ForumSanalda Aynı Kitabı Birlikte Okumak  Yeni Konu 

MOLLIE'NIN İŞİ: Bir Küreselleşme Hikayesi

04 Ağustos 2008

MosheKitap Universal Manufacturing Company (Flüoresan lambaların çalışmasını sağlayan aparatları üreten şirket) fabrikasında 34 yıl çalışan Mollie isimli bir zenci kadının bir sabah fabrikasına gelip son günlerde gittikçe sıklaşan makine taşımalarına şahit olmasını tasvir eden görüntülerle başlıyor. Ağır üretim araçlarının yerde bıraktığı izlerin tıpkı yerdeki cesetlerin yerini belirlemek için beyaz tebeşirle çizilen çizgilere benzetmesi gibi bazı benzetmeler kitaba ayrı bir edebi hava katmış.

Kitap küçük bir atölyenin nasıl büyüyüp geliştiğini, Amerika’da ki zenci politikası, sendikal oyunlar, ülkeler arası ticari ilişkiler, köylülerin zorunlu göçleri gibi trajik olaylar çerçevesinde küreselleşme denen olgunun nasıl olgunlaştığını anlatmaktadır. Küreselleşme konusunu ele alırken bir çok tarihi ve özellikle trajik olaylara değinerek anlatması yazarın oldukça güçlü bir araştırmacı ve kurgu yeteneğinin olduğunu gösterdi bana.

Kitabı okurken birden bire Universal şirketinin kurucusu ile Amerika’ya kaçan Yahudi asıllı Rus bir ailenin ilk doğan çocuğu Archie Sergy’nin ilk çocukluk yıllarını anlatırken aynı mahallede yaşayan bir başka Yahudi çocuğunun ailesinin diğer fertlerinin Ukrayna’da Nazilerin zulmünden kaçamayışını, bir kuzeninin Ukrayna’dan Avrupa’ya kaçışı, oradan fırsatlar ülkesi Amerika’ya yük gemilerinde balık istifi yolculuklarını betimlemekte.

Ardından Amerika’da ki iki büyük sendikanın arasında çıkan savaşta bürokrasinin ve mafyanın insan yaşamını ve onurunu hiçe sayarak girdikleri kanunsuz işleri sendikalar içinde nasıl organize ettiğini tarihsel notlarla belirtmiş. Bir yandan bu kadar alakasız bilgilerin kitabın başlığı ile ne ilgisi var diye düşünürken tüm olanların aslında ucuz iş gücünü nasıl şekillendirdiğini yüzümü buruşturarak okumama sebep olmuştur.

Yazar, Archie’nin iş kültürü çerçevesinde fabrika işçileri arasında zenci-beyaz ayrımı yapmadan nasıl bir bağ kurduğunu ve eski Yahudi geleneklerini (ki sabıkalı bir hırsız olmasına rağmen) fabrika içinde nasıl yaşattığını fakat dışarıdaki Zenci Düşmanı Hıristiyan politikalarının Universal Manufacturing Company şirketini nasıl zora soktuğunu anlatmaktadır.

Sonrasında büyük şirketlerin küçük şirketleri avlama serüveni başlıyor. Amerikan ekonomisine yön veren kimselerin ve kuruluşların bu süreçte politik tavırları içinde dışlanan veya yeni dünya sistemini özleyen ülkelerin sosyal ve ekonomik yapılarına saldırırken bu saldırının kurbanı olacak ömürlerinde bir dilim pastayı bile görmemiş Meksikalı köylülerin çocuklarını bile geride bırakarak ucuz iş gücü olarak Meksika’nın ABD sınırlarına bitişik şehirlere göç ederken yaptıkları otobüs yolculukları gözlerinizi yaşartabilir.

Golf sahalarında büyük patronların toplarını toplamak, oyun araçlarını taşımak gibi işlerde çalışmak zorunda kalan çocukların ailelerine bir ekmek götürebilmek ümidiyle kimilerinin o kocaman çim alanlarda eğlenirken arkalarında koşturan varoş semtlerde yaşayan çocukların koştururken yüreklerinde ki hayallere gülümseyebilirsiniz.

Bu kitabı okurken isterseniz büyük şirketlerin ustalıklarını da inceleyebilir veya o şirketler için günde 40 sente çalışan, sınır şehirlerinde kartondan barakalarda yaşayan kadınların soğuk Meksika gecelerinde çocuklarını göğüslerine bastırarak ısıtırken düşlerine ortak olabilirsiniz.

Yazar bu kitabı yazarken yaşanan tüm olaylar içerisinde geçen kimselerle bizzat görüşmüş ve uzun röportajlar yapmış. Son derece doyurucu önemli bir kitaptı bence. Kısaca modern kapitalizmin hangi dinamikler üzerinde yükselirken hangi değerleri param parça ettiğini göstermek istemiş.
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0