SU BASKINLARI - Muzaffer TUNÇAĞ

17 Şubat 2021 10:43 / 750 kez okundu!

 

 

Ciddi kuraklık kaygılarının ardından yoğun yağmurların yaşandığı günler geldi. 2 Şubat akşamı İzmir’e metrekareye 126 kg. yağış düştü. Bu miktar, 1995 yılında yine İzmir’de 63 vatandaşımızın ölümüne neden olan yağışlardan yüzde 25 daha fazla idi. Bu yoğun yağışlardan dolayı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin etkin müdahalelerine karşın, 2 bine yakın konut ve işyeri zarar gördü.

 

****

 

SU BASKINLARI 

 

Ciddi kuraklık kaygılarının ardından yoğun yağmurların yaşandığı günler geldi. 2 Şubat akşamı İzmir’e metrekareye 126 kg. yağış düştü. Bu miktar, 1995 yılında yine İzmir’de 63 vatandaşımızın ölümüne neden olan yağışlardan yüzde 25 daha fazla idi. Bu yoğun yağışlardan dolayı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin etkin müdahalelerine karşın, 2 bine yakın konut ve işyeri zarar gördü. Özellikle Alsancak, Güzelyalı, Karşıyaka, Karabağlar, Kemeraltı yörelerinde su baskınları aşırı boyutlara vardı. Alt geçitler tıkandı, trafik aksadı.

Bu baskınların ertesi Hasan Topal dostumuz sosyal medya sayfasında, mimar Didier Laroche’a atfen,coğrafyacıların atası olan olarak bilinen Amasyalı Strabon’un ünlü GEORAPHIKA kitabında 2 bin yıl önce yazdığı şu satırları paylaştı:

“… Ve kentleri (Smyrna) şimdiki kentlerin en güzelidir. Kentin bir parçası tepededir ve surlarla çevrilidir, büyük kısmı ovada, limanın, Homereion'un ve Gymnasion'un 
yakınındadır… Fakat kentin hiçte küçük olmayan bir kusuru vardır. Bu kusur mühendislerin yaptığı yanlış işlerden ötürüdür. Şöyle ki: Caddeleri döşedikleri zaman yer altında kanal sistemi yapmamışlardı, pislik yüzeye yayılır ve özellikle yağmur sırasında sular caddeler üzerine boşalır."

Ne garip değil mi? Roma İmparatorluğu günlerinde yapılan bu tanım pek değişmemiş görülüyor. Ancak kesin bir yargıya varmadan önce bugünkü durumun iyi irdelenmesi gerekiyor.

Ayrık sistem

Cumhuriyet devriminden önce, Strabon’un da işaret ettiği gibi eski İzmir’de kanal sistemi yetersizdi. Ancak bugünkü Alsancak yöresindeki Frenk sokağında denize bağlı kanalcıkların olduğu da biliniyor. Mimar büyüğümüz rahmetli Fahri Nişli, Hocazade camisinin temelleri yapılırken, su pompalarının, denizden gelen yılan balıkları nedeniyle sık sık tıkandığını anlatmıştı.

Karataş, Karantina ve Hatay yamaçlarında kazı yapılırken 1-1.5 metre yüksekliğinde tonozlu su kanallarına rastlandığını iyi biliyorum. Özellikle 1950 yılları sonrası kentin hızlı büyümesi, bu gelişme olurken alt yapıya özen gösterilmemesi bugünkü sıkıntıların kaynağı oldu. Kanalizasyon boru kesitlerinin taşkına göre değil de olağan yağış rejimine göre seçilmesinin nedeni, bilgisizlikten çok parasal kısıtların getirdiği bir zorunluluktu bana göre…

Bu nedenle, hem İSKİ’de hem de İZSU da Genel Müdür Hasan Mani’nin danışmanı olarak çalışmış olan ekonomist Yılmaz Ayata dostumuzun, GÖZLEM’de yayınlanan görüşlerinde oklarını Başkan Piriştina dönemine çevirmesini haklı bulmam mümkün değil. Çünkü İzmir’de, diğer büyük kentlerimizde olduğu gibi, esas sorun atıksu ve yağmur suları için ayrı sistemlerin yapıl(a)mamış olmasıdır. İkisinin kesit hesabı farklıdır. Atıksu borularının kesitleri nüfusun büyümesine bağlı hesaplanırken yağmur suyu kanallarında, olası en büyük taşkın debisi hesaba katılır.

Bu konuda İZSU yatırımlarında önemli bir atılım gözleniyor. Başkan Aziz Kocaoğlu döneminde 70 kilometreye varan ayrık yağmur kanalı devreye sokulmuş iken, Başkan Tunç Soyer döneminde de 2021 yılı sonuna kadar 1 milyar liralık yatırım ile bu uzunluk 200 kilometreye çıkarılacak.

Derelerin temizlenmesi

Ayrıca, Ahmet Piriştina zamanında başlayarak, Aziz Kocaoğlu ve Tunç Soyer dönemlerinde arttırılan dere yataklarının temizlenmesi, Yamanlar Dağına bent, Mavişehir’e uzanan taşkın kanalı yapılması çalışmaları da yaşanılan aşırı yağmurlara karşın can kaybını önlediği gibi hasarın azalmasını da sağladı. Bunu inkâr etmek doğru olmaz.

