CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, DİYARBAKIR'DA NE DEDİ?

15 Nisan 2023 02:13 / 251 kez okundu!

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır`da her satırı dikkatle incelenmesi gereken tarihi bir konuşma yaparak, en net ifadelerle şöyle dedi :

"Bunların derdi hiçbir zaman Diyarbakır olmadı. O süslü cümlelerinin gerisindeki gerçek kimlikleri, parasını verenin Türkiye'ye karşı kullandığı birer kiralık katiller ordusu olduklarıdır. Kollarına kim girerse onun çıkarı için kendi insanına, kendi topraklarına silah doğrultana başka ne denir?"

 

***

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, DİYARBAKIR’DA NE DEDİ?

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır`da en net ifadelerle şöyle dedi : 

Geçmişte Kürtlere yapılan yanlış ve zulümler elbette oldu. Zaten müze ve kültür merkezi haline getirmekte olduğumuz eski Diyarbakır Cezaevi de bunun şahitlerinden değil mi?

Fakat bu hesaplaşmaya Kürtlerin evlatlarının canına, işine, aşına, ekmeğine, özgürlüğüne haysiyetine göz dikerek kalkanların zulmü, daha insafsız, daha vicdansız, daha ahlaksız oldu.

Bunların derdi hiçbir zaman Diyarbakır olmadı. O süslü cümlelerinin gerisindeki gerçek kimlikleri, parasını verenin Türkiye'ye karşı kullandığı birer kiralık katiller ordusu olduklarıdır. 

Kollarına kim girerse onun çıkarı için kendi insanına, kendi topraklarına silah doğrultana başka ne denir?

Derdi Kürtlerin hakkı, hukuku olanın yapacağı iş, silahı bırakıp bu ülkenin ayrılmaz bir parçası olarak ortak geleceğimizdeki yerini almaktır.

Bunların derdi Kürtlerin hakkı, hukuku olsa, baldıran zehri içme pahasına yürüttüğümüz çözüm sürecinde uzattığımız eli ısırmazlar, yüreğimize hançer saplamaya kalkmazlardı.

Kaldı ki bunların böyle bir iradeleri de yok. Bunlara verilen görev emperyalizmin uşaklığını yapmaktır. Hepsi bu.

Kafası da, kalbi de, gözü de bu ülkenin dışına dönük olanlardan ne bize ne bu topraklara hayır gelir.

Bir de gittiler bu ülkede Kürt meselesinin yaratıcısı ve Kürt kardeşlerime en çok eziyet etmiş tek parti faşizminin temsilcisi CHP'nin kurduğu masaya yancı yazıldılar.

Tek derdimiz bu ülkedir. Hiçbir ayrım olmaksızın bu ülkenin insanları, evlatlarımızın geleceğidir. Bizim topraklarımızda başaramadıkları, Irak'ta başaramadıkları oyunu, Suriye'de tekrarlamaya çalışanlar bugün varlar, yarın olmayacaklar. Ama biz bu coğrafyada Allah'ın izniyle ilelebet kardeşçe yaşamayı sürdüreceğiz.

Buradan altını çizerek ifade etmek isterim ki; milletimizin geleceğinde ne sokaklarında beyaz Torosların gezdiği, dağlarında eli kanlı canilerin cirit attığı bir Türkiye fotoğrafına asla ve asla yer yoktur, olmayacaktır.

Nasıl vesayetin namluyla sivil siyaseti esir aldığı Türkiye'yi kabul etmediysek. PKK'sından FETO'sune terör örgütlerinin yönettiği Türkiye'yi asla kabul etmeyeceğiz.

Yeni Türkiye'de hiç kimse köken, inanç, dil, kültür, kılık kıyafetinden dolayı horlanamaz, ötekileştirilemez. Faili meçhullere, tehdide, tehdise yer yoktur. Bu Türkiye vatandaşlarının güvenliği, hak ve özgürlüklerini aynı anda sağlayabilen bir Türkiye'dir.

Türkiye Yüzyılı'nı Diyarbakır'la beraber inşa edeceğiz.

Bu ülkenin tüm insanlarının hayallerini kucaklayan yeni, sivil anayasayı beraberce yapalım. Bu çağrım Diyarbakır'la birlikte 85 milyonun tamamınadır. Bu çağrım kendisinin ve evladının geleceği için endişe duyan herkesedir.

Mehmet ÇEK

Son Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2023 02:15

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.