ForumPolitikitiraf.izmir  Yeni Konu 

BAÞKAN VE KASABASI

17 Temmuz 2022

habibtaskin

Maymunlar Kasabasýnýn þantiyeye dönen yollarý yamalý bohça görünümündeydi. Kasabalýlar yapýlanlardan rahatsýzdý. Kendi aralarýnda konuþsalar da sesleri duyulmazdý. Çoðunluðu bu duruma boyun eðip sessiz kalsa da muhalefet eden maymunlarda vardý. Bunlara Asi Maymun diyorlardý. Kasabadaki Maymunlarda çoðunluk güçlüden yanaydýlar. Çocuklarýnýn iþe girmesi için ve ufak tefek yardým adý altýnda daðýtýlan yiyeceklerden, kömürden olmayalým diyenlerden oluþan bir kesim vardý. Müteahhit Maymunlar yönetime en yakýn olanlarýydý. Ýçlerinden birkaçý daha da yakýndý. Güneþin kavurucu sýcaðýnda Siyah Gözlüklü Baþkan onuncu katta ki, makam odasýnda, devamlý pencere kenarýnda oturuyordu. Bir ara yönünü camdan yana döndü ve dýþarýya baktý. Eþi, uzun sarý saçlarýyla kocasýnýn bir gerisinde duruyordu. Kocasýna baktýðýnda yoksul yaþadýklarý günleri hatýrladý. Birden bedenini bir ürperti sardý. Kendisini toparladýðýnda: “Ýyi ki Baþkan oldun. Yoksa böyle bir yaþantýyý hiçbir zaman bulamazdýk.” Siyah Gözlüklü Baþkan havalara girdi: “Buna kafa derler kýzým kafa... Aradan sýyrýlmasýný bildim. Böyle fýrsatlar bir daha ele geçmez.” “Caným kocacýðým seninle gurur duyuyorum.” “Kolay deðil sürüyü idare etmek, bazen içinden cýrtlak sesler çýksa da önemli deðil benim için.” Siyah Gözlüklü Baþkan eþinin dudaklarýna yapýþtý. Sekreter sevgilisi kapýyý çalmasa, ateþli bedenlerinin çýplak dansý baþlayacaktý. “Müteahhit Sert Maymun efendi geldi.” Müteahhit Sert Maymun kapýdan içeriye girer girmez hafiften eðilip doðruldu: “Sayýn baþkaným sayenizde ekmek yiyoruz. Allah baþýmýzdan sizi eksik etmesin.” Siyah Gözlüklü Baþkan karþýsýndakini ilk defa görüyormuþçasýna: “Seçimlerde rakibime çalýþtýn. Unutmuþ deðilim.” “Aman efendim cahilliðime verin. O ne nankörmüþ, sonradan anladým. Partinize geldiðimde kapýnýzý bana açtýnýz. Sayenizde birlikte çok iþ yaptýk.” “Hatýrlamaz mýyým. Fýrýldak olduðunuzu bildiðim için partime aldým. Bana fýrýldaklar para kazandýrýr.” Müteahhit Sert Maymun bozuldu. Bu kezde lafýný esirgemedi: “Ne yaptýysak birlikte yaptýk. Kasabada istediðimiz daðý, taþý imara açtýk. Ýhaleyi aldýysam. Sizde aslan payýný alýp midenize oturttunuz. Fýrýldaklar birbirine benzer. Biz anlaþýyoruz. Çýkarlarýmýz ortaktýr. Para içimizi ýsýtýyor.” Siyah Gözlüklü Baþkan kahkahayý koyuverdi: “Doðrudur, ne yaptýysak birlikte yaptýk. Ýmarý kendimize ve paranýn kasaya giriþine göre þekillendirdik. Benim yasama göre de þekillendi.” “Sayýn Baþkan yukarýdaki büyük arsaya bina dikeceðim. Mahalleliyi ayaklandýran Asi Maymunlardýr. ‘Yeþilime dokunma' diye her gün o arazinin üstünde Maymunlar bekliyor. “ “Asayiþte görev yapan birinci Müdür benim arkadaþýmdýr. Gerisini düþünme, iktidar ve güç bizde.” Müteahhit Sert Maymun istediði desteði aldýðýndan mutluydu. Sevinç içinde odadan ayrýldý. Siyah Gözlüklü Baþkan koltuðundan kalktý. Pencereye doðru yürüdü. Aklýnda daha çok nasýl güçlenirim sorusu dönüp duruyordu. Hüseyin Habip Taþkýn 24.06.2022
Uyarý

Yorum yazabilmek için üye olmalý ve oturum açmalýsýnýz.

Eðer sitemize üye deðilseniz buraya týklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eðer üye iseniz oturum açmak için buraya týklayýn.

Bu tartýþmayý Facebook'ta paylaþabilirsiniz:
Facebook'ta paylaþ
0