli magazin nasıl olurmuş, görmek için herkes MEGAzin’de olacak!

İzmir'deki sosyal yaşamın düzeyli MEGAzin haberlerini; fotoğraflarını; herkesin herkes için yaptığı eğlenceli, sevgi dolu, ironik yorumları bundan böyle sitemizde izleyebilirsiniz. Aptal magazincilik yerine, yaşamımızın aynasında ara sıra kendimizle yüzleşmek fena olmaz... Beğendiklerimiz, beğenmediklerimiz Sosyalİzmir'de, o aynada arz-ı endam ederken, siz o sırada yeni ufuklara yelken açmış olacaksınız. Bu sitede paparazzi yok çünkü Paparazzi-Siz! Siz istemezseniz kimse peşinizden koşmayacak. Amacımız eğlenmek, iletişim içinde farkındalık yaratmak! Yorumlarında hakaret, küfür, iftira ve cinsel içerikli imalar yapmayı düşünenler lütfen bizden uzak dursun. Egeli, İzmirli dostlar, bize haberlerinizi, fotoğraflarınızı kendi ellerinizle içiniz rahat gönderin. Farkımızı göreceksiniz.

Kentli olmak kendi olmak demektir! Varoşİzmir bizlerle!

Kent kültürü binlerce yılda yaratılmış. Göçler binlerce yıldır var ve binlerce yıl kentleri beslemiş. Göç, kentlerin gelişimi, yenilenmesi, çeşitlenmesi ve güçlenmesi için bir şanstır. Geçmişte de böyleydi, bugün de böyle, yeter ki doğru değerlendirelim. Bundan böyle kimse kimseyi küçümsemeyecek, kimse kimseyi kıskanmayacak! Herkes birbirinin kültüründen alacak, verecek. Herkes bilecek ki “öteki” olmadan kendisi olamaz! Harman böyle oluşur. Yine öyle olacak. “Kardeşim, bunlar geldi, böyle oldu… Nerde o güzelim eski İzmir?” Artık bu sözlerin anlamı kalmadı. Çünkü bunları Avrupa’daki yabancı düşmanı ya da ön yargıya kapılmış kesimler genellikle Türkiye’den gelen herkes için kullanıyor. Çifte standarda son! Çünkü kendimizi bilmek, kentimizi bilmek olacak. Ayrıca artık www.izmirizmir.Net var ve o güzelim eskilerdeki İzmir neymiş, onu da görebileceğiz. Ha bu arada, Eski İzmir’e gitmek isteyenler binsinler 29 numaralı otobüse, doğru oraya! Haydi hayırlı geziler.

Türkiye’nin Yerel Dükkanı geliyor!

Yalnız sizin için hazırlanmış, yalnız bizde satılacak ürünlerle dolu on-line alışveriş dükkanımız da pek yakında emrinizde olacak. Bir tıklamada Türkiye’nin yereli kapınızda! Gerisi sizlere kalmış.

Özetle, İzmirizmir.Net bir geliyor, pir geliyor.

İddia ediyoruz ki, bu site dünyamıza girecek ve bir daha hiç çıkmayacak. Her gün oraya bir göz atmadan içiniz rahat etmeyecek. Ressam galerileri, İzmirli şairler, İzmir müzikleri ve müzisyenleri, İzmir yemekleri, İzmir'in otları ve kuşları, inanılmaz ama gerçek öyküler, isimsiz kahramanlar, fotoğraflar ve yorumlarla size ulaşacak.

İzmir tüm kentlerimiz içinde her zaman özeldi, yine özel. En ileri, en gelişmiş, en çağdaş, en eksantrik, en öncü işler bizden çıkmıştı. İzmirizmir.Net ile dünyaya bir kez daha göstereceğiz ki öncülük hala bizde!

İzmirizmir.Net