KEMAL KILIÇDAROĞLU VE ALEVİLİK

20 Nisan 2023 13:16 / 557 kez okundu!

 

 

"Sn. Kılıçdaroğlu -seçim arifesinde de olsa- ilk kez mezhebinizi dile getirmiş olmanızdan bir Alevi olarak açıkçası mutlu oldum. Hele o `Hak Muhammed Ali inancıyla yetişmiş samimi bir Müslümanım` filanlarınız? Pehhhhh! 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha Haziran 2022`de sizi bu anlamda cesaretlendirmek için "Mezhebinden dolayı biri sana aba altından sopa gösteriyorsa, korkma! Biz bu ülkede ana muhalefet partisi genel başkanının hakkını üç beş kendini bilmeze çiğnetmeyiz. Senin de yanında dimdik dururuz Bay Kemal. Sende dik dur, yeter ki sen aday ol" demişken?

Adaylık için icazet almaya gittiğin AB Büyükelçisi sana `Pekala senin Aleviliğin n`olacak Kemal bey?` diye sorduğunda ezilişin, kendi çevrenden birileri "Kılıçdaroğlu'nun Alevi olması Türkiye toplumu ve siyaseti için bir mesele" diye açıklamalar yaptığında sessiz kalışın hepsi ama hepsi gereksizdi Kemal bey."

 

***

KEMAL KILIÇDAROĞLU VE ALEVİLİK

Sn. Kılıçdaroğlu -seçim arifesinde de olsa- ilk kez mezhebinizi dile getirmiş olmanızdan bir Alevi olarak açıkçası mutlu oldum. Hele o `Hak Muhammed Ali inancıyla yetişmiş samimi bir Müslümanım` filanlarınız? Pehhhhh! 

Çok bile beklediniz. Mezhebi kimliğinizi açıkça dile getirmek için bugüne kadar beklemiş olmanız belki tartışılabilir evet ama hepsi o. 

Kaldı ki Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha Haziran 2022`de sizi bu anlamda cesaretlendirmek için "Mezhebinden dolayı biri sana aba altından sopa gösteriyorsa, korkma! Biz bu ülkede ana muhalefet partisi genel başkanının hakkını üç beş kendini bilmeze çiğnetmeyiz. Senin de yanında dimdik dururuz Bay Kemal. Sende dik dur, yeter ki sen aday ol" demişken?

Adaylık için icazet almaya gittiğin AB Büyükelçisi sana `Pekala senin Aleviliğin n`olacak Kemal bey?` diye sorduğunda ezilişin, kendi çevrenden birileri "Kılıçdaroğlu'nun Alevi olması Türkiye toplumu ve siyaseti için bir mesele" diye açıklamalar yaptığında sessiz kalışın hepsi ama hepsi gereksizdi Kemal bey.

Elbette, daha ilk günden Alevileri yok hükmünde sayıp, katliamdan katliama salmış, bu ülkede Aleviler hiç yaşamıyormuş gibi davranmış,  Alevileri etnik, mezhepçi çift katlı ayrımcılığa, asimilasyona tabii tutmuş, gelmiş geçmiş bütün Alevi katliamlarında imzası olan CHP`nin Genel Başkanı olarak bir mahcubiyetiniz var, anlıyorum ama emin olun hepsi geride kaldı Kemal bey.

İyi oldu bu akşam ki çıkışınız Kemal bey iyi.

Kaldı ki artık huzurda 100 yıl sonra o adaletsizlikler düzeniyle hesap gören, tamamı partiniz iktidarınca gerçekleştirilmiş Alevi katliamları için devlet adına özür dilemiş, Alevileri tarih boyunca ilk kez devlet nezdinde kabul etmiş, Aleviliği ders kitaplarına sokmuş, Cumhuriyeti Alevisi, Sünnisi, Türkü, Kürdüyle herkes için EŞİT YURTTAŞLIK koşullarında hakikate uygun ifade eden ve hatta sırf bu yüzden benzersiz bir saldırı altında kalan vede iktidarı döneminde 1 tek alevinin bile burnu kanamamış ERDOĞAN Türkiyesi var.

Rahat olabilirsiniz.

Ve hatırlayın Sn. Kılıçdaroğlu, 
20 yılda nereden nereye geldik?

☑Alevi/Bektaşi geleneğini temsilcileri, devlet katında ilk kez muhatap alındı.

☑Devletin zirvesinde ard arda `Alevi Çalıştayları` düzenlendi. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana Aleviler ilk kez anayasal eşit yurttaşlık için masaya oturdular.

☑100 yıllık yalan-dolan Kızılbaş hikâyelerinden sonra Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarına ilk kez ‘Alevilik’ konusu da eklenerek sadece Alevi çocukların değil Sünni çocukların da Aleviliği doğru öğrenilmesi yoluna gidildi.

☑Geçmişte yaşanmışlar adına Dersim Katliamı için devlet adına özür dilendi. (İzlemedim ama memleketiniz de olduğu için siz en çok bu kısmı takdir etmişsinizdir diye düşünüyorum)

☑Bazı üniversitelerde Alevi Araştırma ve Uygulama Merkezleri kuruldu.

☑Madımak oteli kamulaştırılip müzeye çevirildi.

☑Hacı Bektaş ismini Üniversitelere veren,

☑Alevilere aynen Hac gibi Kerbelâ ziyaretleri organize edilmesinin önü açıldı.

☑İmam Hatip liselerinin yapısını örnek alarak HACI BEKTAŞ LİSESİ kurup, bu liselerden ALEVİ dedeleri yetiştirilmesi

☑Geçmiş dönemin dayatmacı anlayışına son verilerek Alevi köylerine cami yapmalara son verildi.

☑Tarihimizde ilk defa Alevi/Bektaşi klasikleri devlet tarafindan basıldı.

☑Yurtdışında yaşayan Alevi toplumunun ihtiyaçlarını karşılamak için de, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Alevi dedeleri görevlendirildi.

☑Ülkede mevcut 1.684 cemevinin tamamının ihtiyaçları karşılandı.

☑Cumhurbaşkanı bizzat 8 cemevinin toplu açılış törenini gerçekleştirdi.

☑Tabii en büyük devrim sona saklandı.

9 Kasım 2022 günü Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı resmen kuruldu.

Cemevlerinin bütün aydınlatma ve su giderleri
Cemevlerinin bütün bakım onarım tadilat talepleri
Cemevleri için arazi teminleri

Bu başkanlıkça karşılanacak.

Ayrıca her Cemevine biri Bektaşi dedesi olmak üzere 2 kişiye kadro tahsis edilecek.

Hey gidi Kemal bey hey değil mi?

Şimdi siz de çıkıp korkmadan, çekinmeden hatta göğsünüzü gere gere `Ben de Aleviyim` diyebilirsiniz elbette.

Hemde hic mahalle baskısı altında ezilmeden, sizin mezhebinizden rahatsızlık bildirmişlere boyun egmeden! 

Arkanızda "Bu topraklarda Alevi ve Sünniler birbirlerinin yegane hamileridir" diyen bir Cumhurbaşkanı var.

ERDOĞAN var.

İnşallah birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, müştereklerimize daha sıkı sahip çıkarak bütün sinsi ve alçak oyunları hep birlikte bozacağız bundan sonra.

Iyi Geceler Kemal Bey

Mehmet ÇEK

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.