TABİBLERİN BİRLİĞİ MESELESİ

08 Temmuz 2022 20:50 / 428 kez okundu!

 

 

"Tabipler Birliği'nin her eyleminden sonra aynı konu konuşuluyor. Doktorlar bu örgüte mahkum mu?

Aslında çare Anayasanın 135. maddesinin revize edilmesinde yatıyor..."

 

***

TABİBLERİN BİRLİĞİ MESELESİ

Tabipler Birliği'nin her eyleminden sonra aynı konu konuşuluyor. Doktorlar bu örgüte mahkum mu?

Aslında çare Anayasanın 135. maddesinin revize edilmesinde yatıyor.

TTB vb. meslek kuruluşları kamu tüzel kişiliğine sahip olma, kamu gücü kullanma ayrıcalığı, idari özerklik, zorunlu üyelik ve tekel konumunda olma özellikleriyle ne demokrasi ile uyum nede `Sivil Toplum` hüviyetindeler.

Odalara zorunlu üyelik `gönüllülük` ilkesini, meslek odalarının kamu tüzel kişiliğine sahip olmaları ise `Sivil Toplum` ilkesini çiğner. 
Dolayısıyla anayasanın 135. maddesinin revize edilip bu kuruluşların statüsünü demokrasi ve sivil toplum ile uyumlu hale getirmek şart.

Mesela, demokrasilerde, sivil toplumlarda “örgütlenme özgürlüğü” gibi önemli bir diğer özgürlükde bireylerin üyesi oldukları örgütlenmelerden, birlikteliklerden “ayrılma özgürlüğü”dür.

Bireyler kendileri gibi düşünen, kendileriyle aynı meslekten diğer bireylerle bir araya gelebilme ama gerektiğinde bu birlikteliklerden ayrılabilme özgürlüklerine de sahip olmalılar.
Bu hayata geçtiği kadar demokratik, sivil ve `gönüllü` birliktelik olacaktır o

Sözün özü; 
Askeri vesayet rejiminin bütün izlerinin silinmesi adına, bürokratik oligarşinin, demokrasi dışı güç odaklarının hakimiyetini sonlamak adına bütün mesailerini millet ve memleket düşmanlığı için harcayan bu meslek kuruluşları artık SİVİLLEŞTİRİLMELİDİR.

Bu ülkenin vatanına bağlı, namuslu, çalışkan avukat, mühendis, mimar, doktorlarını bu demokrasi dışı güç odaklarının taşeronu alçakları aidatlarıyla beslemek ve farklı emellerine alet olmak zulmünden kurtarmak şart.

Mehmet ÇEK

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.