İZSU’nun proje çalışmaları 4 yıl önce başlayan ve artık uygulamaya geçilmiş olan Kemeraltı kuşaklaması ve pompalama düzeneğinin, gelecekte Kemeraltı esnafını rahatlatacağına da kuşku yok.

Poligon deresi

Son olarak Poligon deresinin durumuna da değineyim. Kentin bu bölgesi 50-60 yıl önce gelişir, apartmanlarla dolarken, poligon deresinin önemsenmediği anlaşılıyor. Akış hattı engellenmiş, üzeri kapatılmış. En son olarak, Adnan Saygun Merkezinden denize açılan yoldaki ızgaraların ses yapıyor gerekçesiyle kaldırılıp, üzerinin asfaltlanması, son taşkında ne denli olumsuz bir rol oynadı, bilemiyorum. Ancak şunu iyi biliyorum, derenin kaynağındaki askeri arazilerin TOKİ’ye devredilerek üzerinin binalarla kaplanmasının çok olumsuz sonuçları olacaktır. Böyle bir seçim kentsel dönüşüm değil kentsel felaket olur.

Doğru çözümü Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu işaret ediyor. Nedir bu çözüm? Buradaki bakir arazi, poligon deresinin akışını rahatlatacak göletleri içeren bir yeşil alana dönüştürülmelidir. Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar Belediyesi ile birlikte bu işin üstesinden gelebilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İzmir’i haksız yerde eleştirmek yerine bu ‘yeşil’ girişime katkıda bulunmasını bekleriz İzmirli olarak.

 

Muzaffer TUNÇAĞ

gozlemgazetesi.com

12.02.2021

 

Yazarın Notu: 

Ben bir ekonomist değilim. Yönetim Bilimciyim. Türkiye’de yanılgıyla İşletmeci olarak tanımlanıyor bu meslek.

İkincisi, Türkiye’de ve ağırlıklı olarak yurt dışında, kentsel altyapı yatırım ve yönetimlerinde kazanılmış 25 yıllık bir deneyim ve bilgi birikimim olduğu yazar özgeçmişimde, referanslarım bende saklıdır.

Üçüncüsü, rahmetli Başkan’ın daveti ile Geldiğim İZSU’da görevim danışmanlık değildi.

Dördüncüsü, esasen ayrık sistem olarak projelendirilmiş olan Büyük Kanal Projesinde, atık su kanal çapları o günün koşullarında karşılanabilecek maliyetler gözetilerek hesaplanıp uygulanmaya konduktan sonra, gene maliyet endişesi ile ayrık sistemden vaz geçilmiş ve yağmur suları kanalizasyon şebekesine yönlendirilirken, örneğin sahil bulvarındaki kollektör hattı üzerinde hattın taşıyamayacağı yükler için çok sayıda taşkın savağı yapılmıştır. Bu da yağmur suyunun atık suyla karışarak körfeze deşarjına göz yummak demektir.

Beşincisi, konu tamamen teknik olup, üstelik atom ya da quantum fiziği ile ilgili olmadığı gibi, o başkan, bu başkan ya da şu başkanla da ilgili değildir. 

Konu tamamen şeffaflıkla ilgilidir. Yönetim tarzı ile ilgilidir. Kararların alınmadan, teknik olarak irdelenip tartışılması gibi anlayışların yerleşmemiş olması ile ilgilidir. 

Medyanın siyasi mülahazalarla halkı bilgilendirmemesi ya da bir şekilde buna izin verilmemesi ile ilgilidir. Şehrin asıl sahibi olması gereken hemşehrileri ve onların temsilcileri olan STK’ların seyirci durumunda bırakılmasıdır.

Konu yeşil alanlardan açılmışken, son bir acı örnekle bitireyim. 

Çiğli’nin batısında yer alan Gediz Deltası Türkiye’nin, uluslararası kabul görmüş az sayıdaki, çok kıymetli sulak alanlarından birisidir. Uluslararası Ramsar sözleşmesi kapsamında yer aldığı gibi, Milli mevzuatımız çerçevesinde de Birinci Derece Doğal Sit Alanıdır.

Bu alanın mühim bir kısmı, Başlangıçta İzmir için öngörülen doğal arıtma (lagün sistemi olarak da bilinir) uygulaması için İZSU’ ya tahsisen kamulaştırılmıştır.

Biyolojik arıtma sistemi kabul edildikten sonra İZSU’nun bu geniş sulak alana ihtiyacı kalmamış, ama esasen çevreci olduğu düşünülen kurumun, alanı nasıl olsa koruyacağı düşünülerek mülkiyetinde kalmasında bir sakınca görülmemiştir.

İZSU 2001 yılından 2012 yılına kadar, her gün yaklaşık 700 (yedi yüz) ton arıtma çamurunu bu alanda, yüzlerce dönüme sermiş, toprağın, yeraltı su kaynaklarının ve sızıntılarla körfezin kirlenmesine neden olurken, kimsenin bundan haberdar olmasına izin verilmemiştir. 

Nihayet 2012 yılında çamur çürütme yatırımının tamamlanması ile bu uygulama durmuş ve İZSU bütçesine bu alanın rehabilitasyonu ve temizlenmesi için fonlar konulmuştur. Ne yapılırsa yapılsın, bu alana verilen zararın telafisi mümkün olamayacaktır. Gözden ırak bir bölgede yıllarca süren bu uygulamaya karşı koymaya çalışan birileri ve ilgili STK’lar tabii ki olmuştur ama seslerini duyuramamışlardır.

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.