Altın Bir Ses İçin Altın Bir Kulağa İhtiyaç Yoktur'

23 Şubat 2007 00:00 / 3006 kez okundu!

 

"Altın Bir Ses İçin Altın Bir Kulağa İhtiyaç Yoktur" diyen Müzik Arısı T.Yavuz Erkilet hemen ardından "Bilgi olmadan ilgi olmaz... İyi bir müzik sistemi yaratmak güvenli müzik dinleyebilmek için öncelikle anlayışımızı değiştirmeliyiz. Bunları pahalı, sade

Gelişen teknoloji, tutkulaşan zevkler, özelleşen evler ile birlikte, ev eğlence sistemlerine olan ilgimizde artıyor. Büyükler için oyuncaklar olan bu elektronik devreler sayesinde hem artan ve zorlaşan iş temposundan uzaklaşıyor, hem de yeni gelişmiş hobilerimiz, zevklerimiz oluyor.
Ev eğlence sistemleri deyince, ev sineması, hi-end müzik, bilgisayar ve oyunları insanın aklına geliyor. İzmir de arkadaşlarıma baktığım zaman plazma tv lere ve lap-top lara binlerce euro para verirken, müzik deyince bol ışıklı, az sesli sistemleri tercih ettiklerini gördüm. Ama bunun nedeni ne parasızlık ne de zevksizlik. Müzik setleri deyice karşımıza ansiklopedik bilgiler, duyduğumuz ama tam bilmediğimiz terimler, ticari olarak çok ta duyulmamış markalar geliyor. Dolayısı ile bu da insanı ürkütüyor. Ama biz kendi bütçemiz ölçüsünde en iyiyi arayacağız. Çünkü müzik, sesleri gerçek-güvenilir müzik, bizi yüksek zevklere ve değişik kültürlere ulaştıracak. Ruhlarımızı coşturacak, dinlendirecektir. Ama bilgi olmadan ilgi olamaz. Biz şimdi o bilgiyi arıyoruz.


High-end sistemleri farklı bir tutkudur, müziğe ve onun en iyi şekilde tekrar üretilmesi ciddi bir konfordur. Dinleyicinin evinde, yorumcunun ve bestecinin vermek istediğinin, maksimum gerçeklikte, duyguda ve netlikte, yeniden yaratılmasıdır.


High-end müzik sistemleri, çamaşır veya bulaşık makinesi gibi bir ev aleti değildir ve beyaz eşya dükkanları veya büyük alışveriş dükkanlarından temin edeceğiniz stereo setler ile sadece kendimizi kandıracağımız benzerlikler gösterir. Bunlar CD’lerimizdeki en geniş hisleri ve entellektüel potansiyeli bize aktaran cihazlardır.Müzik bize ne kadar yüksek kalitede iletilir ise, bizimde müzik ile bağlarımız o kadar yüksek olur.


Orijinal müzik, bu ekipmanların müzikal hassasiyetinin ve teknik kapasitesinin yükselmesi ile birlikte, bize bir adım daha yaklaşacaktır. High End, kulak ile dizayn edilir, el ile yaratılır ve müzik tecrübesi arttıkca geliştirilir. Korkmamak lazım.İYİ BİR MÜZİK SİSTEMİ YARATMAK-GÜVENLİ MÜZİK DİNLEYEBİLMEKBirinci olarak bunları pahalı, sadece züppelerin oynayacağı oyuncaklar olarak görmemek lazım. Bir araştırma ile, alacağınız sıradan, tek marka bir set ile yaklaşık aynı maliyete, bütçenize göre,çok daha iyi müzik dinleyebileceğiniz sistemler edinilebilir. Mutlaka çok pahalı parçalar var, fakat sadece bunlar ile iyi müzik oluşturulmuyor.İkincisi, kimi insanlar, yüksek kaliteli müzik için kullanımı çok zor, bir çok ayrıntılı cihaza ihtiyaç duyulacağını düşünür. Halbuki bu cihazlar çarşıdan alacağınız cihazlara göre çok daha basittirler. Çünkü bu sistemlerde parayı gereksiz özelliklere değil müzik için verirsiniz. High-end müziğe aşık olanlar içindir, elektronik cadıları için değil.Üçüncüsü, müziği seven her insan, yüksek kalitede sesi duyunca hemen anlayacaktır. Altın sesi anlamak için altın bir kulağa ihtiyaç yoktur.Sonuç olarak, bu cihazlar ile müzisyen ile dinleyici arasında, en iyi, en gerçek köprü kurulur. Unutmayın high-end ekipman değil, müziğin ta kendisidir.

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.