Forum7. Sanat-İzmirSinema  Yeni Konu 

MELEKLER VE ŞEYTANLAR-TOM HANKS

16 Mayıs 2009

deepblueeagle


ANGELS&DEMONS
TOM HANKS/RON HOWARD


Yönetmen Ron Howard ve Tom Hanks bir kez daha bir Dan Brown serüveninde. Melekler ve Şeytanlar Da Vinci Şifresi’nden daha önce yazılmıştı, ama daha sonrasını anlatıyordu. Simgebilimci, dini semboller uzmanı Robert Langdon (Tom Hanks) ilk filimde Opus Dei adlı gizli bir topluluğun peşindeydi, şimdi de Illüminati adlı bir gizli kardeşliğin peşinde. Illüminati, Galile ve diğer bilim adamlarının öldürülmesinden dolayı Katolik kilisesinden nefret ediyor ve intikam almak istiyor. Bu nedenle Vatikan’a bir çeşit zaman bombası (anti madde) yerleştiriyorlar. Vatikan da profesörümüzü yardıma çağırıyor. Olay tam da yeni papanın seçilme döneminde gerçekleşiyor. Yeni papa adayı dört kardinal de kaçırılmış ve sırayla öldürülecekler. Sonunda da bomba patlayıp Vatikan’ı havaya uçuracak. Profesör Langdon, fizikçi bayan Vittoria ile birlikte dört kardinali ve bombayı bulmaya çalışıyorlar. Illüminati, intikamın kendileri tarafından alındığı bilinsin diye arkalarından çeşitli izler bırakıyorlar. İzler, dini simgeler halinde şehrin çeşitli kiliselerine serpiştirilmiş. Profesör, bu izlerin, simgelerin peşinde koşarak Vatikan’ı kurtarmaya çalışıyor.

Çok hızlı, sürükleyici ve eğlenceli bir aksiyon. Vatikan ve kiliselerin içinde sürekli bir koşuşturmaca var. Vatikan polisi ve Papalığın muhafizları da profesöre yardımcı oluyor. Dini liderler ise şehir mi boşaltılsın yoksa bomba mı bulunsun diye arada kalıyor. Profesör, bilimi temsil ediyor, din adamları ise dini. Ancak, filmde bilim-din karşıtlığı gibi bir ana tema yok. Din ve bilim daha çok aksiyona hizmet ediyor filmde. İnancın kalpte olduğu ve din adamı olsun bilim adamı olsun tüm insanların yanlışlar yapabilen varlıklar olduğu ve doğrunun bulunması için elden gelenin yapıldığı vurgulanıyor. Ama aslında film bir şey söylemiyor, iyi bir macera işte.

Papalık seçimini düzenleyen kardinal rolünde, ilk kez Jessica Lange ile oynadığı Müzik Kutusu ile dikkatimizi çeken saygın oyuncu Alman Armin Mueller-Stahl var. Vatikan muhafızlarının komutanı rolünde günümüzün en iyi oyuncularından İsveçli Stellan Skarsgard bulunuyor. Onu ilk kez Lars Von Trier’in Dalgaları Aşmak filminde görüp sevmiştik. John Frankenheimer’in klas polisiyesi Ronin’de Robert De Niro ve Jean Reno ile oynamıştı. Amerikan sinemasına geçtikten sonra onu bol bol izliyoruz. En çalışkan oyunculardan. Ölen papanın manevi oğlu Camerlengo rolünde yine günümüzün en iyi oyuncularından biri olan Ewan McGregor var. Onu ilk kez kült gençlik filmi Trainspotting’de izlemiştik. Nicole Kidman ile başrolü oynadığı Moulin Rouge, Yıldız Savaşları’ndaki bilge Obi-Wan Kenobi rolü onun unutulmaz rollerinden sadece birkaçı. Fizikçi rolündeki İsrailli Ayalet Zurer ise sinemanın yenilerinden.

Tom Cruise ile birlikte Amerikan sinemasının en sevilen iki oyuncusundan biri olan Tom Hanks’i tanımayan yoktur. 80’lerde komedilerle ünlü oldu. 90’larda dramlara geçti. Terminal, Yeşil Yol, Mesajınız Var, Apollo 13, Forrest Gump, Filadelfiya bilinen filmlerinden birkaçı. Yönetmen Ron Howard da Hollywood’un en çok ses getiren ve gişe yapan yönetmenlerinden biri. Fidye, Uzak Ufuklar, Apollo 13 gibi. 


Vizyondaki diğer filmler için üstteki Forum 7. Sanat-İzmirSinema'yı ziyaret edin veya aşağıdaki linkleri tıklayın lütfen.

UZAY YOLU-MÜRETTEBAT GÜVERTEYE WARP HIZIYLA

ht
tp://www.izmirizmir.net/bilesenler/forum/baslik.php?baslik_no=1650

KAN KİTABI-CLIVE BARKER

ht
tp://www.izmirizmir.net/bilesenler/forum/baslik.php?baslik_no=1646

TETİKÇİ 2-YÜKSEK VOLTAJLI EKŞIN CEYSIN

ht
tp://www.izmirizmir.net/bilesenler/forum/baslik.php?baslik_no=1642font>font>

Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0