Sarkis Çerkezyan Çiçeklerle Uğurlandı
Sarkis Çerkezyan Çiçeklerle Uğurlandı
Eklenme Tarihi: 08.08.2009 17:40
Facebook'ta paylaş
0

Fotoğraf: Pınar Konuk

Ailesi ve Yoldaşları Çerkezyan'ı Çiçeklerle Uğurladı 

93 yaşında hayatını kaybeden Ermeni yazar, komünist, marangoz Çerkezyan için düzenlenen törende konuşan oğlu 60 yıllık yaşamı boyunca, insan sevgisi, özgürlük, kardeşlik gibi duygularını paylaştıkları için yoldaşlarına teşekkür etti. "Babasının Hrant'ın yanında olacağı için" mutlu olduğunu söyledi.

Gözde KAZAZ-Eda TARAK

İstanbul - BİA Haber Merkezi
05 Ağustos 2009, Çarşamba


Yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle tedavisinin sürdüğü evinde hayatını kaybeden Ermeni yazar Sarkiz Çerkezyan bugün düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi. 

Yakınları, yazar, siyasetçi ve aktivislerin de katıldığı törende konuşan oğlu Gazaroz Çerkezyan, "60 yıllık yaşamı boyunca, insan sevgisi, özgürlük, kardeşlik gibi duygularını paylaştığınız için size teşekkür ederiz" dedi. 

"Sarkis dayımızı barış için sarf ettiği çabalar için seviyoruz"

Çerkezyan için ilk tören saat 14.00'de Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde yapıldı. 

Yayıncısı Ragıp Zarakolu, TKP Genel Sekreteri Nabi Yağcı, eski TİP üyesi İbrahim Aksun, Adalar Belediye Başkanı yardımcısı Hatice Farsakoğlu, TKP İstanbul il başkanı Hüseyin Karabulut; Osman Kavala, Hayko Bağdat, Takuyi Tovmasyan, İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras, ÖDP ve DTP temsilcileri, Agos ve Atılım gazeteleri çalışanları, Nazım Hikmet Marksist Bilimler Akademisi, BEKSAV emekçileri ve ESP'liler katıldı. Alınan karara uyularak pankart açılmadı, slogan atılmadı. 

Uğurlama törenine Çerkezyan'ın Burhaniye'den yoldaşları, yazar Yaşar Kemal, Aris Aslanoğlu ve çocukları, Sasvadz Patkil Vakfı, Bezciyan Okulu'dan Yetişenler Derneği ve DİSK, CHP Fatih teşkilatı, Mask-Kara Tiyatro Grubu çelenk gönderdi. 

Ermenice ilahilerin okunmasının ardından konuşan ve Çerkezyan'ın akrabası da olan din görevlisi Derzaven Bıçakçıyan şunları söyledi:
"Yaşamak yanı başındakini kendin gibi sevmektir. Bugün Sarkis'in ayak izleriyle, yüreğinizde bıraktığı sevgi saygıyla buradasınız. Beden ölür fakat değerler, fikirler yaşar. Her canlı ölümü tadar ama ölümsüz olmak, ben ne bırakacağım insanlığa demek önemlidir. Ne mutlu barışı sağlayanlara."
Bıçakçıyan konuşmasını "Sarkis dayımızı, insanları sevdiği için, barış uğruna çaba harcadığı için seviyoruz" sözleriyle bitirdi. Oğlu sevenlerine ve yoldaşlarına teşekkür etti.

Yazar için ikinci tören Balıklı Ermeni Mezarlığı'ndaydı.
Sevenlerinin çiçeklerle uğurladığı yazarın oğlu Gazaroz Çerkezyan, mezarlık önünde yaptığı konuşmada "Sevgili dostumuz, dedemiz, ustamız Sarkis Çerkezyan'ın, 1916 yılında Suriye'nin Cabul Köyünde başlayan meşakkatli yaşamı bugün burada fizik olarak sona erdiğini" söyledi. "60 yıllık yaşamı boyunca, insan sevgisi, özgürlük, kardeşlik gibi duygularını paylaştıkları için" törene katılanlara teşekkür etti. 

"Babasının kendilerine insan sevgisini, halkların kardeşliğini öğrettiğini" anlatan Gazaroz Çerkezyan, konuşmasını "bugün çok mutluyum, çünkü babamın yorgun kemikleri anamın kucağında, Hrant'ın yanındadır. Güle güle baba, iyi insan, dost, koca komünist" sözleriyle bitirdi. 

Törene katılan bazı insanlar 19 Ocak 2007'de öldürülen gazeteci Hrant Dink'in mezarının başında dua etti.Yazar için taziye ve anı defterinin açıldığı törenin bitmesinin ardından TKP'li bir grup "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganını attı.

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.