GÖZ-LÜK, GÖZ-LÜK-ÇÜ, GÖZ-LÜK-ÇÜ-LÜK

11 Kasım 2021 18:00 / 585 kez okundu!

 

 

"Doğrusu bu durum kanıma dokunuyor. Ben 65 yıllık gözlükçüyüm ve işimi çok seviyorum. İsterdim ki gerek devlet üniversitelerinde gerekse özel üniversitelerde olan iki yıllık optisyenlik meslek yüksek okullarının ismi iki yıllık gözlükçülük meslek yüksek okulu olsun. Ne yazık ki; küresel sermaye burada da kendisini gösterdi."

 

***

GÖZ-LÜK

GÖZ-LÜK-ÇÜ

GÖZ-LÜK-ÇÜ-LÜK

 

Pandeminin ilk başlarında sosyal medyada oldukça sık rastlanan bir haber: “Optisyenler ve gözlükçüler hakkında: Pandemiden dolayı, Mayıs ayının 17’sine kadar faaliyetleri durduruldu.” Yani iş yerlerini açamayacaklar. İzninizle ben, tam bu esnada yaptığımız yanlışı anlatayım. 

1940 yıllarında Hıfzısıhha Kuruluşu tarafından çıkarılan “GÖZLÜKÇÜLÜK HAKKINDA KANUN”, gerek anlatımı gerek içeriği gerekse ruhuyla mükemmel bir kanundu. Milli ve yerli olan bu Türkçe kelimeyi, “OPTİSYENLİK KANUNU” ile değiştirdik. İthal olan bu kelimenin anlamı da “GÖZLÜKÇÜ’dür.” 

Allah aşkına, çarşıya, pazara çıkın ve “gözlükçü” kelimesinden ne anlıyorsunuz diye bir sorun. 100 kişiden 90’ı, gözlük yapan ve satan diye cevap verecektir. Bir de“OPTİSYEN” nedir diye sorun ancak 10 kişi doğru cevap verecektir. Türkçemiz, canımız kanımız, bayrağımızdır; bağımsızlığımızın sembollerindendir. Bu değişikliği hazırlayanlar, onaylayanlar belki de farkına varmadan bugünkü karmaşayı hazırlayanlardır. 

Ardından dernekler lağvedilip bir Meslek Odası haline getirilmiştir. Adına da “TÜRK OPTİSYEN VE GÖZLÜKÇÜLER ODASI” denilerek, bu isim Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçirip onaylatılmıştır. Ne demek “TÜRK OPTİSYEN”? Ne demek “OPTİSYEN VE GÖZLÜKÇÜ”? Bu odanın adı “TÜRKİYE GÖZLÜKÇÜLER ODASI” olamaz mıydı?

Doğrusu bu durum kanıma dokunuyor. Ben 65 yıllık gözlükçüyüm ve işimi çok seviyorum. İsterdim ki gerek devlet üniversitelerinde gerekse özel üniversitelerde olan iki yıllık optisyenlik meslek yüksek okullarının ismi iki yıllık gözlükçülük meslek yüksek okulu olsun. Ne yazık ki; küresel sermaye burada da kendisini gösterdi. 

Sayın Yetkililerden isteğim şudur: Optisyen kelimesi hangi milletin dilidir ve bugün Türkiye Gözlük Pazarını eline geçirmeye çalışan sermaye grubu hangi ülkeye ve millete aittir? 

Son sözüm ise şudur: Biz yerli ve milli olan bağımsız gözlükçüler reklam veremezken, yabancı sermayeli zincir optikçiler, sayfa sayfa reklamlar, televizyon ekranlarında boy boy görüntüler yayınlamaktadır. Bu karmaşa, belirsizlik ve kanuna aykırılığın ivedilikle bir yasal bir çözüme ulaştırılması gerekmektedir. 

Siraç ALTINDAĞ

Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2021 21:11

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Diğer Siraç ALTINDAĞ Yazıları
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.