ANNE, KADINLAR GÜNÜN KUTLU OLSUN, YEMEKTE NE VAR?

08 Mart 2011 22:24 / 2421 kez okundu!

 


Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü… Yalancıktan, kandırık… Kandırık…

Kızım, dört beş yaşlarındayken ona kızınca önce suratını asar, ardından avazı çıktığı kadar ağlamaya başlardı. Hemen kucağıma alıp, göğsüme yaslayıp “Ağlama küçük kuzum, kandırdım. Sana demedim” deyip gönlünü almaya çalışırdım. Bir süre sonra bunu oyun haline getirmişti. Suratını kızmış gibi yapıp, hemen ardından da “Baba, kandırık kandırık” diyordu.

Böyle özel günlerde kadınlar neler yapıyor, ne hissediyor diye düşünüp duruyordum. Bunu bir kadına sormanın da doğru olmadığını düşünüyordum. Bugün mail listemdeki kadınlara kutlama mesajı attım. Birçoğu geri cevap yazdı. Teşekkür edenler, inceliğimi övenler çoğunluktaydı. Bir tanesi vardı ki, bence Türkiye’de yaşayan birçok kadının vermesi gereken cevabı vermişti.

Aslında bugün kutlanan bu anlamlı günün diğer özel günlerden hiç farkı olmadığını düşünüyorum. Sevgililer günü, Anneler günü… Geçici, bir anlık umut ve sonra devam eden cinayetler, dayaklar, kavgalar, tecavüzler, aşağılamalar. Haberleri takip edin, hiçbir şeyin değişmediğini/düzelmediğini göreceksiniz.

Arkadaşım bana şu mali atmış. ‘Ben birazdan çamaşır asıp, ıspanak pişirip, toz alıp kutlamalara devam edeceğim.’ Siz belki de bu akşam sevdiğiniz adamla birlikte güzel bir akşam yemeği yiyecek, eğleneceksiniz. Ertesi gün aynı adam size elini kaldırdığında “Dün böyle değildin” cümlenize kızımınkinden farklı bir cevap olmayacaktır. Kandırık… kandırık…

Kanmayın, bence hiçbir şey değişmedi, değişmeyecek…

Ben bu satırları yazarken annem yemek yapıyor. Odamdan avazım çıktığı kadar bağırıyorum.

“ANNEEEEEE DÜNYA KADINLAR GÜNÜN KUTLU OLSUN.” Annem mutfaktan mutluluk içinde “Teşekkür ederim” diyor. Ben cümlenin hemen bitiminde “YEMEK HAZIR MI?” diyorum. Kısa bir sessizlik.

İyi okumalar.


Murat Şahin

08.03.2011

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.