Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi öldürüldü
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi öldürüldü
Eklenme Tarihi: 30.11.2015 12:30
Facebook'ta paylaş
0

(28.11.2015) Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi basın açıklaması yaptığı sırada ateş açıldı. Elçi vurularak hayatını kaybetti. Çatışmada bir polis de öldürüldü. Bir muhabir, üç polis yaralandı.

 

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'ye Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare'nin çatışmalarda gördüğü zarar üzerine yapılan basın açıklaması sırasında bir silahlı saldırgan tarafından ateş açıldı. Saat 11.00 sırasında yapılan saldırıda Elçi vurularak hayatını kaybetti.

TIKLAYIN - TAHİR ELÇİ, KUŞKONAR'DAN ROBOSKİ'YE MAĞDURLARIN AVUKATI

Diyarbakır Barosu Twitter hesabından “Baro Başkanımız Av. Tahir Elçi suikast sonucu öldürülmüştür” açıklamasını yaptı.

Olayın ardından silahlı saldırganla polisler arasında çıkan çatışmada bir polis öldü, üç polis yaralandı. Basın açıklamasını izleyen AA muhabiri Aziz Aslan'ın da yaralandığı bildirildi.

Tahir Elçi'nin cenazesi Selahaddin Eyyubi devlet hastanesine kaldırıldı.

ANF Elçi'nin avukatı Yunus Murat Akan'ın Elçi'nin kafasına isabet eden tek kurşunla hayatını kaybettiğini söylediğini yazdı. 

Tahir Elçi'nin öldürüldüğü an (Tıklayın)

 

Tahir Elçi Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde basın açıklaması yaparken saldırıya uğradığı sırada kameralar çekimdeydi.

Görgü tanığı: Sakallı bir saldırgan

 

DHA Diyarbakır muhabiri Felat Bozarslan, CNN Türk yayınında görgü tanıklarının olayın başlangıcında sakallı bir kişinin açıklama yapan gruba doğru yaklaşarak Elçi'ye çok yakın bir mesafeden ateş açtığını ve ateş açarak kaçtığını söylediklerini belirtti.

AA muhabiri de yaralı

 

Saldırı da üç polis ve Anadolu Ajansı muhabiri de yaralandı. Anadolu Ajansı muhabiri Aziz Aslan'ın yaralı halde semtteki bir eve sığındığını, ancak süren çatışma nedeniyle ambulansın eve gelemediğini belirtti. Aziz Aslan daha sonra hastaneye kaldırıldı.

Baro başkanları Diyarbakır'a gidiyor

 

Türkiye Barolar Birliği (TTB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi üzerine, tüm baro başkanlarını Diyarbakır'a çağırdı. Feyzioğlu TTB yönetim kuruluyla birlikte Diyarbakır'a gidiyor.

Cenaze yarın

 

Tahir Elçi’nin cenazesi yarın (29 Kasım) saat 10.00’da hastaneden alınıp Koşu Yolu Parkı’na getirilecek. Saat 11.00’de Koşu Yolu Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde cenaze töreni yapılacak. Cenaze törenin ardından Tahir Elçi’nin naaşı Yeniköy mezarlığında toprağa verilecek. 

Bianet

28.11.2015

 

>>>> Diyarbakır küçük Millet Meclisi kurucusunu kaybetti

 

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.