Çağdaş Besteciler - T. Yavuz Erkilet

28 Kasım 2006 09:59 / 2910 kez okundu!

 

Virginia Woolf’un günlüğünün müzikleri ile 1975 yılında Pulitzer Ödülünü kazanan çağdaş bir klasik müzik bestecisi. Diğerlerinin imkansız dediğini başaran bir insan. Amerikanın doğu kıyılarınd

Virginia Woolf’un günlüğünün müzikleri ile 1975 yılında Pulitzer Ödülünü kazanan çağdaş bir klasik müzik bestecisi. Diğerlerinin imkansız dediğini başaran bir insan. Amerikanın doğu kıyılarından çok uzakta hem uluslar arası bir kariyer yapmayı başarmış hemde Amerikanın kalbinde yönetmenlik ve öğretim üyeliği yapmış bir yetenek DOMINICK ARGENTO.

Avrupa ve Amerikada 14 adet küçüklü, büyüklü operalar bestelemiş ve bu besteler ile Amerikan Operası geniş kitlelere açılmıştır.Bununla birlikte kimisi bağımsız kimi senfonik formlarda bir çok orkestrasal çalışma da yapmıştır.

Argentonun yazdığı her beste, ki bu sözsel veya tümüyle enstrümantal olabilir, onun seslere olan aşkını anlatır. Onun ilgisi insanlarıdır, olağandışı şiirsel güzellikler ile aydınlatılmış. O ikinci dünya savaşından sonra oluşan jenerasyonun bir temsilcisidir.


Bu CD de dinleyeceğiniz ilk eser “Casa Guidi” Mezzo Soprano ve orkestra için beş şarkı.Dominick Argento’nun 1996 da,Frederica von Stade’in güzel sesi ve duyarlı yorumunu dinledikten sonra, benim en iddialı çalışmam dediği eser. Bestecinin Von Stade’i düşünerek yazdığı üç eserden birincisi.
Casa Gaudi, Floransa-İtalya’da iki şair aşığın beraber yaşadığı, ikisinin de şiirsel kahramanının birbirleri olduğu, beraber şiirler yazdıkları evin adı. Besteci, şairin(kadın) kardeşine yazdığı mektupları okuyunca, eser kendiliğinden gelmiş. Besteler, kadınca istek ve tutkuları, hayatın günlük mutluluk ve sıkıntılarını anlatıyor.
Bu eserleri dinlerken Frederica Von Stade’in harika sesine vurulacaksınız. Müziği dinlerken başka hiçbirşey yapamıyacaksınız. Bilinen adı ile “Flicka” Amerikanın en iyiler listesine girmiş, sanatının 30’uncu yılında bir diva.

İkinci eser “ Klarnet ve Orkestra için Kapriccio-Rossini Pariste”
Klarnet bestecinin klasik müzikte aldığı ilk eğitim. Besteci olamasa idi belki halen bu enstrümanı çalıyor olacaktı. Konçerto yapısındaki bu eser Rossini’nİn bir idol olduğu ve Paris’te William Tell operasının oynadığı 1825 yıllarını anlatıyor.. Operasının Fransa’nın Başşehrindeki popülaritesini, ona yıllarca bakan ikinci karısına olan aşkını, ve onun meşhur cumartesi partilerini. Klarnetin bestecinin erişmesini istediği o güzel seslere ulaştıran Burt Hara

Üçüncü Eser “Müziğin Yüceliğinde:Orkestra İçin Yedi Şarkı”
Minnesota Orkestrasının 75 inci yılı şerefine, bestecinin sadece büyük orkestra için değil,aynı zamanda müziğin yüceliği için bestelediği eser.
Tüm enstrümanların kullanıldığı, aynı zamanda her enstrümanın zaman zaman spotlaştırıldığı bir eser. Daha dünya müziklerinden bahsedilmezken, global sesleri içeren bir şiir.Başka dünyaların ruhlarında gezeceksiniz.

Klasik müzik düşkünleri kaçırmayın.

Frederica Von Stade Sings Dominick Argento
Casa Guidi
Minnesota Orchestra-Eijı Que
Reference Recordings

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.