ForumAþk Doktoru  Yeni Konu 

AÞKI ANLATMANIN EKONOMÝK YOLLARI

13 Þubat 2010

Aþký Anlatmanýn Ekonomik Yollarý...

Sevgililer günü alternatiflerimize bakalým: Kalpli badem ezmesi, kadifeden yapýlmýþ kýrmýzý gül, naneli makaron, erkek faraþ kadýn süpürge... Korkmayýn unutmaktan, siz unutmayasýnýz diye sevgililer gününü, tüm bir dünya seferber olmuþ zaten...

Ayça ÖRER Ýstanbul - Kadýköy'den Beþiktaþ'a geçerken, kulaðýmda bas bas baðýran müziðe raðmen sesini duyabildiðim kýz çocuðu güzel özetledi durumu: "Seeeeen Valentine (San Valentine) þekerim". Sen kimsin ben kim diye düþünürken pazar yarým aklýmla beni fazla yormadý saðolsun, "Sevgilere günü o alsýn hediye, ben almam."
Meselemiz hýzla yaklaþmakta olan San Valentine, nam-ý diðer sevgililer günü imiþ. Karþýmda oturan ve sevgilisine aldýracaðý hediyelerin hayalini kuran kýzdan kendimi kurtarýr kurtarmaz, Beþiktaþ iskelesinde Çin mallarý satan adamýn yanýnda açýlmýþ yapay kýrmýzý gül tezgahýný gördüm.

Haþa huzurda asla sevgililer gününün bölünmez bütünlüðünü sorgulayacak deðildim, bana bu kadar ekonomi-politik gelmeyeydi...

Beþiktaþ iskelesinde ölgün yatan kitsch, halk arasýnda bayaðý, belki ucuz tabir edilebilecek kýrmýzý güller kendini alýcýlara sunmuþtu. Pazar rehavetindeki ben, "kim sevgilisine bunu almak ister" derken, gördüm ki erken demiþim. Küçük küçük kýrmýzý balonlardan oluþan büyücek kalpleri görmeliymiþim bunu demezden evvel.

"Onlar balon mu?" diye ne kadar dikkatli baktýysam, þaþkýn gözlerime þaþkýn cümlelerle karþýlýk veren satýcý "otuz milyon" dedi. Pazarlýk payý baki görünüyordu.

Bir gün evvel arkadaþýmla "sevgililer günü ertesi sevgilisi olmayanlarý teselli etme günü olmalý" geyiði yapýyorduk. Ben tüm bu ezici ipuçlarý karþýsýnda bir türlü hepi topu üç gün sonra sevgililer günü olduðunu kavramýyor, iþin doðrusu belki de kavramak istemiyordum ki, kaykay yapan çocuklar imdadýma yetiþti.

Manitanýn aklýný alan kaykay...

Ýskeleyi biraz geçe, Deniz Müzesi'ne karþý marifetlerini sergileyen çocuklarý izlerken, biri merdivenlerden de kaykayla geçmenin verdiði dayanýlmaz mutlulukla, þöyle baðýrdý diðerine; "oðlum, bunu Çarþamba günü yapalým da aklýný alalým manitanýn."

Aklý balî olmamýþ yeni yetmenin ilk düþündüðü "aklýný almak". Gönlünü almak, fikrini almak gelmiyor hiç hatýrýna, sevgililer günü geliyor...

Çocuklarý geride býrakýp hemen dolmuþ duraðýna sýðýndým. Ver elini Taksim. Taksim almamýþtýr nasibini sevgililer gününden iyimserliðine kapýlmýþtým nedense...

Oysa dolmuþtan iner inmez yine o kadifeden kýrmýzý güllerin bu kez cama yapýþtýrýlmýþ versiyonu ile karþýlaþýverdim. Ve yenilip merakýma sordum ederini: On milyon...

Ne mi yapay her þey, ne mi duraðan? Bir kýrmýzý güle, iki kaykay hamlesine mi tav olmuþ hayat... Açtým müziðin sesini iyice...

Her taraf kýrmýzý güller, tüller içinde alev ateþ yana dursun, girdiðim kitapçýda burnuma "aþk þiirleri", tatlýcý da "afrodizyak" tatlýlar sokuluverdi. Olacak gibi deðildi, özel günlerden kaçmak mümkün deðildi, özel günlerin insaný acýtýp acýtmamasý önemli deðildi.

Badem ezmesi, naneli makaron, aþk þiirleri...

Dergi almak için girdiðim küçük kitapçýda, sevgililer günü için hiçbir hazýrlýk yapýlmadýðýný görünce, "siz ayýrmadýnýz mý aþk kitaplarýný" dedim. Ayýrdým dedi, Aragon 'un " Mutlu Aþk Yoktur " kitabýný göstererek...

Kýrmýzý gül mezatýndan çýkmýþ sevgililer, oluk oluk iniyordu pazar münasebetiyle erken kutlanan bu sevgililer gününde Ýstiklal Caddesi'ne. Sevgilisini iten erkek "saçmalama" diye baðýrýyor, kadýn gitmek istiyor, erkek tutuyordu. Kadýnýn elindeki kýrmýzý gül can çekiþti. Sevgisi ne hoþtu ne güzeldi "þiddet"i...

Arkadaþým anlattý, dolmuþ duraðýndaki mendil satýcýsýnýn "yarýn ne günlerden" diye sorduðunu ve eklediðini: "Sevgililer günü al bir mendil göz yaþlarýný silersin..."

Geldik iþte bir sevgililer gününe daha. Kýrmýzý gül þeklinde badem ezmeli kalpler götürmek isterseniz sevgilinize, hazýr pastanelerde. Makaronlar iyi bir aþk tatlýsý olabilir, onu da seçkin fýrýnlarda bulabilirsiniz. Unutulmaz bir gece için otellerin özel seçeneklerine bakmayý ihmal etmeyin. Kýrmýzý gülün bugün tanesi 10 milyon, alýverin bi zahmet...Bu önerilerin tamamýný kulaðýma küpe yaptým...

Ama en ilginç sevgililer günü önerisi önümde duran Radikal'in sevgililer günü ekinin kapaðýnda... Erkek faraþ kadýn süpürgeden oluþan temizlik seti...Kadýnlar süpürsün erkekler toplasýn... Bir de atsýn bir zahmet...(AÖ/NZ)

BÝANET

Uyarý

Yorum yazabilmek için üye olmalý ve oturum açmalýsýnýz.

Eðer sitemize üye deðilseniz buraya týklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eðer üye iseniz oturum açmak için buraya týklayýn.

Bu tartýþmayý Facebook'ta paylaþabilirsiniz:
Facebook'ta paylaþ
0